Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Kentsel Rant Sömürüsüne Karşı Neden Sosyalist Kent Modeli!

14 Mayıs 2016 Cumartesi 16:30
Yakup ŞEN

Burjuva belediyecilik  anlayışıyla örgütlenmiş bu rant çeteleri, yerel  yönetimleri ele  geçiren siyasi ve  ideolojik yandaşlarıyla  sanki buraları  bir soygun, yolsuzluk (birer arpalık)  ve  bir rant  paylaşım yerleri  olarak görmekten  asla ve asla vazgeçmiyorlar!!

Bunlar kendi emir ve  kumandalarında ya  paravan şirketler kurarak,  çok yüksek rantları paylaşmada  ve bazı danışmanlık  şirketleri üzerinden   büyük vurgunlar oluşturmayı  kendilerine amaç  edinmişlerdir!!

Halkımızın sırtına  yıktıkları bu soygunların faturalarını  kamuoyundan gizlemeyi  adeta (kendileri için)  adeta bir sanat haline  getirmekten de  vazgeçmiyorlar!

Ayrıca  belediyelere bağlı ya da  belediyelerle sarmaş dolaş  çıkar ilişkileri yumağıyla   birlikte hareket eden, birlikte  çalışan mütahitlik    şirketleri ve danışmanlık  bürolarının, kent rantlarının paylaşımında  nasıl rol oynadıkları   kamuoyuyla gözler önüne  serilmesine rağmen  (sanki hiçbir şey olmamış gibi)  kimsenin kılı kıpırdamamaktadır!!

Bu büyük vurgunlar, soygunlar yumağının  öncülerine bir gün olsun  bile; yahu sen bu maaşla  bu kadar büyük serveti  nasıl yaptın diyebilme cesaretini  göstermesi pek de  mümkün olmuyor. Olsa da!!  Bu aldı kaçtı  sisteminde gene  halkın  olan haksız  duruma getiriveriyor  bir  anda!!!  Üstelikte yapanın yanına  kar   kaldığı  da  cabadan!!!

Öyleyse  dünyadaki bütün “kentsel rant”  olaylarını kapitalizmin  içinde bulunduğu  yapısal kriz nedeniyle  artık (bu sistemin  üretken konumundan  uzaklaştığını görüyoruz! Ülkemizdeki uluslar arası  temsilcilerinin de  gelirlerinin  önemli bir bölümünü  üretken olmayan  alanlardan sağladıkları  izliyoruz.

Bugün uluslar arası tekelci sermayenin  (az gelişmiş ya da  gelişmekte olan  ülkelerdeki)  durumu da böylesi  bir yapılanmanın  başına çekmektedir.  Gelişmiş kapitalist ülkeler  ülkemizdeki   konut üretimine de el atmıştır ve oralardan da  çok büyük rantlar elde etmektedirler. Kapitalist-emperyalist burjuvazi  dünyanın her yerinde    “kentsel  rant”a  yönelmiş  durumda!

Kapitalist sistemde  kent bir üretim birimi olmanın  yanında ulaşım, konut, eğitim, sağlık ve benzeri  birimsel alanların  yoğunlaştığı   ve yeniden üretim  ve pazar  alanlarının   yaratılması açısından  önem kazanmaktadır.  Kapitalizm için kent  basit   bir coğrafya alanı  değil aynı  zamanda  bir değişim değerleri alanıdır.

Yine kapitalizmin yarattığı  sömürü ve sefalet bir   tarafta  ezan, sömüren,  yöneten, egemen olan  güçlerin (sınıfların)  ve devletinin ortaya çıkmasını,  diğer tarafta ise  ezilen , sömürülen, yönetilen  ve baskı altında tutulan  yoksullar sınıfının  oluşma biçiminde  kendisini ifade eder!!!

