Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Dünya gıda fiyatları neden yükseliyor ve ne zaman düşecek?

23 Temmuz 2022 Cumartesi 14:12
Ahmet Akın
Küresel gıda fiyatları, 2020 yılının ortalarında COVID-19 salgını nedeniyle işletmelerin kapanmasıyla tedarik zincirlerini zorlayarak yükselmeye başladı. Dünyanın birçok yerinde kilit mahsullerle ilgili sorunlar yaşandı.  Dünyanın en büyük soya fasulyesi ihracatçısı olan Brezilya, 2021'de şiddetli kuraklık yaşadı. Çin'in buğday mahsulü bu yıl şimdiye kadarki en kötüler arasında yer aldı.  Pandemi sırasında artan gıda güvenliğine ilişkin endişeler, bazı ülkelerin gelecekteki kıtlıkları önlemek için temel gıda maddelerini stoklamasına ve küresel pazardaki arzı sınırlamasına neden oldu.
 
Rusya'nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna'yı işgal etmesi, gıda fiyatlarının görünümünü önemli ölçüde kötüleştirdi.  BM gıda ajansı, fiyatların Şubat ve Mart aylarında tüm zamanların rekorunu kırdığını söyledi.  Rusya ve Ukrayna, küresel buğday ve arpanın yaklaşık üçte birini ve dünyanın yemek pişirmek için kullanılan ayçiçek yağı ihracatının üçte ikisini oluşturuyor.  Ukrayna dünyanın 4 numaralı mısır ihracatçısıdır.  Çatışma, Ukrayna'nın limanlarına ve tarımsal altyapısına zarar verdi ve bunun, ülkenin tarımsal üretimini yıllarca sınırlaması muhtemel. Bazı alıcılar, Batı yaptırımları nedeniyle Rusya'dan tahıl almaktan kaçınıyor.
 
Endonezya, yerel yemeklik yağ tedarikini sağlamak için Nisan ayı sonlarında hurma yağı ihracatlarının çoğunu yasakladı ve kekten margarine kadar her şeyde kullanılan dünyanın en büyük yemeklik yağ üreticisinin tedarikini kesti. 
 
 En çok hangi gıda fiyatları artıyor?
 
 Pandemi boyunca, yüksek bitkisel yağ fiyatları gıda maliyetlerinin artmasına yardımcı oldu.  Tahıl fiyatları da, Ukrayna savaşı sırasında sınırlı mısır ve buğday sevkiyatının bir sonucu olarak Mart ayında rekor kırdı.
 
BM gıda ajansına göre, süt ve et fiyatları, sürekli artan küresel protein talebini ve başta mısır ve soya fasulyesi olmak üzere hayvan yemi için yüksek fiyatları yansıtan Nisan ayında rekor seviyeye ulaştı.  Ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika'daki kuş gribi yumurta ve kümes hayvanı fiyatlarını etkiledi.
 
Gıda fiyatları ne zaman düşecek?
 
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mayıs ayı başında yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın tarımsal üretimi ve Rusya'nın gıda ve gübre üretimini dünya pazarına geri getirmeden küresel gıda güvenliği sorununun çözülemeyeceğini söyledi.
 
Dünya Bankası, 2022'de buğday fiyatlarının %40'tan fazla artabileceğini tahmin ediyor. Banka, tarım fiyatlarının 2022'ye kıyasla 2023'te düşmesini bekliyor. Ancak bu, Arjantin, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde artan mahsul arzına bağlı olarak hesaplanıyor. Tarımsal üretimin garantisi olmuyor.
 
Ülkeler, büyük üreticiler Rusya ve müttefiki Beyaz Rusya'dan satın almaktan kaçındıkça gübre fiyatlarındaki keskin artış, çiftçileri tarlalarına yeterli mahsul besinlerini uygulamaktan caydırabilir.  Bu, verimi düşürebilir ve daha düşük üretimle sonuçlanarak krizi uzatabilir.  İklim ısındıkça, aşırı hava koşulları daha yaygın hale geliyor ve bu da mahsul üretimi için başka bir risk oluşturuyor.
 
