Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Emeklinin Çilesi

29 Mayıs 2024 Çarşamba 09:18
Bedir Hasırcı
Geçtiğimiz hafta sonu iki önemli miting vardı. Cumartesi günü Tüm Emeklilerin Sendikası Tarsus Şubesi’nin öncülüğünde Emek ve Demokrasi Platformu’nun destek verdiği ‘Açlığa ve Sefalete Hayır’ mitingi düzenlendi.
 
Kurtuluş Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen katılımcılar, meydanda büyük bir miting düzenledi. Tarsus’tan yükselen ses, emeklilerin bitmeyen çilesine ses olmak adına önemliydi. Çünkü alınan her zam kararında en çok etkilenen ve alım gücü en çok düşen kesim emekliler oluyor.
 
Cumhuriyet Halk Partisi tarafından da Pazar günü, Ankara Tandoğan Meydanı’nda ‘Büyük Emekli Mitingi’ düzenlendi. Mitinge binlerce emekli katıldı ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel iktidara geldikleri 100 gün içinde yasal düzenlemeleri tamamlayarak en düşük emekli maaşını önce asgari ücrete, iki yıl sonra da AKP iktidarı öncesinde olduğu gibi 1,5 asgari ücrete çıkaracaklarını söyledi. Özgür Özel’in bu vaadini oldukça önemsiyorum. Çünkü AKP iktidarından önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin üzerindeyken 22 yılda gitgide eridi ve bugün asgari ücretin çok çok altına düşmüş durumda.
 
AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında en düşük emekli maaşı 216 TL iken net asgari ücret 163 TL’ydi. Yani en düşük emekli maaşı, asgari ücretin 1,31 katıydı. 2015 yılında bu oran 1,09’a ve 2016 yılında bir ilk yaşanarak asgari ücretin altına, 0,97’ye düşmüş ve bugün bu oran 0,58. Bugün en düşük emekli maaşının, asgari ücreti yakalaması için emekli maaşına %70 zam yapılması gerekiyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2024 yılı için ‘Emekli yılı olarak ilan ediyoruz.’ demişti. 2024 yılı emekliler için sefalet ve çile yılı oldu. TÜRK-İŞ, 4 kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarını (açlık sınırı) 17.725 TL olarak açıklamıştı. Ülkemizde yaklaşık 15,5 milyon emekli var ve emeklilerin yaklaşık 5,5 milyonu en düşük maaş olan 10.000 TL ile yaşam savaşı veriyor.
 
Peki Türkiye’nin içinde bulunduğu bu ekonomik tabloda emekli aylıklarına iyileştirme yapılabilir mi? Bu sorunun cevabının DİSK-AR tarafından hazırlanan ve 23 Mart 2024 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan raporda verildiğini düşünüyorum. Rapora göre, prim gelirlerinin emekli aylıklarını ve sağlık ödemelerini karşılama oranı 2002 yılında yüzde 61 iken 2023’te yüzde 76,4’e yükselmiş. Yani zam için kaynak var ancak niyet yok.
 
Rapor, emeklilerin son 20 yılda nasıl yoksullaştığını göstermesi açısından oldukça önemli. Rapora göre, 2002 yılında iş arayan emekli oranı yüzde 36 iken Aralık 2023’te yüzde 55’e yükselmiş.
 
Ülkemizdeki emekli maaşı Avrupa ülkelerinin de oldukça gerisinde. Türkiye’de ortalama emekli aylığı merkez Avrupa ülkelerinin 6’da biri oranında. Yani Avrupalı emekli nereleri gezeceğini düşünürken, Türkiye’deki emekli vatandaşımız ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor.
 
Emeklilerin bitmeyen çilesinin en büyük sorumlusu AKP iktidarıdır. Yıllarca alın teri dökerek devletine prim ödemiş emeklinin hakkı olan maaşı alamaması ve yapılan her küçük maaş artırımının iktidar tarafından bir lütuf gibi sunulması ülkemiz için üzücü bir tablo ortaya koymaktadır.
 
Emekliler ve emekçiler için, yoksulun daha da yoksullaştığı, zenginin de daha da zenginleştiği bu ekonomik düzende umutlu olmak oldukça zor görünüyor. Ancak CHP’nin Ankara’da gerçekleştirdiği miting ile umudun meşalesini yaktığını düşünüyorum. CHP, toplumsal ve ekonomik tüm sorunlar ile ilgili çözümlerini ve ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bilhassa ekonomide oluşturduğu tahribatı halka daha iyi anlatabilmeli, iktidarı erken seçime zorlamalıdır.

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
  • Katılımcı Belediyecilik ve TADEKA12 Haziran 2024 Çarşamba 16:27
  • Emeklinin Çilesi29 Mayıs 2024 Çarşamba 09:18
  • Siyasette ‘Yumuşama’ ve Yeni Anayasa23 Mayıs 2024 Perşembe 21:32
  • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
    Oluşturma süresi(ms): -1