Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Sosyal medya siyaseti nasıl etkiler?

14 Ocak 2023 Cumartesi 14:53
Ahmet Akın
Siyasi manzara son 15-20 yılda oldukça değişti. İnternet bu dönüşümde büyük rol oynamıştır. Özellikle sosyal medya artık siyasi kampanyalarda ve insanların konular hakkında düşünme biçimlerinde ciddi bir faktördür. Adaylar ve destekçileri görüşlerini sürekli olarak Facebook ve Twitter'da yayınlıyorlar. Her bir tarafın propagandalarını yayınladığı kendi sayfaları var.
 
Bugün sosyal medyanın siyaseti etkilemesinin önde gelen yollarından bazılarına şunlardır:
 
Güncel Haberler:
Sosyal medyanın siyaseti dönüştürmesinin yollarından biri, haberlerin, anket sonuçlarının ve söylentilerin paylaşıldığı hızdır. İnternet öncesi günlerde, insanlar en son bilgileri almak için bir sonraki gazete veya TV haber şovunu beklemek zorunda kalırken, çevrimiçi haberler 7/24 bir fenomendir. Sosyal medya bunu bir adım daha ileri götürdü. Herhangi bir saatte birçok web sitesindeki haberlere erişebilmenize rağmen, çoğu kişi Facebook ve Twitter gibi sitelerde ciddi haberlerde veya siyasi web sitelerinde olduğundan daha fazla zaman harcıyor. Bu, oturum açtığınızda arkadaşlarınız tarafından paylaşılan en son trend haber hikayelerini ve görüşlerini alacağınız anlamına gelir.
 
Anketlerin Etkisi:
Siyasi anketler her kampanyanın önemli bir parçasıdır. Genellikle kafa karıştırıcıdırlar, çünkü genellikle aynı gün yayınlanan çelişkili sonuçlara sahip birden fazla anket bulabilirsiniz. Diğer siyasi haber türlerinde olduğu gibi, internet her gün gördüğümüz anket sonuçlarının sayısını büyük ölçüde artırdı. Sosyal medya bunu daha da hızlandırdı. Anket sonuçlarının seçimler üzerinde büyük etkisi vardır. Bu, kusurlu olsalar bile doğrudur.
 
Politikacılarla Doğrudan Etkileşim:
Sosyal medyanın siyaset üzerindeki olumlu etkilerinden biri, seçmenlerin adaylarla ve seçilmiş yetkililerle daha kolay etkileşim kurma fırsatıdır. Geleneksel olarak, bir politikacı veya adayla tanışmak istiyorsanız, canlı bir etkinliğe katılmanız gerekir. Herkes bunu yapamaz. Modern teknolojiyle, canlı akış etkinliklerine katılabileceğiniz ve politikacılar ve adaylarla etkileşime girebileceğiniz sanal etkinliklere katılmak artık mümkün.
 
Demografi ve Hedefleme:
Hedefleme reklamların ve mesajların doğru kitleye ulaşmasını sağlamak için reklam endüstrisinde kullanılır. Politikacılar da bunu yapıyor. Sosyal medya çağında, politikacılar ve göreve gelen insanlar kampanyalarını hedefleyebilirler. Bir aday kadınların, üniversite öğrencilerinin, emekli kişilerin veya diğer seçmenlerin endişelerini gidermek istiyorsa, artık mesajlarını uyarlayabilirler. Tıpkı Facebook'taki reklam verenlerin analitiği ve hedefli reklamları kullanabilmeleri gibi, adaylar ve politikacılar da kullanabiliyor.
 
Söylentiler, Sahte Haberler ve Komplolar:
Siyasi kampanyalar artık sosyal medyaya yayılan her hikayeden etkileniyor. Gerçek haberleri sahtelerinde  ayırmak gittikçe zorlaşıyor. Sosyal medya bu ayrımı özellikle kafa karıştırıcı hale getiriyor.  Bu nedenle, herhangi bir şeye inanmadan önce çok fazla ayırt etmek gerekir. Siyasi liderler ve adaylarla bağlantılar ve söylentiler akışı, hakikat, yalanlar, hiciv ve spekülasyonların bir karışımıdır.
 
