Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Siyasetle Gelen Siyasetle Gider

25 Haziran 2019 Salı 09:19
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular, ünlü psikiyatrisiler, psikologlar ve işin uzmanı pedagoglar aile içindeki fiziki şiddet ve hakarete dönüşmeyen kavgalar, çekişmeler, tartışmalar, ara sıra olan küskünlüklerin normal olduğunun altını çiziyorlar. 
 
Kavgaların; monotonlaşmış, tek düze olmuş günlük hayatı hareketlendirdiğini ve mutluluk getirdiğini söylüyorlar.
 
Ben kimseye aşırılığı salık vermiyorum ama uzmanlardan bazıları daha da ileri giderek; Dünyanın en akıllı adamlarından Albert Einstein ‘’ sürtünmeden enerji doğar’’ teorisinden yola çıkarak ara sıra şiddetli kavgalarla ailenizi temelinden sallayın ki dinamizm kazansın diyenler hatta tavsiye edenler var…
 
+++
Tarsus Cumhuriyet Halk Partisinde de yönetim bazında zaman zaman tartışmalar, kırılmalar hatta küslükler oldu ve olmaktadır. Ama bana göre Enistein ‘in dediği gibi bu kavgalardan hep enerji doğmuştur.
 
Zaten bu tartışmaların temel nedeni hizmetin daha iyi yapılması zeminindedir. Yoksa kimsenin bir şahsi menfaati söz konusu değildir. Şöyle bir örnekle açıklamaya çalışayım. Demokrasinin gereği olarak; gerek Belediye başkanlığı, gerek milletvekilliği ve gerekse il- ilçe başkanlığı seçimlerinde kıyasıya rekabet edilmektedir. Bu rekabetin ana nedeni; kim daha iyi hizmet edebilir düşüncesinden tartışma çıkmaktadır. Mesela; ben diyorum ki bu adayla yola çıkalım, sen diyorsun ki şu adayla yola çıkalım. Al sana kaos, tartışma ve kırgınlık…(İncir çekirdeği hesabı…)
Hâlbuki her iki adayda CHP nin evladı ve her iki adayında hizmet edeceği yer CHP… İşte bu tatlı rekabetten bazen alınganlıklar olmakta ve kırgınlıklar yaşanmaktadır.
+++
Eeee… bir ailede; hatta karı koca arasında bile kavga çıkıyorsa koskoca bir camiada kavga çıkmaz mı? Elbette çıkacak..! Siyasetin tabiatına uygun ve demokratik anlayışa göre de doğal olan budur. Tartışma-çekişme-rekabet yoksa, o partide biat vardır ve demokrasi yoktur. Örneklerini görüyoruz…
İşte bu çekişmeli ve zaman zaman tansiyonlu rekabet ortamı, CHP’yi topyekûn dinamik hale getirerek her an hazır asker misali teyakkuzda tutmaktadır. Ve bana göre bu çekişmelerin ürettiği enerjiyle ‘’Tarsus ve Mersin’’ alınmıştır.
+++
Bu günün belediye başkanları CHP içindeki bu tartışmalar sonucunda seçilmişlerse ki öyledir! O zaman Albert Einstein’ın tezi doğrulanıyor demektir. Sürtünmeler dinamo gibi enerji üretmiş ve bu enerjiyle çalışan cefakâr CHP tabanı seçimleri kazandırmıştır.

Uzatmadan; şunu söylemek istiyorum. Geçmişte ‘’şu şununla kavga etti, şu bununla saf tuttu’’ gibi yorum yapmak yanlıştır. Ne diyor Mevlana:’’ dün dünde kaldı cancağızım bu gün yeni şeyler söylemek lazım.’’ 
Artık; geçmiş geçmişte kaldı. Hep birlikte kazandık. Sen, ben, o, hepimiz emek verdik. Kimimiz okul, kimimiz sandık bekledi… Kimimiz direklere afiş astı kimimiz broşür dağıttı… Kimimiz amcasına, dayısına, teyzesine, yeğenine, konusuna komşusuna Vahap Seçer’e-Haluk Bozdoğan’a oy ver diye yalvardı.

Hali vakti yerinde olanlar maddi destek verdi, olmayanlar alın teri döktü. Neticede el birliği ve dayanışmayla yeni bir dünya kuruldu. Bundan sonra yine el biriliğiyle CHP’nin kaliteli kadroları olarak kentimize güzellikler sunmanın kavgasını vermeliyiz.
+++
Bu kadar laf ettikten sonra halen ‘’bu adam ne demek istiyor’’ diye soranlardan özür diliyorum, anlatmak zor uzadıkça uzuyor!  Demem o kİ; Sayın Başkanlar şunu düşünsünler:
‘’Belediyeler siyasi bir gemidir. Dün bu siyasi gemiden CHP’liler atılırken güverteden tebessümle seyredenler; gün gelecek aynı akıbete uğrayacaklarını bilmiyorlar mıydı? Elbette biliyorlardı! Bile bile seyrettiler ve olağan karşıladılar.

İşte o gün olağan karşılanan siyasi gemiden terk ettirilme durumumun tekrarı bu gün yaşanmak zorundadır ve toplum tarafından anlayışla karşılanacaktır.

Tarafsız ve adil olmak demek; dünün militanlarını ehlileştirmek demek değildir. Hizmette tarafsız olmaktır.
Vatandaş seçimini yaparken eskilerin bu gemiden atılacağını bilmiyor muydu? Elbette Biliyordu ve o bilinçle oy verdi. Seçimini o düşünceyle yaptı.

Eski kadroların yerinde kalmasını isteseydi değişimin önünü açmazdı. Halk her şeyin farkında; ‘’Dünyanın Her Yerinde Siyasetle Gelen Siyasetle Gider.’’

 
Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Güle Güle Abbas Efendi29 Mayıs 2020 Cuma 16:54
 • Bayram Riyakârlığı 24 Mayıs 2020 Pazar 13:25
 • Doğu Perinçek?23 Mayıs 2020 Cumartesi 13:02
 • “’İsyan” Sevap Bile Kazanılmaz Oldu!18 Mayıs 2020 Pazartesi 08:47
 • Veysel’e kulak verin! 15 Mayıs 2020 Cuma 15:14
 • Hitler Belgeseli11 Mayıs 2020 Pazartesi 12:24
 • Cumhuriyetçilere Çağrımdır!8 Mayıs 2020 Cuma 13:48
 • Gramofon Türküsü5 Mayıs 2020 Salı 11:56
 • 1 Mayıs’ın ardından3 Mayıs 2020 Pazar 15:55
 • Türt’lemek nedir?30 Nisan 2020 Perşembe 13:46
 • Zenginleri Yiyeceğiz Çünkü Açız27 Nisan 2020 Pazartesi 11:23
 • Korona Virüs Çarpsın!23 Nisan 2020 Perşembe 13:08
 • Hastaneleştirilmiş Çadır!20 Nisan 2020 Pazartesi 10:15
 • 10 TL. Fişekleyelim17 Nisan 2020 Cuma 10:36
 • Uyuyan Muhalefet14 Nisan 2020 Salı 17:21
 • Kendimiz Ettik9 Nisan 2020 Perşembe 18:03
 • Tanrı’da siyasetçileri seviyor(!)6 Nisan 2020 Pazartesi 18:33
 • Şov yapılmasın!3 Nisan 2020 Cuma 14:41
 • Corona ve 65’likler30 Mart 2020 Pazartesi 13:14
 • Saç Baş Yoldurur23 Mart 2020 Pazartesi 10:28
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1