Hakan BULUT

Suriyeliler vergi ödemeden iş yapıyor!

Vergi ödemeden mahalle aralarında bakkal, kasap, berber, tuhafiye vb. dükkanlar açan Suriyeli mülteciler yerel esnafı zora sokmaya başladı!

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkemize gelen Suriyeli mülteciler, yavaş yavaş tüm iş kollarına el atmaya başladılar.
 
Geldikleri ilk dönemlerde genel olarak tarım sektöründe istihdam edilen Suriyeliler, zaman ilerledikçe; bir noktada “özgürlükler ülkesi” olarak gördükleri Türkiye’de birçok işe el atmaya başladılar. Genellikle ova mahallelerde (köylerde) ve Tarsus’un kenar mahallelerinde ikamet eden Suriyeliler, başta bakkal olmak üzere; kasap, berber, tuhafiye vb. gibi işyeri açarak, ruhsatsız ve vergi ödemeksizin iş yapmaya başladılar. Suriyelilerin Tarsus genelinde bu tür açtıkları işyeri sayısının 300’e yaklaştığı öne sürüldü.
 
Yerel esnafın vergi, sigorta, ruhsat, dükkan kirası gibi onlarca kalem harcamaya mecbur kaldığı piyasa şartlarında, Suriyelilerin her hangi bir yasal zorunluluk ve ödeme olmaksızın işyeri açıp çalıştırmaları esnaflar arasında büyük sıkıntı yaşamaya başladı.
 
Her dönem sayıları artış gösteren ve artık her cadde de açılan ulusal firmalara ait market zincirleri nedeniyle ayakta kalma mücadelesi veren esnafların bir de Suriyelilerin, yasal yaptırım olmaksızın açtıkları işyerleriyle mücadele etmeye mahkum edilmeleri tepkilerin daha da artmasına neden oluyor.
 
Şikayetlerini gazetemize ileten esnaflar, “En basitinden bir işyeri açmaya kalktığınız zaman vergi mükellefiyeti, oda ve sicil kaydı, sigortalılık şartı; elektrik, su, telefon aboneliği veya buna benzer onlarca kalem işlem yapmanız gerekiyor. Fakat Suriyeliler için her şey mubah! Maalesef ki izlenen yanlış politikaların sonucu çekiyoruz” dediler.
 
Tarsus genelinde 150’ye yakın Suriyelilerin çalıştırdığı bakkal dükkanı olduğunu savunan yerel esnaflar, “Suriyelilerin mahalle aralarında çalıştırdıkları bakkal dükkanlarında Arapça yazılı etiketli ürünlerin satıldığı yönünde duyumlar alıyoruz. Bu ürünlerin menşeinin ne olduğu ise ayrı bir tartışma konusu. Allah kimseyi evinden, yurdundan etmesin. Kapımızı açtık, aşımızı paylaştık. Fakat bu kadar haksız rekabetli piyasa koşullarında bizler acınacak durumlara düşmeye başladık!” şeklinde şikayetlerini dillendirdiler.
 
Esnaflar, Tarsus genelinde Suriyelilerin çalıştırdıkları işyerleriyle ilgili yetkililerin kapsamlı çalışma yapmasını istediler.

 

EN SON YAZILARI

 1. Sürekli kırmızı kart görmekle iyi oyuncu olunmaz!
 2. Kurtuluş gününde “önceden belirlenen program” mazereti!
 3. Tarsus CHP'de "Katılımsız" Kongre
 4. Peki 2019’da yeniden el sıkışacak mısınız?
 5. Cumhurbaşkanı geliyor, Tarsus lobisi hazırlık yaptı mı?
 6. Tarsus Ekonomisi Kötüye Gidiyor
 7. İş Çevrelerinde OHAL Tedirginliği
 8. Tarsus’ta Zincirleme Sağlık Problemleri
 9. Bu Memleketin Sorunları Kolay Çözülmez!
 10. Tarsus ekonomisi can çekişiyor!
 11. Allah, Tarsus’un Sonuna Hayır Getire
 12. Türkiye-Rusya Krizi Ekonomiyi Vurmaya Başladı
 13. Fakülte Yolu Yapılmalı
 14. 1 Kasım seçimleri Mersin analizi
 15. Tarsus'ta asfalt oyunu!
 16. Tarsus'ta kilitli parke taşları çöpe gidiyor
 17. Halkımızın Açık Tavrı
 18. Özgecan İçin Tarsus'a Anıt Yapılmalı
 19. CHP'de Yine Kayyum Heyeti
 20. Nereye Gidiyoruz?