Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Kent Konseyi “Kadın Çalıştayı” Düzenlendi

Güncel
Tarih: 12 Eylül 2019 Perşembe 14:04
Tarsus Kent Konseyi “Kadın Çalıştayı” Düzenlendi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Kent Konseyi’nde “kadın çalıştayı” düzenlendi. Kentte ve ülkemizde kadın sorunları ve çözüm yollarının ele alındığı çalıştaya, kamu, yerel yönetim ve sivil toplumun temsilcileri katılarak katkı verdiler.
 
Moderatörlüğünü; Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Genel Sekreteri Reşit Tok ve yürütme kurulu üyesi Bilgehan Güçtimur’un yaptıkları çalıştaya; Belediye başkan yardımcıları Av.Ünzile Kuru ve Dr. Fusun Kaleli, İşkur Müdürü Kürşat Dal, Kadın Kooperatifi kurucusu Av. Derya Özinç Bozdoğan, Altaylılar Mahalle Muhtarı Perihan Özcan, Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Muhammet Kaçar, 2018-2019 Kadın Meclisi Başkanı  Figen Aktan, Tarsus Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Emine Atalay,  İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Özlem Sönmez, İlçe Emniyet Müdürlüğü Tarsus Toplum Merkezli Büro Amirliğinde görevli Dilek Çoşkun Bulak, Kent Konseyi genel kurul ile yürütme kurulu üyeleri ve kentimizde kadın sorunlarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
       Çalıştayda 17 farklı konuşmacı kadın sorunlarıyla ilgili farklı konularda aşağıda konuşma sırasıyla özetleri yer alan konuşmalar yaptılar. Toplantının forum bölümünde tüm katılımcılar görüşlerini belirttiler.
 
İşte konuşmacıların görüşleri…    
 
1. PERİHAN ÖZCAN (Altaylılar Mahallesi Muhtarı):  Mahallemizdeki üretici kadınları tüketicilerle buluşturduğumuz “Açık Pazar” uygulamamızla kadınlarımızı destekliyoruz. Kadınlarımıza salsa dersleri verdik. Mahalle pazar yerini aynı zamanda aktivite alanı olarak da kullanmak istiyoruz. Mahallemizdeki parkta dikiş atölyesi ve Kuran Kursu ile halen içinde her türlü malzemesiyle kapalı olan “Pasta atölyesi” var. Pasta Atölyesini açmak ve aktif hale getirmek istiyoruz. Ayrıca mahallemize bir “Nöbetçi Kreş” ve spor tesisi yapılmasını, 15 günde bir de psikolog gelmesini istiyoruz dedi.
 
2. FİGEN AKTAN (2018-2019 dönemi Kadın Meclisi Başkanı):  En önemli sorun kadınların istihdamı ve turizm konusu. Kadınlar turizm konusuna aktif olarak katılmalılar. Örneğin kadınların çalışacağı bir konak projemiz var. Bu konakta sadece kadınlar çalışmalı, gelen turistler burada Tarsus yemekleri yemeli. Hem kadınlara iş imkanı yaratılmış olur hem de Tarsus turizmine katkıda bulunurlar. “Tarsus Bezi” yeniden üretilmeli. Türk Kadınlar Birliği olarak da kadınlarımız için ahşap boyama kursları gibi çeşitli kurslar açtıklarını belirtti.
 
3. KÜRŞAT DAL (Tarsus İŞKUR Müdürü): İstihdam en önemli sorunumuz. Buna rağmen son zamanlarda kadın işgücü %25’lerden %35’lere yükseldi. Tekstil ve konfeksiyon alanında açılan kurslara katılanların çoğunluğu kadınlar. İŞKUR olarak işe yerleştirilenlerin ¼’ini kadınlar oluşturuyor. Örneğin pompacı olarak yetiştirdiğimiz kadınlar akaryakıt istasyonlarında çalışıyorlar. Açılan girişimcilik eğitimlerine katılan ların %52’si kadın. İstihdam kurslarına katılanların %80’i kadın. Hangi teşvik olursa olsun erkeklerin belli bir yaşın altında olması istenirken kdınlarda bu konuda bir sınır yok.  İŞKUR olarak kadınların istihdamına yönelik yapılacak tüm çalışmalara katkı vermeye hazırız dedi.
 
