Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

“Vatanı Korumak Çocukları Korumakla Başlar”

Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık, son günlerde ülkemizde artan çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet konusunda basın açıklamasında bulundu.
Tarih: 20 Şubat 2018 Salı 13:40
“Vatanı Korumak Çocukları Korumakla Başlar”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık, son günlerde ülkemizde artan çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet konusunda basın açıklamasında bulundu.
 
Ülkemizde her gün artan çocuğa ve kadına yönelik şiddet, istismar ve tecavüz gibi insanlık dışı suçların tüm toplumu derinden sarstığını belirten Yunus Karamık,’”Nüfusunun yaklaşık % 35’ini çocukların oluşturduğu ülkemizde, onların fiziksel, zihinsel, eğitsel ve duygusal gelişimlerine zarar veren uygulamalar ne yazık ki her geçen yıl artmaktadır.
 
Türkiye; cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanması ilkelerinin gereklerini yerine getiremeyen ülkeler arasındadır” dedi.
 
Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık, “Yaşanan bu insanlık dışı suçları ise; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, babanın öz kızına şehvet duymasının günah olmadığı konusunda fetva verenlerin, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkanların siyasi iktidar tarafından korunup kollanmasının bir sonucu olarak görmekteyiz’’ ifadesinde bulundu.
 
Devletin çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmekle sorumlu olduğunu savunan Karamık, “Ancak AKP hükümeti, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği gibi 12 yıllık kesintili eğitim başta olmak üzere uyguladığı politikalar ile özellikle kız çocuklarını eğitimden kopararak onlara anne ve eş rolü yükleme çabası içindedir. Kız çocuklarının özgürleşmesi önüne yeni yeni engeller çıkarılmıştır’’ diyerek tepki gösterdi.
 
Sözlerine devam eden Yunus Karamık’’Kız çocukları taciz ve tecavüze karşı korunmasız bırakılmakta, çocuklar mağdur edilirken tecavüzcüler ise özgür bırakılmaktadır.
Siyasi iktidarın çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği ortadadır.
 
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır.’’ dedi.
 
Başkan Yunus Karamık, Eğitim-İş olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm çocukların eğitim hakkı başta olmak üzere en temel haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele edeceklerini, çocuk istismarına, taciz ve tecavüze karşı durmaya devam edeceklerini söyledi.  

 
Bu haber toplam 3119 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1