Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

İşletme sermayesinin önemi ve avantajları

24 Mart 2023 Cuma 18:09
Ahmet Akın
İşletme sermayesi ve nakit akışı, her işletmenin yakından takip ettiği iki önemli finansal ölçümdür. Bu iki finansal ölçüm, işletmelerin bir piyasa gerilemesine dayanıp dayanamayacaklarını değerlendirmelerine yardımcı olur. Basit bir ifadeyle işletme sermayesi, bir şirketin günlük ve kısa vadeli giderlerini karşılayacak likidite düzeyi olarak tanımlanır.  Bir şirket için işletme sermayesinin, çalışanlara ve satıcılara ödeme yapmaktan, gelecekteki ihtiyaçları planlamaya kadar çeşitli faydaları vardır.  Bir işletme için işletme sermayesinin önemi oldukça yüksektir.  Bu itibarla, işletme sermayesi anlamı bir işletmenin can damarı ile ilgilidir.
 
Bir işletmenin işletme sermayesi tanımını operasyonel bir bakış açısıyla anlaması gerekir.  İşletme sermayesi anlamı, bir işletmenin likiditesini ve kısa vadeli finansal sağlığını gerektirir.  İşletme sermayesi tanımı aynı zamanda bir şirketin varlıklarını günlük bazda verimli bir şekilde kullanma becerisini ifade eder. Finansal bir ölçüm olarak işletme sermayesi, bir şirketin dönen varlıkları, eksi kısa vadeli borçları olarak tanımlanır.  Dönen varlıklar nakit, envanter ve alacak hesaplarını içerir.  Cari yükümlülükler, ücretleri, ödenecek hesapları ve borçlu olunan faizleri içerir.
 
Olumlu bir işletme sermayesi anlamı, bir şirketin faturalarını ödemeyi başardığını ve sağlam yatırımlar yapmak için yeterli fona sahip olduğunu ima eder.  Pozitif işletme sermayesi tanımını görürseniz, kısa vadede iş büyümesine yardımcı olur.  Olumsuz bir işletme sermayesi anlamı, günlük operasyonlarını finanse etmek için bir mücadeleyi gerektirirken, finansal bir sorunu gösterir. İşletme sermayesi yönetimi aynı zamanda işletme döngüsünü azaltmayı, bilançodaki nakdi serbest bırakarak likiditeyi korumayı ve işletme sermayesi gerekliliklerini finanse eden dış kaynakları azaltmayı da içerir.  İşletme sermayesi yönetimi, bir şirketin etkin iş operasyonları için varlıklarının ve yükümlülüklerinin kullanımını optimize etmesine yardımcı olur. Yeterli işletme sermayesi yönetimi, onların günlük işletme giderlerini ve kısa vadeli yükümlülüklerini verimli bir şekilde karşılayabilmelerini gerektirir.
 
Uygun işletme sermayesi yönetimi, günlük iş operasyonlarını ve kısa vadeli yükümlülükleri finanse etmek için yeterli fon sağlar.  Bir işletme için temel işletme sermayesi avantajları şunlardır:
 
Kesintisiz bir süreç döngüsünü yöneterek bir şirket için ödeme gücünün korunmasına, tedarikçilere hızlı ödeme, işletmenin iyi niyetini ve kredibilitesini artırmaya yardımcı olur. Tedarikçiler, faturaların zamanında ödenmesi için nakit indirimleri sağlayabilir.  Maliyetleri düşürmeye yardımcı olur, böylece karı artırır. İşletmelerin, piyasadaki gelişmiş kredi değerliliğine dayalı olarak kredilerden yararlanmasına, herhangi bir ani finansal krizi veya piyasa dalgalanmasını verimli bir şekilde yönetmeye yardımcı olur. Daha fazla kar elde etmek için fazla fonları üretken girişimlere yönlendirmeye, şirket giderlerini ve personel maaşı, vergiler ve diğer giderler gibi faturaları yönetmeye yardımcı olur.
 
Dolayısıyla çeşitli işletme sermayesi avantajları vardır.  Pozitif işletme sermayesi, işletmelerin elverişli piyasa koşullarını kendileri için avantaja dönüştürmelerine yardımcı olabilir.  Özellikle daha iyi iş beklentileri ve anlaşmaları açısından.
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
 • Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar17 Kasım 2023 Cuma 21:52
 • Edebiyatı başarılı kılan nedir?11 Kasım 2023 Cumartesi 12:24
 • İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke27 Ekim 2023 Cuma 18:24
 • Perakendeciler Öncelikli Olarak Müşterilerin Sıkıntılı Noktalarını Hafifleten Teknolojilerle Yenilik Yapmaya Odaklanmalıdır21 Ekim 2023 Cumartesi 15:16
 • Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri13 Ekim 2023 Cuma 19:55
 • Türkiye, Teknolojide ve İyi Eğitilmiş İşgücünde Geri Kalıyor8 Ekim 2023 Pazar 14:04
 • Başarılı Bir Belediye Başkanlığı Temelde Başkalarını Etkilemekle İlgilidir29 Eylül 2023 Cuma 18:22
 • Topluluk Önünde Konuşma Becerisini Geliştirmeye Başlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler23 Eylül 2023 Cumartesi 09:31
 • En İyi İletişim Becerileri16 Eylül 2023 Cumartesi 15:10
 • Belediye Başkanları İçin Temel Beceriler11 Eylül 2023 Pazartesi 08:41
 • Sürdürülebilir İş Büyümesini Sağlayacak Faktörler2 Eylül 2023 Cumartesi 09:38
 • Teknoloji Rekabet Üretkenliğini Artırmanın En Etkili Yoludur26 Ağustos 2023 Cumartesi 13:05
 • Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları18 Ağustos 2023 Cuma 18:52
 • Marka gücü işletmeler için neden önemlidir?17 Ağustos 2023 Perşembe 11:21
 • Endüstriyel Teknolojide Gelecek Dijital Dönüşümde6 Ağustos 2023 Pazar 14:33
 • Yeni Nesil Merkezi Ve Yerel Yönetim Anlayışı30 Temmuz 2023 Pazar 13:37
 • Bütçede Olmayan Paranın Harcanması Seçim Kazandırdı Ama Türkiye’yi Mutsuz Etti25 Temmuz 2023 Salı 11:55
 • Belediye Başkanları için en büyük tehlike yönetimin hantallaşmasıdır16 Temmuz 2023 Pazar 15:43
 • İleri ve yüksek teknoloji zengin ve fakir arasındaki uçurumu derinleştiriyor mu?8 Temmuz 2023 Cumartesi 11:53
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1