Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Gelir Vergisi Nedir?

31 Mart 2021 Çarşamba 08:21
Av. Gizem Gül Uzun Kutlay
Gerçek kişilerin gelirleri, gelir vergisine tabidir. Tüzel kişilerin gelirleri ise kurumlar vergisine tabidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların net tutarıdır. (193 sayılı GVK.m.1)
 
Gelir vergisi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nda düzenlenmiştir.
Gelir Vergisine Konu Olan Gelirin Unsurları Nelerdir?
 
Ticarî kazançlar
Ziraî kazançlar
Ücretler,
Serbest meslek kazançları,
Gayrimenkul sermaye iratları,
Menkul sermaye iratları,
Diğer kazanç ve iratlar
Gelir vergisine konu olan gelirin unsurlarıdır.
 
Yasada aksine bir hüküm olmadığı sürece bu kazanç ve iratlar gelirin tespit edilmesinde gerçek ve net miktarları gözetilecektir. (GVK.m.2)
Tam Mükellefiyet(GVK.m.3)
 
Şu kategoride yer alanlar tam mükellef olup Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri irat ve kazançların tamamı üzerinden vergilendirilirler:
 
1- Türkiye'de yerleşmiş olanlar;
Türk Medeni Kanunu'na göre ikametgahı Türkiye'de bulunanlar ile bir takvim yılı içinde Türkiye'de devamlı olarak 6 aydan fazla oturanlar Türkiye'de yerleşmiş kimselerdir. Türkiye'de 1 takvim yılı içinde devamlı olarak 6 aydan fazla oturanların geçici ayrılmaları oturma süresini kesmeyecektir.(GVK.m.4)
 
ANCAK;  Belli ve geçici görev veya iş için Türkiye'ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri ve durumları bunlara benzeyen diğer kimselerle tahsil veya tedavi veya istirahat veya seyahat amacıyla gelenler İLE Tutukluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmıyan sebeplerle Türkiye'de alıkonulmuş veya kalmış olanlar Türkiye'de yerleşmiş sayılmayacaktır.(GVK.m.5)
 
2-  Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese,teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısiyle yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları
 
Pek tabi bu kapsamında olanların, bulundukları memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla Gelir Vergisine veya benzeri bir vergiye tabi tutulmuş bulunanlar, mezkür kazanç ve iratları üzerinden ayrıca vergilendirilmezler.
 
Dar Mükellefiyet(GVK.m.6)
  
Türkiye'de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler sadece Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilirler.
 
Kazanç ve İratlar Türkiye'de şu koşullarda elde edilir.(GVK.m.7)
- Ticari kazançlarda: Kazanç sahibinin Türkiye'de işyerinin olması veya daimi temsilci bulundurması ve kazancın bu yerlerde veya bu temsilciler vasıtasiyle sağlanması gerekir.
 
Bu şartları haiz olsalar dahi iş merkezi Türkiye'de bulunmayanlardan, ihraç edilmek üzere Türkiye'de satın aldıkları veya imal ettikleri malları Türkiye'de satmaksızın yabancı memleketlere gönderenlerin bu işlerden doğan kazançları Türkiye'de elde edilmiş sayılmaz.
 
Türkiye'de satmaktan amaç, alıcı veya satıcının veya her ikisinin Türkiye'de olması veya satış aktinin Türkiye'de yapılmış olmasıdır. İş merkezinden amaç ise, iş bakımından muamelelerin bilfiil toplandığı ve idare edildiği merkezdir.
 
- Zirai kazançlarda: Zirai faaliyetlerin Türkiye'de icra edilmesi gerekir.
- Ücretlerde; Hizmetin Türkiye'de ifa edilmiş veya edilmekte olması veya Türkiye'de değerlendirilmesi ile  Türkiye'de kain müesseselerin idare meclisi başkan ve üyelerin, denetçilerine, tasfiye memurlarına ait huzur hakkı, aidat, ikramiye ve benzerlerinin Türkiye'de değerlendirilmesi gerekir.
 
- Serbest meslek kazançlarında: Serbest meslek faaliyetlerinin Türkiye'de icra edilmesi veya Türkiye'de değerlendirilmesi gerekir.
 
-Gayrimenkul sermaye iratlarında: Gayrimenkulün Türkiye'de bulunması ve bu mahiyetteki mal ve hakların Türkiye'de kullanılması veya Türkiye'de değerlendirilmesi gerekir.
 
- Menkul sermaye iratlarında: Sermayenin Türkiye'de yatırılmış olması gerekir.
 
-Diğer kazanç ve iratlarda: Bu kazanç veya iratları doğuran işin veya muamelenin Türkiye'de ifa edilmesi veya Türkiye'de değerlendirilmesi;
 
Ücret, serbest meslek, gayrimenkul sermaye iradı ve diğer kazançlarda değerlendirmelerden amaç ödemenin Türkiye'de yapılması veya ödeme yabancı memlekette yapılmışsa, Türkiye'de ödeyenin veya nam ve hesabına ödeme yapılanın hesaplarına intikal ettirilmesi veya karından ayrılmasıdır.

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Çapraz sorgu nedir? Nasıl yapılır? 8 Ağustos 2022 Pazartesi 09:05
 • Akıl hastaları evlenebilir mi?1 Ağustos 2022 Pazartesi 18:18
 • Nişan Hükümleri ve Nişanın Bozulması30 Temmuz 2022 Cumartesi 13:09
 • Borçlar Hukuku16 Temmuz 2022 Cumartesi 11:11
 • Sigorta Hukuku5 Temmuz 2022 Salı 19:07
 • Trafik Kazası Davaları24 Haziran 2022 Cuma 19:32
 • Know-How sözleşmesi nedir? Kelime anlamı25 Nisan 2022 Pazartesi 08:26
 • Doktor Hatası Tazminat Davası25 Nisan 2022 Pazartesi 08:24
 • Atatürk’e hakaret suçu ve cezası5 Mart 2022 Cumartesi 09:07
 • Dilekçe nedir, Dilekçe nasıl yazılır?2 Mart 2022 Çarşamba 08:11
 • Araç Değer Kaybı- Araç Değer Kaybı Tazminatı11 Şubat 2022 Cuma 08:08
 • İnternet Yoluyla Dolandırıcılık31 Ocak 2022 Pazartesi 09:05
 • Bilirkişi mecburiyeti olan haller nelerdir? 20 Ocak 2022 Perşembe 15:35
 • Boşanmadan Önce Ayrı Yaşamak/Eşin Ayrı Yaşama Hakkı9 Ocak 2022 Pazar 17:36
 • Sosyal Medya Hesap Hırsızlığı4 Aralık 2021 Cumartesi 15:29
 • İş kazası nedir?27 Ekim 2021 Çarşamba 15:32
 • İspat6 Ekim 2021 Çarşamba 10:31
 • Hakkımda dava açıldığını nasıl öğrenirim?30 Ağustos 2021 Pazartesi 09:57
 • Boşanma davalarında ücret ne kadar?19 Ağustos 2021 Perşembe 08:09
 • Müzekkereli Yakalama12 Ağustos 2021 Perşembe 08:15
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1