Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar

17 Kasım 2023 Cuma 21:52
Ahmet Akın
Yenilenebilir enerji sektörünün karşılaştığı zorluklar çoktur. Siyasi baskılar, hükümet politikaları, kurumsal nüfuz, asırlık altyapı, uygun pil depolama sisteminin eksikliği ve mevcut pazar senaryosu, dünya çapında daha geniş bir şekilde benimsenmesinin önünde duruyor. Bu faktörlere rağmen yenilenebilir enerji, iklim değişikliğini hafifletme aracı olarak küresel çapta benimsenmeye başlandı. Doğrudan kirlilik ve karbon emisyonu içermez. Fosil yakıtlara en uygun alternatiftir. Zamanla enerji üretimi karışımının kaçınılmaz bir parçası haline geliyor.
 
Karbon emisyonları küresel ısınmanın ana nedenidir. Yenilenebilir enerjinin ilk kurulum maliyetlerinin yüksek olması benimsemesini etkileyen önemli faktörlerden birisi olmuştur. Tüm enerji kaynakları arasında güneş ve rüzgar en ucuz olanlardır. Ancak güneş enerjisi sistemi ile gazla çalışan santralin ön kurulum maliyeti arasında büyük bir fark var. Rüzgar ve güneş enerjisi, kullanım ömrü maliyetleri dikkate alındığında daha iyi yatırımlar olabilir.
 
Altyapı eksikliği yenilenebilir enerji gelişiminin önünde bir engeldir. Mevcut altyapı ağırlıklı olarak fosil yakıt santralleri ve nükleer santraller için inşa edilmiştir. Mevcut enerji altyapısının, büyük miktarlarda yenilenebilir enerjiyi idare etme kapasitesinde olmaması nedeniyle acil reforma ihtiyacı vardır. En önemlisi, en iyi kaynaklarından bazıları tamamen altyapıdan yoksun kalıyor.
 
Yenilenebilir enerjide uygun maliyetle güç depolamanın olmaması önemli bir dezavantajdır. Yenilenebilir enerji kaynakları enerjilerinin çoğunu günün belirli saatlerinde üretirler. Elektrik üretimi, talebin yoğun olduğu saatlerle eşleşmiyor. Güneş ışığının ve rüzgarın kesintili olması, haftanın 24 saati isteğe bağlı bir güç kaynağı sağlayamaz. Güneş enerjisi ve rüzgar tahmin edilemez. Üretimde dalgalanma, yüklerde dalgalanma var. Yenilenebilir enerji kaynaklarından kesintili enerji üretimi, verimli bir batarya depolama sistemine olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor.
 
Yenilenebilir enerji sektörünün karşılaştığı en büyük zorluklardan biri ekonomidir. Özellikle yenilenebilir teknolojilerin ve yenilenebilir enerjinin kitlelere ulaştırılmasıyla ilgili mali konular. Yeni iş güçleri yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırımları önemli ölçüde artırıyor. Ancak karbon ve fosil yakıt endüstrisinden geçiş çok büyük bir değişimdir ve her büyük değişim gibi, büyük bir mali maliyetle birlikte gelir. Son birkaç yılda yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımlar, inovasyon ve gelişen teknolojilerde artışa neden oldu.
 
Yenilenebilir enerji zorluklarından biri, enerji taleplerini diğer arazi kullanım gereksinimleriyle dengelemektir. Doğal kaynakların giderek zorlandığı bir dünyada arazi kullanımı sıklıkla önemli bir tartışma konusu haline geliyor. Güneş panelleri ve rüzgar türbinleriyle dolu çiftlikler için hangi araziyi kullanmalıyız? Bu ihtiyacı konut, gıda üretimi, esneklik vb. için arazi ihtiyacıyla nasıl dengeleyebiliriz?
 
Rüzgar ve güneş enerjisinin üretim ve büyük miktarda arazi kullanımı nedeniyle kendi çevresel etkileri vardır. Bu, sektörde büyük bir zorluk olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Yenilenebilir enerjiye yönelik bu zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, temiz enerjiye sahip bir gelecek öngörmek zor görünebilir. Ancak hepimizin işbirliğine dayalı bir yaklaşım benimsemesi halinde bu mümkündür.
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
 • Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar17 Kasım 2023 Cuma 21:52
 • Edebiyatı başarılı kılan nedir?11 Kasım 2023 Cumartesi 12:24
 • İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke27 Ekim 2023 Cuma 18:24
 • Perakendeciler Öncelikli Olarak Müşterilerin Sıkıntılı Noktalarını Hafifleten Teknolojilerle Yenilik Yapmaya Odaklanmalıdır21 Ekim 2023 Cumartesi 15:16
 • Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri13 Ekim 2023 Cuma 19:55
 • Türkiye, Teknolojide ve İyi Eğitilmiş İşgücünde Geri Kalıyor8 Ekim 2023 Pazar 14:04
 • Başarılı Bir Belediye Başkanlığı Temelde Başkalarını Etkilemekle İlgilidir29 Eylül 2023 Cuma 18:22
 • Topluluk Önünde Konuşma Becerisini Geliştirmeye Başlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler23 Eylül 2023 Cumartesi 09:31
 • En İyi İletişim Becerileri16 Eylül 2023 Cumartesi 15:10
 • Belediye Başkanları İçin Temel Beceriler11 Eylül 2023 Pazartesi 08:41
 • Sürdürülebilir İş Büyümesini Sağlayacak Faktörler2 Eylül 2023 Cumartesi 09:38
 • Teknoloji Rekabet Üretkenliğini Artırmanın En Etkili Yoludur26 Ağustos 2023 Cumartesi 13:05
 • Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları18 Ağustos 2023 Cuma 18:52
 • Marka gücü işletmeler için neden önemlidir?17 Ağustos 2023 Perşembe 11:21
 • Endüstriyel Teknolojide Gelecek Dijital Dönüşümde6 Ağustos 2023 Pazar 14:33
 • Yeni Nesil Merkezi Ve Yerel Yönetim Anlayışı30 Temmuz 2023 Pazar 13:37
 • Bütçede Olmayan Paranın Harcanması Seçim Kazandırdı Ama Türkiye’yi Mutsuz Etti25 Temmuz 2023 Salı 11:55
 • Belediye Başkanları için en büyük tehlike yönetimin hantallaşmasıdır16 Temmuz 2023 Pazar 15:43
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1