Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar

17 Kasım 2023 Cuma 21:52
Ahmet Akın
Yenilenebilir enerji sektörünün karşılaştığı zorluklar çoktur. Siyasi baskılar, hükümet politikaları, kurumsal nüfuz, asırlık altyapı, uygun pil depolama sisteminin eksikliği ve mevcut pazar senaryosu, dünya çapında daha geniş bir şekilde benimsenmesinin önünde duruyor. Bu faktörlere rağmen yenilenebilir enerji, iklim değişikliğini hafifletme aracı olarak küresel çapta benimsenmeye başlandı. Doğrudan kirlilik ve karbon emisyonu içermez. Fosil yakıtlara en uygun alternatiftir. Zamanla enerji üretimi karışımının kaçınılmaz bir parçası haline geliyor.
 
Karbon emisyonları küresel ısınmanın ana nedenidir. Yenilenebilir enerjinin ilk kurulum maliyetlerinin yüksek olması benimsemesini etkileyen önemli faktörlerden birisi olmuştur. Tüm enerji kaynakları arasında güneş ve rüzgar en ucuz olanlardır. Ancak güneş enerjisi sistemi ile gazla çalışan santralin ön kurulum maliyeti arasında büyük bir fark var. Rüzgar ve güneş enerjisi, kullanım ömrü maliyetleri dikkate alındığında daha iyi yatırımlar olabilir.
 
Altyapı eksikliği yenilenebilir enerji gelişiminin önünde bir engeldir. Mevcut altyapı ağırlıklı olarak fosil yakıt santralleri ve nükleer santraller için inşa edilmiştir. Mevcut enerji altyapısının, büyük miktarlarda yenilenebilir enerjiyi idare etme kapasitesinde olmaması nedeniyle acil reforma ihtiyacı vardır. En önemlisi, en iyi kaynaklarından bazıları tamamen altyapıdan yoksun kalıyor.
 
Yenilenebilir enerjide uygun maliyetle güç depolamanın olmaması önemli bir dezavantajdır. Yenilenebilir enerji kaynakları enerjilerinin çoğunu günün belirli saatlerinde üretirler. Elektrik üretimi, talebin yoğun olduğu saatlerle eşleşmiyor. Güneş ışığının ve rüzgarın kesintili olması, haftanın 24 saati isteğe bağlı bir güç kaynağı sağlayamaz. Güneş enerjisi ve rüzgar tahmin edilemez. Üretimde dalgalanma, yüklerde dalgalanma var. Yenilenebilir enerji kaynaklarından kesintili enerji üretimi, verimli bir batarya depolama sistemine olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor.
 
Yenilenebilir enerji sektörünün karşılaştığı en büyük zorluklardan biri ekonomidir. Özellikle yenilenebilir teknolojilerin ve yenilenebilir enerjinin kitlelere ulaştırılmasıyla ilgili mali konular. Yeni iş güçleri yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırımları önemli ölçüde artırıyor. Ancak karbon ve fosil yakıt endüstrisinden geçiş çok büyük bir değişimdir ve her büyük değişim gibi, büyük bir mali maliyetle birlikte gelir. Son birkaç yılda yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımlar, inovasyon ve gelişen teknolojilerde artışa neden oldu.
 
Yenilenebilir enerji zorluklarından biri, enerji taleplerini diğer arazi kullanım gereksinimleriyle dengelemektir. Doğal kaynakların giderek zorlandığı bir dünyada arazi kullanımı sıklıkla önemli bir tartışma konusu haline geliyor. Güneş panelleri ve rüzgar türbinleriyle dolu çiftlikler için hangi araziyi kullanmalıyız? Bu ihtiyacı konut, gıda üretimi, esneklik vb. için arazi ihtiyacıyla nasıl dengeleyebiliriz?
 
Rüzgar ve güneş enerjisinin üretim ve büyük miktarda arazi kullanımı nedeniyle kendi çevresel etkileri vardır. Bu, sektörde büyük bir zorluk olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Yenilenebilir enerjiye yönelik bu zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, temiz enerjiye sahip bir gelecek öngörmek zor görünebilir. Ancak hepimizin işbirliğine dayalı bir yaklaşım benimsemesi halinde bu mümkündür.
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1