Onaylama Gücü Önyargı:
Sosyal medyada çalışan gizli güçlerden biri onay yanlılığıdır. Bu, politika da dahil olmak üzere tartışmalı konular söz konusu olduğunda özellikle güçlüdür. Çoğu insan gibiyseniz, sosyal medyadaki arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin çoğu muhtemelen bakış açınızı paylaşır.
Bu, tweet'lerin, facebook yayınlarının veya diğer içeriklerin büyük çoğunluğunun, zaten sahip olduğunuz aynı bakış açısını ifade etme eğiliminde olduğu anlamına gelir. İnsanların kendilerini benzer zihinlerle çevrelemesi doğaldır. Bu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı doğrudur. Sosyal medya sitelerinde bu, “herkesin” aynı şekilde düşündüğü yanılsamasını yaratabilir. Örneğin, Facebook'ta birkaç yüz arkadaşınız varsa ve bunların yüzde 90'ı çoğu siyasi konuda hemfikirse, aldığınız bilgiler bu önyargı ile filtrelenir.
 
Kullanıcılar, mevcut önyargınızı doğrulayan hikayelere bağlantılar yayınlayacaktır. Zaten sahip olduğunuz fikirleri tekrarlayacaklar. Bu nedenle, sosyal medya görüşlerimizi güçlendirebilir ve alternatif bakış açılarını ilgisini zorlaştırabilir. Siyasette, insanları başkalarına karşı daha görüşlü ve daha az toleranslı hale getirmeye yardımcı olabilir. Öte yandan, farklı bakış açılarına sahip bir dizi insanla bağlantı kurmak için çaba gösterirseniz, onay yanlılığının üstesinden gelebilir ve sizi daha açık fikirli hale getirmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.
 
Sosyal Medya ve Siyasetin Geleceği:
Sosyal medya nispeten yeni olduğu için, toplum üzerindeki etkisini görmeye başlıyoruz. Sosyal medya nedeniyle ortaya çıkan birçok siyasi değişiklik olacağından emin olabilirsiniz. Artık internet oylaması için, seçimlere daha fazla insanın katılmasına yol açabilecek öneriler var. Bu, sosyal medyayı daha da etkili hale getirebilir, çünkü insanlar Facebook veya Twitter'da buldukları en son yorumları veya bağlantıları okuduktan sonra anları tam anlamıyla oylayabilirler.
 
Diğer gelişmeler de siyaseti değiştirecektir. Sosyal medyadaki yoklama teknikleri daha yaygın ve umarım daha doğru hale gelecektir. Daha sanal siyasi mitingler ve belediye salonları gerçekleşecek. Sosyal medya her zamankinden daha popüler hale geldikçe, siyaset üzerindeki etkisi ancak zamanla artacaktır.
 
Kaynak: Sprout Blog
 
ahmetakinmersin@gmail.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
 • Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar17 Kasım 2023 Cuma 21:52
 • Edebiyatı başarılı kılan nedir?11 Kasım 2023 Cumartesi 12:24
 • İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke27 Ekim 2023 Cuma 18:24
 • Perakendeciler Öncelikli Olarak Müşterilerin Sıkıntılı Noktalarını Hafifleten Teknolojilerle Yenilik Yapmaya Odaklanmalıdır21 Ekim 2023 Cumartesi 15:16
 • Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri13 Ekim 2023 Cuma 19:55
 • Türkiye, Teknolojide ve İyi Eğitilmiş İşgücünde Geri Kalıyor8 Ekim 2023 Pazar 14:04
 • Başarılı Bir Belediye Başkanlığı Temelde Başkalarını Etkilemekle İlgilidir29 Eylül 2023 Cuma 18:22
 • Topluluk Önünde Konuşma Becerisini Geliştirmeye Başlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler23 Eylül 2023 Cumartesi 09:31
 • En İyi İletişim Becerileri16 Eylül 2023 Cumartesi 15:10
 • Belediye Başkanları İçin Temel Beceriler11 Eylül 2023 Pazartesi 08:41
 • Sürdürülebilir İş Büyümesini Sağlayacak Faktörler2 Eylül 2023 Cumartesi 09:38
 • Teknoloji Rekabet Üretkenliğini Artırmanın En Etkili Yoludur26 Ağustos 2023 Cumartesi 13:05
 • Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları18 Ağustos 2023 Cuma 18:52
 • Marka gücü işletmeler için neden önemlidir?17 Ağustos 2023 Perşembe 11:21
 • Endüstriyel Teknolojide Gelecek Dijital Dönüşümde6 Ağustos 2023 Pazar 14:33
 • Yeni Nesil Merkezi Ve Yerel Yönetim Anlayışı30 Temmuz 2023 Pazar 13:37
 • Bütçede Olmayan Paranın Harcanması Seçim Kazandırdı Ama Türkiye’yi Mutsuz Etti25 Temmuz 2023 Salı 11:55
 • Belediye Başkanları için en büyük tehlike yönetimin hantallaşmasıdır16 Temmuz 2023 Pazar 15:43
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1