4. EMİNE ATALAY (Tarsus Üniversitesi öğretim üyesi): Tarsus’ta ciddi bir kapasite var. Tarsus Üniversitesi kadınlar için büyük bir avantaj. Üniversitelerin bulundukları kente katkısı çok büyük. Üniversitemize İşkur’dan gelen çalışanlardan çok memnunuz, devamlı olmasını diliyoruz. Tarsus Üniversitesi yapılanmasını ve gelişimini büyük bir hızla tamamlıyor. Kente büyük katkısı olacak. 5 yıl sonra Tarsus’u tanıyamayacaksınız. Tarsus’ta yemek yenecek yer sıkıntısı var. Kentte akşamları hayat duruyor, canlanmalı. Girişimciler üniversite çevresinde lokanta, kafe gibi yerler açabilirler. Ayrıca yurt çevreleri de geliştirilmeli ve yeni yurtlar açılmalı. Akademisyen annelerin, hemşirelerin ve diğer çalışan kadınların kariyer sorunları var. Bunlara yönelik çalışmalar yapılmalı.
 
5. DİLEK ÇOŞKUN BULAK(Tarsus Toplum Destekli Büro Amirliği): Şiddeti önleme konusunda ŞÖNİM vb hukuki prosedürlerden ve KADES - Kadına Destek Programımız var. Polise başvurarak koruma tedbiri alınan kadın sayısı yıllara göre azalıyor. 2015 (495), 2016 (444), 2019 (79). Tabii bu rakamlara hakim kararıyla koruma alanlar dahil değil. Şiddete uğrayan kadınlar 155’i aradıklarında hemen müdahale ediliyor. Bu alanda yapılacak olan bütün çalışmalara katkı vermeye hazırız.
 
6. MELEK SEZER ANITOĞLU (TAFAD): Kadınlar aslında herşeyin farkında ama asıl erkeklerin eğitilmesi gerekir. Bunun için önerim, erkeklerin fazla zaman geçirdikleri  lokaller, kahveler vb. Yerlere belli aralıklarla psikologların ve sivil polislerin  gidip eğitim vermesi.
 
7. SAKİNE SİNDAR (Kurulma aşamasındaki Kooperatifin Y.K.Üyesi): Şiddete uğrayan kadınların sığınma evine kapanıp adeta cezalı gibi tecrit olmaları haksızlık. Onun yerine asıl şiddetin uygulayıcısı olan erkekler bir yere kapatılmalı. Kadınlar için Mor Çatı kuracağımıza erkekleri kapatacağımız ve eğiteceğimiz yerler olmalı.
 
8. AV.ÜNZİLE KURU (Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı, hukukçu): En önemlisi “BEN” değil “BİZ” olmalıyız. Ancak o şekilde başarılı olabiliriz. Maalesef bir türlü “BİZ” olamıyoruz. Tarsus Belediyesi olarak kadın haklarına, kadın sorunlarına ve çözümüne, kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Bu konuda başlatılmış olan çok sayıda çalışma var. Kent Konseyinin düzenlediği bu çalıştay çok önemli. Bundan sonra da hep birlikte çalışmaya devam edelim. Kadınlarla ilgili önemli günleri hep beraber organize edelim. Tarsus Belediyesi olarak Meslek Edindirme Merkezi ve kadın istihdamı, üreme sağlığı vb. konularda eğitimlerin olacağı Kadın Destek Merkezi açacağız.
 
9. MELEK AKAYOL (Engelli): Önemli bir fiziksel engeli olan bir anne olarak Melek Akayol engelli kadınların sosyal yaşamda karşılaştıkları güçlükleri anlattı. Kadınların kendilerine güvenmelerini güçlü olmalarını ve çok çalışmalarını söyledi.
 
10. ZEYNEP ŞİMŞEK (Engelli): Tek koluyla iğne oyası üreterek yaşamını sürdüren Zeynep Şimşek küçük bir üretici olarak karşılaştığı güçlükleri anlattı.
 
11. AV.DERYA ÖZİNÇ BOZDOĞAN (Kadın Kooperatifi kurucusu, hukukçu): Küçük üretici olan kadınlar ürettiklerini sergilemekte ve satmakta çok güçlük çekiyorlar. Bir araya gelerek, güçbirliği yaparak kuracakları kooperatif yoluyla ürünlerini en iyi şekilde değerlendirme fırsatı bulacaklar. Çalışmalarda süreklilik çok önemli. Kurmakta olduğumuz kadın kooperatifiyle kadınların ürettiği ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda çalışarak katkı vermeyi planlıyoruz. Ataerkil bir toplumda yaşadığımızı, cinsiyet ayrımının daha anne karnında başladığını belirtti. Kadını her açıdan(dini, sosyal, kültürel vb.) analiz etmek gerekiyor. Kadın kendi kimliğini ortaya koyamıyor. Kadın kendine yüklenen rolleri yıkmaya başlayınca cinayetler ve şiddet artıyor. Kadının problemini çözmesi için önce kendini bilinçlendirmesi gerekiyor. Kadın sorunları konusunda çalışmalar yapıyoruz ve sizlerin desteğini bekliyoruz dedi.  
 
