Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Siyasetle Gelen Siyasetle Gider

25 Haziran 2019 Salı 09:19
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular, ünlü psikiyatrisiler, psikologlar ve işin uzmanı pedagoglar aile içindeki fiziki şiddet ve hakarete dönüşmeyen kavgalar, çekişmeler, tartışmalar, ara sıra olan küskünlüklerin normal olduğunun altını çiziyorlar. 
 
Kavgaların; monotonlaşmış, tek düze olmuş günlük hayatı hareketlendirdiğini ve mutluluk getirdiğini söylüyorlar.
 
Ben kimseye aşırılığı salık vermiyorum ama uzmanlardan bazıları daha da ileri giderek; Dünyanın en akıllı adamlarından Albert Einstein ‘’ sürtünmeden enerji doğar’’ teorisinden yola çıkarak ara sıra şiddetli kavgalarla ailenizi temelinden sallayın ki dinamizm kazansın diyenler hatta tavsiye edenler var…
 
+++
Tarsus Cumhuriyet Halk Partisinde de yönetim bazında zaman zaman tartışmalar, kırılmalar hatta küslükler oldu ve olmaktadır. Ama bana göre Enistein ‘in dediği gibi bu kavgalardan hep enerji doğmuştur.
 
Zaten bu tartışmaların temel nedeni hizmetin daha iyi yapılması zeminindedir. Yoksa kimsenin bir şahsi menfaati söz konusu değildir. Şöyle bir örnekle açıklamaya çalışayım. Demokrasinin gereği olarak; gerek Belediye başkanlığı, gerek milletvekilliği ve gerekse il- ilçe başkanlığı seçimlerinde kıyasıya rekabet edilmektedir. Bu rekabetin ana nedeni; kim daha iyi hizmet edebilir düşüncesinden tartışma çıkmaktadır. Mesela; ben diyorum ki bu adayla yola çıkalım, sen diyorsun ki şu adayla yola çıkalım. Al sana kaos, tartışma ve kırgınlık…(İncir çekirdeği hesabı…)
Hâlbuki her iki adayda CHP nin evladı ve her iki adayında hizmet edeceği yer CHP… İşte bu tatlı rekabetten bazen alınganlıklar olmakta ve kırgınlıklar yaşanmaktadır.
+++
Eeee… bir ailede; hatta karı koca arasında bile kavga çıkıyorsa koskoca bir camiada kavga çıkmaz mı? Elbette çıkacak..! Siyasetin tabiatına uygun ve demokratik anlayışa göre de doğal olan budur. Tartışma-çekişme-rekabet yoksa, o partide biat vardır ve demokrasi yoktur. Örneklerini görüyoruz…
İşte bu çekişmeli ve zaman zaman tansiyonlu rekabet ortamı, CHP’yi topyekûn dinamik hale getirerek her an hazır asker misali teyakkuzda tutmaktadır. Ve bana göre bu çekişmelerin ürettiği enerjiyle ‘’Tarsus ve Mersin’’ alınmıştır.
+++
Bu günün belediye başkanları CHP içindeki bu tartışmalar sonucunda seçilmişlerse ki öyledir! O zaman Albert Einstein’ın tezi doğrulanıyor demektir. Sürtünmeler dinamo gibi enerji üretmiş ve bu enerjiyle çalışan cefakâr CHP tabanı seçimleri kazandırmıştır.

Uzatmadan; şunu söylemek istiyorum. Geçmişte ‘’şu şununla kavga etti, şu bununla saf tuttu’’ gibi yorum yapmak yanlıştır. Ne diyor Mevlana:’’ dün dünde kaldı cancağızım bu gün yeni şeyler söylemek lazım.’’ 
Artık; geçmiş geçmişte kaldı. Hep birlikte kazandık. Sen, ben, o, hepimiz emek verdik. Kimimiz okul, kimimiz sandık bekledi… Kimimiz direklere afiş astı kimimiz broşür dağıttı… Kimimiz amcasına, dayısına, teyzesine, yeğenine, konusuna komşusuna Vahap Seçer’e-Haluk Bozdoğan’a oy ver diye yalvardı.

Hali vakti yerinde olanlar maddi destek verdi, olmayanlar alın teri döktü. Neticede el birliği ve dayanışmayla yeni bir dünya kuruldu. Bundan sonra yine el biriliğiyle CHP’nin kaliteli kadroları olarak kentimize güzellikler sunmanın kavgasını vermeliyiz.
+++
Bu kadar laf ettikten sonra halen ‘’bu adam ne demek istiyor’’ diye soranlardan özür diliyorum, anlatmak zor uzadıkça uzuyor!  Demem o kİ; Sayın Başkanlar şunu düşünsünler:
‘’Belediyeler siyasi bir gemidir. Dün bu siyasi gemiden CHP’liler atılırken güverteden tebessümle seyredenler; gün gelecek aynı akıbete uğrayacaklarını bilmiyorlar mıydı? Elbette biliyorlardı! Bile bile seyrettiler ve olağan karşıladılar.

İşte o gün olağan karşılanan siyasi gemiden terk ettirilme durumumun tekrarı bu gün yaşanmak zorundadır ve toplum tarafından anlayışla karşılanacaktır.

Tarafsız ve adil olmak demek; dünün militanlarını ehlileştirmek demek değildir. Hizmette tarafsız olmaktır.
Vatandaş seçimini yaparken eskilerin bu gemiden atılacağını bilmiyor muydu? Elbette Biliyordu ve o bilinçle oy verdi. Seçimini o düşünceyle yaptı.

Eski kadroların yerinde kalmasını isteseydi değişimin önünü açmazdı. Halk her şeyin farkında; ‘’Dünyanın Her Yerinde Siyasetle Gelen Siyasetle Gider.’’

 
Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Kim Kime Bindi..?12 Kasım 2019 Salı 08:58
 • CHP’de Kongre Süreci5 Kasım 2019 Salı 09:01
 • Atatürkçü Düşünce Derneği29 Ekim 2019 Salı 09:07
 • Vahap Seçer ve Tarım Ekonomisi 22 Ekim 2019 Salı 12:33
 • Senden Korkan Senin Gibi Olsun! 15 Ekim 2019 Salı 09:51
 • Savaş Tamtamları11 Ekim 2019 Cuma 08:31
 • Sahte Şeyhler Saltanatı8 Ekim 2019 Salı 16:55
 • Nazlı Ilıcak’ın Mektubu1 Ekim 2019 Salı 23:27
 • Kaçak Alkol ve Sigara24 Eylül 2019 Salı 08:59
 • Bürokrasi Can Alıyor17 Eylül 2019 Salı 17:52
 • Ecele Faydası Yoktur10 Eylül 2019 Salı 08:50
 • Cuma Hutbesinde Atatürk’e Nankörlük3 Eylül 2019 Salı 09:26
 • Belediye Başkanlarımıza Küçük Önerme27 Ağustos 2019 Salı 08:47
 • Vahap Seçer Vatandaşı Terapi Ediyor20 Ağustos 2019 Salı 09:07
 • Başka Kapıya16 Ağustos 2019 Cuma 11:00
 • Kurban Hoşşikliği8 Ağustos 2019 Perşembe 23:35
 • Kadelli Köyünün Genç İmamı6 Ağustos 2019 Salı 09:11
 • Adaletin Bu mu Dünya2 Ağustos 2019 Cuma 09:23
 • İnsanca Yaşamak30 Temmuz 2019 Salı 17:45
 • Din Diye Öğretilen Nefret!23 Temmuz 2019 Salı 09:18
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1