Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

CHP’li Ali Mahir Başarır: “ Veliler kredilerini nasıl ödeyecek?”

Siyaset
Tarih: 31 Ağustos 2020 Pazartesi 19:58
CHP’li Ali Mahir Başarır: “ Veliler kredilerini nasıl ödeyecek?”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, özel eğitim kurumlarına çocuklarının eğitimi için ücret yatıran velilerin ve özel eğitim kurumlarında görev yaparken maaşları ödenmeyen ve işten atılan eğitim emekçilerinin durumu ile ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.
 
CHP’li Başarır, covid-19 virüsü nedeniyle halkın hem sağlık hem de ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşadığı süreçte, birçok vatandaşın kredi çekerek çocuklarını özel okullara kayıt yaptırdığını, kredilerini geri ödemede zorluklar yaşadığını ve birçok özel eğitim kurumunun aldıkları ücretleri, eğitim ve öğretime uzun bir ara verilmesine rağmen velilere geri iade etmediklerini belirtti.
 
CHP’li Başarır, “ülkemizde icra dosyalarının 21 milyonu aştığı bir dönem yaşıyoruz. Böylesi bir süreçte yaşanan virüs vakaları nedeniyle ekonomik hayat daha da olumsuzlaşmıştır” dedi.
 
Veliler Kredilerini Nasıl Ödeyecek?
 
CHP’li Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde; yaşanan virüs salgını nedeniyle kredilerini ödemekte zorluk yaşayan velilerle ilgili olarak kredilerin geri ödenmesinde BDDK ile görüşme yapılıp herhangi bir kolaylık yapılıp yapılmayacağını sordu. 
 
Özel Eğitim Kurumlarında Görev Yapan Ya Da İşten Çıkarılan Öğretmenlerin Durumu Ne Olacak?
 
Özel eğitim kurumlarında görev yapan birçok eğitim emekçisinin de mağdur edildiğini belirten CHP’li Başarır, verdiği yazılı soru önergesinde, özel eğitim kurumlarında görevine son verilen eğitim emekçilerinin yeniden istihdamı konusunda herhangi bir planlamanın yapılıp yapılmadığını sorusunun yanıtını aradı.
 
Maya Okullarında Görev Yapan Bir Öğretmen Ne Kadar Maaş Alıyor?
 
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşinin hisse sahibi olduğu ve Genel Müdürlüğünü yaptığı Maya Okullarındaki bir öğretmenin şu anda ne kadar maaş aldığını sordu.
 
CHP’li Başarır vermiş olduğu yazılı soru önergesinde;
 
“2020 -2021 eğitim öğretim yılında ülke genelinde yaklaşık 1milyon 500 bin öğrenci özel okullara kayıt yaptırmıştır.
 
Ülkemizdeki özel okul ücretleri, yıllık 15 bin ila 100 bin TL arasında değişmektedir.
 
Özel okullara öğrencilerinin kayıtlarını yaptıran velilerimizin bir bölümü, yıllık                   eğitim–öğretim ücretlerini peşin olarak yatırmış, kimi velilerimiz de taksitle ödeme yolunu seçmişlerdir.  Hatta birçok veli, öğrencilerinin özel servis ücretlerini ve yemek ücretlerini de peşin ödemiştir.
 
Ancak ülkemizi ve tüm dünyayı saran Covid-19 virüsü nedeniyle, 16 Mart 2020 tarihinden bu yana ülke genelindeki tüm eğitim ve öğretim kurumlarımız, yüz yüze eğitime ara vermiş ve belirli bir süre geçtikten sonra uygulamadaki aksaklıklarla beraber uzaktan eğitim sistemine geçmiştir.
 
Bu durumda kimi özel okullar velilerle anlaşma yoluna gitmiş, kimi özel okullar ise velilerin taleplerine rağmen ücret iadesi yapmamıştır. Öğrencilerini özel okulda okutmak isteyen velilerimizin birçoğu kredi çekmiş, çektikleri kredileri, Covid-19 virüsünün beraberinde getirdiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle ödemede zorluk çekmeye başlamışlardır.
 
Bunun yanı sıra özel okullarda çalışan öğretmenlerimiz, bu süreçte maaşlarını almakta zorluklar yaşamış, maaşlarında hissedilir oranda düşüşler yaşamış hatta birçoğu maaşlarını alamamış ve işten çıkarılmayla tehdit edilmişlerdir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:
 
Çocuklarını özel eğitim kurumlarında okutmak için kredi çeken ve Covid -19 virüsü nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan velilerimize, kredilerini geri ödemede, bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile görüşerek herhangi bir kolaylık yapılması planlanmakta mıdır? Yoksa kredi çekmeselerdi denilerek konu geçiştirilecek midir?
 
Özel okulların, velilerin talepleri üzerine paralarını geri iade etmemesi durumunda nasıl bir çözüm yolu bulunacaktır?
 
Ülke genelinde kaç özel eğitim kurumu velilere eğitim öğretim ücretini geri iade etmiştir?
 
Yeni eğitim- öğretim yılında, yaşanan ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurularak, özel okul kayıt ücretlerinde vatandaşların ödeyebileceği şekilde bir ödeme planı yapılması için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?
 
Ülkemizdeki özel okullarda görev yapan kaç öğretmen ve eğitim emekçisi işlerinden çıkarılmıştır? İşten çıkarılan öğretmen ve eğitim emekçilerinin yeniden istihdamı konusunda her hangi bir plan yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa bu plan ya da planlar nelerdir?
 
Pandemi nedeniyle kaç özel eğitim kurumu kapanması için Bakanlığınıza başvuru yapmıştır? Bu okulların kaçı kapanmıştır?
 
Özel eğitim kurumları toplamda kaç öğretmen ve eğitim emekçisi için Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında başvuru yapmıştır? Yapılan başvuru sonuçlarına göre kaç öğretmen ve eğitim emekçisi Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmıştır?
 
Kardeşinizin Genel Müdürlüğünü yaptığı ve hissesi olduğu Özel Maya Okullarında şu anda bir öğretmen ortalama ne kadar maaş almaktadır?

 
Bu haber toplam 3744 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1