En çok kim etkilenir?
 
Fitch Ratings'e göre Mart ayında gıda fiyatları ABD enflasyonunda 1981'den bu yana en büyük paya sahipken, İngiltere'de mağaza fiyatları Nisan ayında on yıldan fazla bir sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdi.  Ancak yüksek gıda fiyatlarından en çok etkilenen insanlar, gelirlerinin daha büyük bir yüzdesinin gıdaya harcandığı gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.
 
Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından kurulan Gıda Krizlerine Karşı Küresel Ağ, yıllık bir raporda Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin, özellikle Afganistan, Etiyopya, Haiti, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Yemen gibi gıda kriziyle karşı karşıya olan ülkelerde küresel gıda güvenliği için ciddi riskler oluşturduğunu söylüyor.
 
Kaynak: Caroline Stuffer - Chicago
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Türkiye, Vergi Sistemsizliği İçinde Savrulup Duruyor3 Ekim 2022 Pazartesi 16:45
 • Yurt Dışından Alınan Hizmetlerin Kurumlar Vergisi ve Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması Karşısındaki Durumu20 Eylül 2022 Salı 13:59
 • Konaklama Sektörünü Şekillendiren 10 Eğilim12 Eylül 2022 Pazartesi 14:15
 • Küresel Ekonomiyi Dönüştürecek 10 Teknoloji3 Eylül 2022 Cumartesi 15:03
 • 2022 ve sonrası için 7 seyahat sektörü eğilimi27 Ağustos 2022 Cumartesi 13:06
 • Amerika Birleşik Devletlerinde İnşaat Sektörüne Genel Bakış20 Ağustos 2022 Cumartesi 15:08
 • Tasfiye halindeki şirketin sermaye hesabının ortaklara dağıtılması durumunda tevkifat uygulaması13 Ağustos 2022 Cumartesi 12:40
 • Sermaye Artırımının Ortakların Alacaklarından Karşılanması Halinde Kurum Kazancında İndirim Konusu Yapılıp Yapılmayacağı6 Ağustos 2022 Cumartesi 13:46
 • Dövize Endeksli Satışlarda Katma Değer Vergisi İle Kurumlar Vergisi Uygulaması30 Temmuz 2022 Cumartesi 13:00
 • Dünya gıda fiyatları neden yükseliyor ve ne zaman düşecek?23 Temmuz 2022 Cumartesi 14:12
 • Finansal Kiralama Yoluyla Yurt Dışındaki Firmadan Alınan Makinalar İçin Yapılan Ödemelerde Stopaj19 Temmuz 2022 Salı 10:06
 • Finansal Kiralama Yoluyla Yurt Dışındaki Firmadan Alınan Makinalar İçin Yapılan Ödemelerde Stopaj8 Temmuz 2022 Cuma 12:58
 • Sosyal medyada aktif olarak nasıl kazanılır?4 Temmuz 2022 Pazartesi 13:41
 • Başarılı Girişimcilerin İyi Alışkanlıkları21 Haziran 2022 Salı 08:29
 • Mersin Girişimci Kadın Kooperatifleri Buluşması Sonuç Bildirgesi 14 Haziran 2022 Salı 10:57
 • Okul Öncesi Eğitimin Önemli Olmasının 15 Nedeni4 Haziran 2022 Cumartesi 16:22
 • Etkili Pazarlama Trendlerinde Sosyal Medya ve Yapay Zekanın Yükselişi13 Mayıs 2022 Cuma 13:01
 • Dünya Biter, Fosil Yakıtlar Bitmez9 Mayıs 2022 Pazartesi 08:40
 • 2022 Ambalaj Sektörü Trendleri29 Nisan 2022 Cuma 18:26
 • Akademik Enflasyon25 Nisan 2022 Pazartesi 14:34
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1