12. ÖZLEM SÖNMEZ (Tarsus İlçe Tarım Müdürlüğü - Ziraat Mühendisi): İlçe Tarım Müdürlüğü olarak kadınların eğitimi konusunda birçok projeler yürütüyoruz. Tarsus’un bütün köylerinde, mahallelerinde çalışıyoruz, sürekli sahadayız. Tarımla ilgili çalışmalar dışında da özellikle kırsal bölgelerde kadınların sorunlarıyla bireysel olarak da ilgileniyoruz. Kadınlarımıza tarımsal ve hayvansal alanda eğitimin yanında okumaya da teşvik ediyoruz. Işkur ile birlikte girişimcilik projelerimiz oluyor. Kurum olarak kadınla ilgili çalışmalara her zaman destek vermeye hazırız.
 
13. DR.FÜSUN KALELİ (Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı): Meslek gereği çok uzun yıllar kadınların özellikle sağlıkla ilgili sorunlarının çözümlerine yönelik çalışmalar yürüttük. Tarsus Belediyesi olarak kadın sağlığına çok önem veriyoruz ve bu konuda birçok projeye başladık. Ayrıca kadınların ruhsal durumları konusuna da önem veriyoruz ve bu konuda Belediye bünyesinde çalışmalarımız olacak. Özellikle üreme sağlığı başta olmak üzere tüm konularda hep birlikte çalışmaya hazırız.
 
14. BİLGEHAN GÜÇTİMUR (Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Köy Öğretmeni): Özellikle kırsal kesimde kız çocukları eğitimden uzak kalıyor. Erken yaşta okuldan alınıyor. Kadınların ulaşım sorunları var. Yeni uygulamada köylerin mahalle olmasıyla belediye otobüsleri seferlere başladı ancak sıklığının arttırılması lazım. Kooperatif konusu çok önemli, bu konuda hepimiz güçlerimizi birleştirmeliyiz. Ayrıca köylerde yaşayan kadınların dertlerinin dinlenmesine ve sosyalleşmeye ihtiyaçları var.
 
15. SERPİL DEMİR (Kadın İşletmeci, gönüllü rehber): Turizm konusu çok önemli. Tarsus’u gezmek isteyen çok sayıda kişi var ancak yeterli rehber yok. Rehber sayısı arttırılmalı.
(NOT: Bu konuda Belediye Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru ve Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu Tarsus’ta mihmandar yetiştirilmesi ile ilgili bir proje üzerinde çalıştıklarını ve Kent Konseyi ve Belediye olarak birlikte en kısa zamanda başlayacaklarını belirttiler)
 
16. SALİH YEDİCAN (Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi): Belediyelerin güzel çalışmaları var; kadınlar köylere götürülerek etkinlikler yapılıyor. Bunun tersi de yapılmalı ve köylerden kadınlar kente getirilerek etkinlikler yapılmalı.
 
17. BAHŞENDE DİREN (Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi): Çocuk istismarı konusunda çalışan bir derneğimiz var. Bu konu çok önemli. Kadına şiddete ve şiddetin her türüne karşıyız. Günümüzde  boşanmalar çok arttı. Bu durumdan en çok çocuklar zarar görüyor. Özellikle  Aile birliğini korumak konusunda aile bireylerine destek vermek lazım. 
 
18. BERNA KALAV (Eğitim Sen Temsilcisi, Öğretmen): Yerel yönetim politikaları öncelikle dezavantajlı gruplara yönelik olmalı; Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Daire Başkanlığı kurulmalı, kadınlara yönelik şiddet birimi, kadın sorunları araştırma birimi ve eşitlik birimleri kurulmalı. 4+4 sistemi okulu bırakan kızların sayısını arttırdı. Kadınların evde ürettikleri ürünleri pazarlamaları konusu önemli olmakla birlikte kadınların eğitimlerini eşit şekilde sürdürerek tüm mesleklere erişimleri sağlanmalı.
 
19. MERYEM ARPACI(Tarsus Cemevi Temsilcisi): Cemevi sosyal faaliyetlerde de kullanılmalı. Cemevinin bir bölümünde kreş hizmeti veriyoruz. Ayrıca saz kursu, kadınlara nakış kursu gibi eğitimler düzenliyoruz.
 
 

 
Bu haber toplam 1123 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1