Merkezi iktidarların  politikalarını uygulamak, kentlere devletin  müdahalesini sağlamak ve kentlerde gereğini  yerine getirmek açısından   yerel yönetimler   çok önemli bir araçtır! Buna uygun olarak ta  kent mekanları yeniden  ve  yeniden   değişimler yaşamalıdır.  Ve böylece devleti arkasına  alan kapitalist  burjuvazi sermaye   birikimi için  yollara düştüğü ve  gözünü diktiği kentsel rantı, pazar alanları  olarak   belediye bürokrasisiyle (başta başkan ve örgütlü  teşkilatı olmak üzere)  sarmaş dolaş olur!!

1980 sonrası  bizzat bütün  avantajlar sermaye  sınıfının çıkarı için  ön plana çıkarıldı. Piyasacı  anlayış  sağlık, eğitim, konut ve ulaşım  gibi benzeri türden  hizmetlerin sağlanmasından  (yapımından) ve  yerine getirilmesinde  devlet dereceli olarak  çekilirken, çekilmediği (vazgeçmediği)  alanlardan da hizmetin yerine getirilmesini   ihale ve benzeri  (yap-işlet)  yöntemlerle özel  sektöre bırakmıştır!!

Uluslar arası  sermaye bu yeni  belediyecilik anlayışıyla  her şeyin piyasaya  (özele) devredilmesini  ön görüyordu.  Kamu   hizmetlerinin özelleştirilmesinin   yanında yerel  yönetim hizmetleri de  özelleştirilmeliydi.

Aslında bu daha  ucuz bir  emek  gücü, ucuz hammadde, karşılıksız  altyapı karşılığında  yatırım yapma vaatleriyle  kentler arası bir  yarışın bedelini  yine emek  cephesine  ödetilmesinden  başka bir şeyin  olmadığıdır!!! 

Bu yazı toplam 938 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Egemen Güçlerin Bir Asırdan Beri Doğu Kalkınması Yutturmacası 229 Haziran 2018 Cuma 09:37
 • Egemen Güçlerin Bir Asırdan Beri Doğu Kalkınması Yutturmacası! 129 Haziran 2018 Cuma 09:36
 • Faşizmin Kara Lekesi Tarihe Yüz Karası Olarak Geçecek!16 Şubat 2018 Cuma 09:03
 • Dışa Bağımlı Kapitalist Sistemde Devlet Neden Tamamen Sosyal Olmaz? (3)11 Temmuz 2017 Salı 14:29
 • Dışa Bağımlı Kapitalist Sistemde Devlet Neden Tamamen Sosyal Olmaz? (2)9 Haziran 2017 Cuma 08:44
 • Dışa Bağımlı Kapitalist Sistemde Devlet Neden Tamamen Sosyal Olmaz? (1)6 Haziran 2017 Salı 09:15
 • Şaibeli Referandum25 Nisan 2017 Salı 08:46
 • Başkanlığa “Hayır” Kampanyası İçin Ulusal Seferberlik İlan Edilmeli (!)17 Şubat 2017 Cuma 08:34
 • Anayasalar Neden ve Kimin İçin Değiştirilir (2)27 Ocak 2017 Cuma 08:41
 • Anayasalar neden ve kimin için değiştirilir?(1)24 Ocak 2017 Salı 08:53
 • Başkanlık Sistemi ve Anayasa Üzerine20 Ocak 2017 Cuma 08:37
 • Yeni Anayasa Düzenlemesi Fiili Diktatörlüğe “Hukuki Boyut” Kazandıracak!17 Ocak 2017 Salı 08:51
 • Örtülü Faşizmden Açık Faşizme (2)29 Kasım 2016 Salı 08:41
 • Örtülü Faşizmden Açık Faşizme (1) 15 Kasım 2016 Salı 08:31
 • Felsefe-18 Kasım 2016 Salı 08:46
 • Felsefe-111 Ekim 2016 Salı 08:28
 • Bu “Darbe” Başka Darbe2 Ağustos 2016 Salı 09:15
 • Kısa Yoldan Zengin Olmanın Bedeli12 Temmuz 2016 Salı 08:53
 • 1 Mayıs İşçi Ve Emekçi Bayramı (2)17 Mayıs 2016 Salı 08:30
 • Kentsel Rant Sömürüsüne Karşı Neden Sosyalist Kent Modeli!14 Mayıs 2016 Cumartesi 16:30
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1