Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Yalan Temelli Siyasetin Etkisi

26 Ocak 2024 Cuma 16:47
Ahmet Akın
SİYASETTEKİ YALANLAR, başkalarının yanlış inançlar geliştirmesini sağlamak ve onların desteğini toplamak için kullanılmaktadır. Yanlış bilginin, insanlar bilginin yanlış olduğunu anladıktan sonra bile düşüncelerini etkileyebildiği iyi bilinmektedir. Bu, özellikle liderlik pozisyonundaki kişilerin yalan söylemesini endişe verici hale getiriyor.
Siyasetçi en az güvenilir mesleklerden biri olarak sıralanıyorlar. Kendilerini olduklarından daha yetenekli ve başarılı göstermek için gerçeği çarpıtıyorlar ve o sırada konuştukları kişinin ilgisini çekiyorlar. Tutamayacaklarını bildikleri sözler veriyorlar.
 
YALAN,  destekledikleri bir politikacıdan gelse bile, bir yalanı tespit etmenin seçmenlerin ona olan inancını azalttığını gösteriyor. Ancak bu mutlaka seçmen desteğinde bir azalma veya oy verme niyetlerinde bir değişiklik anlamına gelmemektedir. Yalanların siyasi bağlamda dikkatli, stratejik ve son derece rasyonel bir şekilde konuşlandırılması çok etkili ve zarar vericidir çünkü siyaset bir hakikat söylemi olarak telaffuz edilmiştir; Bir yalan, normalde görmezden gelinecek seslerin ulusal düzeyde yayınlanmasına olanak tanıyan son derece haber değeri taşıyan bir olaya dönüştürülüyor.
 
YALANLAR, içeriklerinden çok, söylendikleri nedenlerden dolayı ilgi çekicidir. Yalan söyleme ve yalan algısı üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Yalan söyleyen kişinin psikopati veya narsisizm gibi bir kişilik bozukluğu olmadığı sürece yalan söylemek, doğruyu söylemekten daha fazla enerji gerektirir. Her iki durumda da yalancı, bir düzeyde öyle olmadığını bilse bile, kendisini söylediklerinin doğru olduğuna ikna eder.
 
Aynı durum üst düzey yönetici veya siyasi düzeydeki kişiler için de geçerlidir. Açık bir yalan olsa da olmasa da insanların söylediklerini kabul etmelerine o kadar alışmışlar ki, yalan söylerken harcadıkları enerji en aza iniyor ve bariz bir psikolojik zarar görmeden bunu yapmaya devam edebiliyorlar.
 
Ne yazık ki üzücü bir şekilde, YALANA DAYALI SİYASET çağının çarpıklıklarına tanık oluyoruz. Aynı yalanları tekrar tekrar söyleyin, özgür basını "halkın düşmanı" olarak nitelendirin, kişisel çıkarları ve ideolojileri hayati ulusal meselelerin önüne koymak için mevcut her kamusal platformu kullanın ve aynı fikirde olmayan herkesi fena halde yanlış olarak tanımlayan bir zihniyet kullanın, farklılıkları uzlaştırmaya çalışmak yerine sözlü hakaretler savurun. İnsanların, belirli bir siyasi duruşun ahlaki açıdan doğru olduğuna dair ortak bir inancı güçlendiren politikacıların yalanlarına karşı daha hoşgörülü oldukları öne sürülüyor.
 
Siyasi figürler neden gerçeği hafifçe çarpıtmaktan ve hatta bazen çirkin yalanlardan paçayı kurtarabiliyor gibi görünüyor? Bu elbette şu anda gerçekten önemli bir soru. Bunun nedeni, bu yalanların destekçiler tarafından kabul edilebilir ve belki de daha yüksek bir ahlaki amaca ulaşmak için gerekli bir araç olarak algılanmasıdır. Sonuçta gerçek ötesi bir dünyada yaşamıyoruz. Ancak gerçeğin sevilmediği topluluk ortamları her zaman olacaktır ve bu ortamlara geçiş yapmak ciddi liderlik becerileri gerektirir. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri, ağırlıklı olarak sorunlara odaklanmak yerine, toplumun dikkatini, düşünceli değişikliklerin cazip olasılıkları nasıl hayata geçirebileceğine çekmektir.
*The Impact of Lie-Based Politics
 
ahmetakinmersin@gmail.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
 • Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
 • Sporun Ekonomik Gelişmeye Etkileri18 Aralık 2023 Pazartesi 17:35
 • Başarılı bir girişimci nasıl olunur?9 Aralık 2023 Cumartesi 12:22
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1