Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’ta 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı (3)

23 Temmuz 2019 Salı 09:18
Yakup ŞEN
      Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa teslim olmayacağız! Umudu ve Mücadeleyi Büyütmek için 1 Mayıs’ta ALANLARDAYIZ! Barış ve huzur içinde kardeşçe yaşayacağımız güzel günlere hep birlikte omuz omuza yürüyeceğiz.
  Dayanışma ruhumuzla; gelecek güzel günlere olan İNANCIMIZLA YAŞASIN 1 MAYIS!!!
  Bahar güzel günleri müjdeliyor. Karanlık bulutlar dağılıyor. Abluka kırılıyor.
  Umut tohumları birer birer tomurcuk açıyor.
      Emekçilerin kararlılığı ve inancı büyüyor. Üreten, yaşatan ve var edenler, “ Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun” dedi. Konuşmaların ardından müzik eşliğinde türküler söylendi, halaylar çekildi.                                                                                                                                   Müzik dinleti şöleniyle havya kalkan eller ve korkusuzca sıkılan demir yumruklarla beraber atılan sloganlar sanki geleceğin birer umudu ve birer kurtuluş meşalesi oluveriyordu. Bir an da ve ara ara hep birlikte tekrarlanarak atılan emek paylaşım, demokrasi ve kurtuluşu simgeleyen sloganlar yerini alıveriyordu “TARSUS CUMHURİYET Alanı’nda!!!
 
     Dünyada sürekli olarak gündeme damgasını vuran kapitalist burjuvazinin krizi (bütün emekçi sınıf ve tabakaları) sürekli olarak bu vuruntuya çanak tutanlar ve bu alanlarda öteden beri (yüzlerce yıllardan beri) ve yenilginin baş aktörlerinde birisi de, senin alın terinin ve emeğinin karşılığını satan ve senin mücadelene gölge düşüren ve seni üç kuruşluk ( kendi menfaati) çıkarı uğruna satmaya çalışan “sarı sendika” sermaye yanlısının tutumudur. Onlar sadece senin sınıfsal mücadelene gölge düşürmekle kalmayıp, işçi sınıfının sınıf düşmanlarına karşı yürüttükleri mücadele teslimiyetçi tavırlarıdır.
     Tarsus’ta sıkı güvenlik önlemleri sonucunda ( belki de bu kadar sıkı güvenliğe gerekte olmayabilirdi aslında) herhangi bir olayın olmayışı bizleri çok mutlu etti.
     Ve daha sonraki (ileri dönük) yıllarda egemen güçlerin ve onların yasakçı , saldırgan ve şiddete dayalı engelleri; ve sarı sendikacıların sana karşı ( işçi sınıfı ideolojisine karşı) uyguladıklarını; sınıf bilincinin ve proletaryanın ideolojik, örgütlü, kararlı ve dayanışmacı gücünü ortaya koyarak, bütün olumsuzluklara karşı engelleri aşacağına inanmalısın, inanmalısın ki, eylemsel gücün karşısındaki bütün olumsuzlukları ( bertaraf edip) yenebilesin!!!
      Sadece uluslar arası, ulusal ve kentsel alanlarda egemen güçler karşısındaki haklılığını bir kez daha görmen yeterli değildir. Onların ve senin ulaşılması hiç de kolay olmayan ve ancak sana ait emek gücüne, demokrasi ve insan haklarına insanca yaşama zorluklarını aşma mücadelene ve gelecekte de daha örgütlü, daha kararlı, daha inançlı ve daha bilinçli aktif yapını ortaya koyman ve de kitleselleşmen (enternasyonal dayanışma ruhunla) gerekmektedir. Bunun için de senin kendi sınıfının ( proletaryanın ileri kesimleriyle ve proletaryanın çelik çekirdeği olan öncü gücüyle aydınlanman, tekrar tekrar eksikliklerini ve olumsuzluklarını gözden geçirmen ( süzgeçlemen) bilinçlenmen ve yeniden örgütlenmen için kararlı, inatçı ve sabırlı çalışmalara ihtiyacın olduğunu unutmamalısın ( aslında hiç bir zaman için aklından çıkarmamalısın) unutmamalısın ki, gelecekteki haklı davanın engellerini ancak böyle aşabilir ve eninde sonunda da aşacağına inanmalısın!!!
      Barışa, demokrasiye, özgür emeğe, eşitlikçi bir sisteme ve hak arayışına, savaşsız, sömürüsüz ve sınıfsız bir toplumun gelecekteki ideolojik mimarı olabilmen ve insanlığın geleceğini kararta sömürü, eşitsizlik ve zulme karşı koymak için bir sonraki yılda yine aynı meydanda ( Tarsus Cumhuriyet Meydanı’nda) kendi sınıf demokrasini ve kendi toplumsal özgürlüğünü elde etmek için saf tutmaya, daha örgütlü, daha bilinçli, daha kararlı, donanımlı, daha özgüvenli ve daha inançlı ve daha inatçı olarak çıkacaksınız!!!
      Başka çaren de yok; ve bütün çaresizliklerin çaresi de tekrar bu alanlarda dünya haklarının kardeşliğine karşı gelenlere, ( karşı koyanlara karşı saflarını sıklaştıracaksın!!! Sıklaştıracaksın ki, inanılması güç ideolojik kararlığınızla burjuvazinin çelik çemberi olan örgütleri gücünü kırmak (yerle bir etmek) zorundasınız!!! Kıracağınıza da her bakımdan emin olmalısınız!!! Burjuvaziye (egemen sınıflara karşı) karşı ödeyeceğiniz bir beden varsa (ki mutlaka vardır) onu da alanlarda ona karşı vereceğiniz savaşımla bütünleşmek zorundasınız!!!
      Tarsus’taki 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı etkinliklerine katılan ve katılıma güç veren tüm kurum (siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerine) ve kuruluşlar başta olmak üzere; organizasyonda emeği geçenleri yürekten kutluyor ve ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.
Daha nice yıllar 1 MAYISLAR’ın kutlanması dileğiyle. (SON)

