Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Şiir neden bu kadar güçlü?

6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
Ahmet Akın
Şiir kendini yansıtmayı, duygusal dengeyi ve kimliğin keşfedilmesini teşvik eder. Bu samimi ifade biçimi aracılığıyla birlikte duygularımızı, düşüncelerimizi ve kişisel anlatılarımızı derinlemesine inceleriz. İyileştiren sadece şiir paylaşımı değildir. Seyirci ile şair arasında oluşan bağdır. Şiir, başka hiçbir sanat türünde olmayan bir mesajı yakalama ve iletme gücüne sahiptir. Bir şiir tüm insanların önemsediği önemli konulara değinebilir: aşk, kayıp, ilham ve çok daha fazlası.
 
Hepimiz şiir sevgisiyle başlıyoruz. Ancak büyüdükçe bu sevgi kaybolabilir. Dil hayal ürünü olmaktan ziyade pratik hale gelir ve kelimeleri çıkardığımız eğlenceli sesler olarak değil, kullanabileceğimiz araçlar olarak düşünmeye başlayabiliriz. Dilin bu pratik yanının büyük bir güce sahip olduğu doğru olsa da, aynı zamanda sınırları da vardır. Şiir okumak ve yazmak, bu sınırların ötesinde ne olduğunu keşfetmemize, dilin sadece öğrendiğimiz bir şey olmadığını kendimize hatırlatmamı-za olanak tanır; yapımında aktif olarak yer aldığımız bir şey.
 
Şiir oyundur. Bütün şairler dille oynar. Kelimeleri yeni yollarla birleştirmeye ve başka türlü bakmayacağımız yerlerdeki fikirleri keşfetmeye teşvik eder. Ressamların müzelere yeni resimler eklenmesi gibi şiir de bize dilimize yeni kelimeler ekleme özgürlüğünü verir. Şiir dilde müziktir. Birçok şair için olduğu gibi Lewis Carroll için de kelimelerin çıkardıkları sesler, taşıdıkları anlamlar kadar önemlidir. Aslında şiir konuşmuyoruz; her birimiz kendi benzersiz tarzımızla şarkıyı söylüyoruz. Pek çok şiir kafiyeli oldukları için müzikal gibi görünse de buna gerek yoktur.
 
Şiir sabrı öğretir. “Yazmak yeniden yazmaktır” sözü hiçbir zaman şiir yazarken olduğundan daha doğru olamaz. Şairler bazen kendilerini ifade edecek doğru sözcüğü bulmak için günler (hatta aylar!) harcayabilirler. Şiir hatırlamamıza yardımcı olur. Dil yazıya geçirilmeden önce Yunanlılar ve Mısırlılar şiiri sadece keyif almaktan daha fazlası için kullanıyorlardı. Şiirler felsefeyi, tarihi, dini ve hatta bilimi aktarıyordu. Bu tür şiirleri ezberlemek eski insanlara düşüncelerini geniş çapta paylaşmanın bir yolunu verdi.
 
Şiir iç sesimizi bulmamıza yardımcı olur. Hepimizin kafasında dolaşan pek çok fikir vardır ve bir şiir bunların çılgına dönmesine izin vermek için mükemmel bir yerdir. Şiir dünyasında doğru ya da yanlış yoktur ve bir şiir okurken ya da yazarken sormamız gereken tek önemli soru "Kulağa hoş geliyor mu?" sorusudur. Şiir duygularımızı olumlu bir şekilde paylaşmamızı sağlar. Birçoğumuz zaman zaman öfkeli, sinirli, üzgün veya korkulu hissederiz. Ancak bu duygular nahoş olduğu için çoğu zaman onları içimizde kilitli tutarız. Şiir yazmak ve okumak bu duyguları açığa çıkarmamıza ve onları daha iyi anlamamıza yardımcı olur.
 
Şiir sevgisinin gelişmesi zaman alabilir. Hepimiz ilk kez bir şarkı duyduk ve "Ah, ne kadar korkunç!" diye düşündük. Aynı şarkıyı onuncu kez dinledikten sonra ne kadar sıklıkla ondan oldukça keyif aldığımızı fark ettik? Benzer şekilde, bazı şiirlere alışmak biraz zaman alır, bu nedenle ilk başta anlamazsak cesaretimizi kırmamalıyız. Şiir keşiftir. Şiir başkalarının düşüncelerine ve duygularına sadece bugünün değil, uzak geçmişin pencerelerini açar. Tarih boyunca krallar, kraliçeler, askerler ve sıradan insanlar şiir yazmışlardır. Bu şiirleri okumak bize uzun zaman önce olup bitenlerden daha fazlasını öğretiyor; bize o zamanlar insanların hem gündelik olaylar hem de önemli tarihi olaylar hakkında nasıl hissettiğini ve düşündüğünü öğretiyor.
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
 • Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
 • Sporun Ekonomik Gelişmeye Etkileri18 Aralık 2023 Pazartesi 17:35
 • Başarılı bir girişimci nasıl olunur?9 Aralık 2023 Cumartesi 12:22
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1