Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Mersin Büyükşehir Siyasetinde Neler Oluyor?

19 Ekim 2018 Cuma 10:21
Mehmet ÖZEL
Ülkemizde 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlere adım adım yaklaşırken tüm partilerde de çalışmalara hız verilmeye başlandı.
Mersin’de, partilerin durumlarını detaylara girmeden ,tespitlerimizi ve yaşananları kısaca paylaşacak olursak;
MHP
Yerel seçimlerle ilgili ilk açıklamalar geçtiğimiz günlerde MHP'den geldi.Özellikle 4 dönem Tarsus'tan,bir dönem de Mersin Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan,hali hazırda bu görevini sürdüren  Burhanettin  Kocamaz'ın tekrar aday gösterilmeyeceği bilgisi ve açıklamaları gelince,Mersin de siyaset kulisleri bir anda hareketlendi.
Bu hareketlenme,hem MHP içerisinde,hem de diğer partilerde birçok senaryonun değişmesine ve yeni senaryoların yazılmasına yol açtı.
Bu karar bazı kesimlerde memnuniyet,bazılarında ise karamsarlıklara ve kırgınlıklara yol açtı.
Tüm bu kararla birlikte MHP ; Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'yı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk açıklayan parti oldu.Bununla birlikte siyaset sahnesinde birçok etkilenmeler oldu.
Bu konuyu;''Mersin’de Burhanettin Kocamaz faktörünün nasıl bir etki yarattığını ileriki günlerde ele almaya çalışacağız.
Özellikle MHP Mersin milletvekili Olcay Kılavuz'un açıklamalarında "Şimdiye kadar MHP'de 5 dönem belediye başkanlığı yapmış, hali hazırda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız olan Sayın Burhanettin Kocamaz beyefendinin artık bu dönem sonrasında belediye başkan adayı olarak görevlendirilmesi söz konusu değildir. Liderimizin talimatı, takdiri Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna adınadır. O nedenle fitneye, fesada, dedikoduya düşmeden, herkes olağanüstü bir gayretle yapması gereken çalışmayı ortaya koymalıdır" beyanında bulundu.
Kılavuz, kimsenin "Ben" dememesi gerektiğini belirterek, "Kimse, kendisini olmayacak şekilde konumlandırmaya çalışmasın. Kibirden uzak durmalıyız. Şimdiye kadar partimiz, davamız, kimi nereye getirmişse herkesin davamıza, partimize karşı bir vefa borcu vardır. Bu borcu Allah rızası için yerine getirmelidir." açıklamasını yaptı.
Bu açıklamaların Kocamaz cephesinde soğuk duş etkisi yarattığı,bununda Kocamaz' ın  ''Rabbim bizleri vefasızlardan ve vefasızlarla yol arkadaşı olmaktan korusun'' açıklamaları geldi.
Böylece Kocamaz ismi yeni senaryolarda hem CHP içerisinde ,hem de İP içerisinde konuşulup durdu.Ancak CHP Milletvekili Mahir Başarır ve il başkanı Adil Aktay'ın açıklamalarının ardından bu söylemler durağan bir hale geldi.Tabii bu gelişmelerin ve siyasetin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz...
AKP;
İktidar partisinde ise hala derin bir sessizlik sürmekte.Adayın kim olacağına dair bir takım varsayımlar öne sürülmesine rağmen somut hiçbir bilgi bulunmamakta.AKP de ;Genel Başkan Erdoğan'ın onayını ve  işaret fişeğini almadan bu yola çıkmak mümkün olmadığını tüm partililer çok iyi bilmekteler.Tabiri caizse Reis'in (!),''SEN'' deyip işaret etmeden Adayım demekte,Aday Adayıyım demekte pek mümkün değil.
AKP; Mersin de sessiz ve derinden gitmekte,belki de diğer partilerin adaylarının netleşmesine göre kendi hamlesini yapmaya hazırlanmakta.
Ayrıca MHP ile yapacakları ''ittifak'' yapılanmasını Genel Merkezler düzeyinde şekillendirmeye çalışmaktalar...
CHP;
Evet..! CHP ise adeta ekonomide ki enflasyonu aratmayacak şekilde Aday Adayı enflasyonu yaşanmakta.
CHP de Aday adaylığı için son başvuru tarihi kamu çalışanları hariç 19 Ekim  olarak açıklanırken, örgütten yoğun talep gören başvurularda, aday adayları anketlerle halka sorulacak.
Gördüğümüz kadarıyla oldukça güçlü aday adayları var;Aytuğ Atıcı,Fikri Sağlar,İstemihan Talay, Serdal Kuyucuoğlu,Galip Özkan,Taner Gündinç, Vahap Seçer,Serdar Erkan,Selçuk Dereli...
Ancak;CHP deki en büyük sorun Adayın hangi metotla belirleneceği ve bu metodun sonunda seçilen Adayın,diğer adaylarca da benimsenmesi sorunu.
Çünkü;herkes kendini haklı ve güçlü görüyor.Herke kamuoyu yaratmaya çalışıyor,özellikle billboardlarda sürekli CHP adaylarını görmek mümkün.
Parti tabanında ise,küskünlüklerin yaşanmaması için, Adayların kendi görüşleri alınarak seçilmesini,yani en azından eğilim yoklaması yapılmasını istiyorlar.Bu görüşler,baskın bir şekilde  İlçe ve il Örgütüne sürekli olarak iletilmekte,Adayın kendi kararları ile seçilmesini istemekteler.
Tabii tüm bunların,partilerimizde nasıl gerçekleştiğini ve Mersin'imizin kaderinin nasıl belirlendiğini hep beraber izleyip göreceğiz..

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • 27 Ocak Siyasi Final25 Ocak 2019 Cuma 09:17
 • Mersin'i Tarsus Seçer...!!!15 Ocak 2019 Salı 09:03
 • Basın ne kadar özgür?11 Ocak 2019 Cuma 12:56
 • Seçer'de seçecek mi?8 Ocak 2019 Salı 09:51
 • 2018 Mersin Siyasetine Son Bakış28 Aralık 2018 Cuma 14:24
 • CHP’nin Mersin vurdumduymazlığı21 Aralık 2018 Cuma 10:05
 • Havalardan çok adaylar değişiyor..!18 Aralık 2018 Salı 10:21
 • Ankara'nın Sıcak Siyaseti13 Aralık 2018 Perşembe 23:21
 • Kendi adayını rakip görenler11 Aralık 2018 Salı 09:29
 • Parti içi tüzükleri neye yarar?7 Aralık 2018 Cuma 09:53
 • Taşlar yerine oturuyor mu?4 Aralık 2018 Salı 13:02
 • Aday mı arıyorsunuz, yoksa maraba mı?30 Kasım 2018 Cuma 09:52
 • Mersin Siyasetinde Geçen Haftanın Görünenleri27 Kasım 2018 Salı 10:06
 • AKP’de gördüklerimiz20 Kasım 2018 Salı 09:05
 • CHP'de Kulis Bitmez 16 Kasım 2018 Cuma 12:15
 • "Devletin Diyaneti, Devletin Profesörü..!"13 Kasım 2018 Salı 12:26
 • Tarsus-Mersin CHP İçin eğilim yoklaması!9 Kasım 2018 Cuma 13:05
 • Mersin'den mi, yoksa Tersinden mi?6 Kasım 2018 Salı 12:55
 • Tarsus'a Başkan olmak mı?2 Kasım 2018 Cuma 09:42
 • 95.Yıla Girerken Yaşadıklarımız30 Ekim 2018 Salı 09:11
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1