Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde “Ergoterapi” eğitimi

Eğitim/Sağlık
Tarih: 13 Kasım 2021 Cumartesi 12:11
Tarsus Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde “Ergoterapi” eğitimi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, ergonomik ve teknolojik materyallerle kaliteli eğitim verilmeye devam ediyor.
 
Tarsus’un köklü eğitim kurumları arasında yer alan Tarsus Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde özel gereksinimli çocuklara yönelik “Ergoterapi” eğitimi de veriliyor.
 
Tarsus Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucu-müdürü Selami Kızılaslan nezaretinde faaliyetlerini yürüten kurum, yetenekli eğitmen kadrosunu her geçen gün genişletiyor.

 
Ergoterapist Mete Kazgı, Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde öğrencilerine, özel olarak hazırlanan “ergoterapist odasında” eğitim veriyor.
 
Ergoterapi ile ilgili olarak bilgiler veren Mete Kazgı, şunları söyledi:
 
“Ergoterapi anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin temel amacı kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır. Ergoterapistler kişi ve toplulukların istedikleri, ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini geliştirerek veya aktiviteyi ya da çevreyi kişilerin katılımını daha iyi sağlayabilecek şekilde düzenleyerek bu amaca ulaşırlar.
 
Pediatrik rehabilitasyonda Ergoterapinin amacı çocuğun günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını artırarak toplumsal katılımını sağlamaktır. Çocukların aktivitelerine katılımı fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik çevre ile etkileşimini gerektirir. Uygun aktivite performansı için çocuk çevre ve aktivite arasındaki etkileşim maksimum düzeyde olması gerekir . Ergoterapist tarafından çocuğun performansını etkileyen faktörler, çevre ve aktivite değerlendirilerek çocuk için kişi merkezli müdahale programı oluşturulur. Bir çocuğun aktiviteleri; oyun oynaması, öğrenmesi, arkadaşlarıyla sosyalleşmesi ve kişisel bakım becerilerini bir bütün içinde yapmasıdır.
 
Ergoterapistler çocuklara bu becerilerini en yüksek potansiyele çıkarmaya yardım etmek için aile merkezli yaklaşıma dayanan oyunlar kullanırlar. Buradaki bir amacımız da çocukluktan yetişkinliğe geçişte bağımsız olmalarına yardım etmektir.
 
Kişiler olumlu bir sonuç alabilmek için ergoterapi sürecine aktif şekilde katılmalıdır. Danışan merkezli bir sağlık mesleği olduğundan dolayı terapi sonrasında kişiler üzerinde görülen sonuçlar da çeşitli olacaktır. Terapi sonrasında kişilerin aktivite performansındaki yeteneğinin artış durumu, aktiviteye katılımından dolayı kişide oluşan memnuniyet durumu ölçülür.
Ergoterapistler aşağıdaki rahatsızlık ve kısıtlanmalarda kişilerin işlev ve verimliliklerini artırmasında günlük yaşam aktivitelerini kullanırlar;
 
* Fiziksel Hastalıklar
* Bilişsel Yetersizlik
* Psikososyal Fonksiyon Bozukluğu
* Duyusal Yetersizlik
* Gelişim Geriliği veya Öğrenme Güçlüğü
* Çevresel Engeller
 
Ergoterapi uygulaması; gözlem, değerlendirme, tedavi ve danışmayı içerir.
Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde Ergoterapi hizmeti almak için bağlantı kurduğunuzda çocuğunuz, Ergoterapi değerlendirmesi için programlanır. Bu değerlendirme boyunca, Ergoterapistler aileden bilgi toplar, çeşitli standart değerlendirmeleri kullanır, çocuğun güçlü ve sınırlı yönlerindeki temel beceri seviyelerini bulur. Değerlendirmeden sonra Ergoterapist detaylı bir rapor üzerinden çocuğun durumunu ve kendi tavsiyelerini size iletir. Eğer çocuğunuz Ergoterapi hizmeti için uygunsa, ergoterapisimiz tedavi programına yönlendirilirsiniz.
 
HİZMETLERİMİZ
 
Duyu bütünlüğü bozuklukları
Beslenme problemleri
Otizm spektrum bozukluğu
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
Görsel işleme bozuklukları
Serebral palsi
Büyüme ve gelişme geriliği
Genetik hastalıklar / Doğum defektleri
Nöro-gelişimsel bozuklukları
Yürütme işleyen becerileri
Nörolojik farklılıklar
Ortopedik ve duruş bozuklukları
Denge bozuklukları
Oyun ve sosyalleşme problemler
Öz bakım becerilerindeki problemler
Temel refleks problemleri”

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1