 
Bu yazı toplam 744 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Emek kristalize olmuş yüce bir değerdir!13 Eylül 2019 Cuma 09:25
 • Tarsus’ta 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı (3)23 Temmuz 2019 Salı 09:18
 • Tarsus’ta 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı (2)11 Haziran 2019 Salı 08:50
 • Tarsus’ta 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı7 Mayıs 2019 Salı 09:11
 • Ülkemiz Yerel Yönetimlerinde Yapılan Seçimlerin Sebep ve Sonuçları!23 Nisan 2019 Salı 10:17
 • Hizmet Anlayışları Nasıl Olmalıdır? (4) 26 Mart 2019 Salı 08:42
 • Hizmet Anlayışları Nasıl Olmalıdır? (3) 22 Mart 2019 Cuma 09:04
 • Hizmet Anlayışları Nasıl Olmalıdır (2)19 Mart 2019 Salı 08:38
 • Hizmet Anlayışları Nasıl Olmalıdır? (1)16 Mart 2019 Cumartesi 09:08
 • Egemen Güçlerin Bir Asırdan Beri Doğu Kalkınması Yutturmacası 229 Haziran 2018 Cuma 09:37
 • Egemen Güçlerin Bir Asırdan Beri Doğu Kalkınması Yutturmacası! 129 Haziran 2018 Cuma 09:36
 • Faşizmin Kara Lekesi Tarihe Yüz Karası Olarak Geçecek!16 Şubat 2018 Cuma 09:03
 • Dışa Bağımlı Kapitalist Sistemde Devlet Neden Tamamen Sosyal Olmaz? (3)11 Temmuz 2017 Salı 14:29
 • Dışa Bağımlı Kapitalist Sistemde Devlet Neden Tamamen Sosyal Olmaz? (2)9 Haziran 2017 Cuma 08:44
 • Dışa Bağımlı Kapitalist Sistemde Devlet Neden Tamamen Sosyal Olmaz? (1)6 Haziran 2017 Salı 09:15
 • Şaibeli Referandum25 Nisan 2017 Salı 08:46
 • Başkanlığa “Hayır” Kampanyası İçin Ulusal Seferberlik İlan Edilmeli (!)17 Şubat 2017 Cuma 08:34
 • Anayasalar Neden ve Kimin İçin Değiştirilir (2)27 Ocak 2017 Cuma 08:41
 • Anayasalar neden ve kimin için değiştirilir?(1)24 Ocak 2017 Salı 08:53
 • Başkanlık Sistemi ve Anayasa Üzerine20 Ocak 2017 Cuma 08:37
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1