Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır

25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
Ahmet Akın
Bir ülkenin dış ticaret yapması onun aslında ne kadar kaliteli, dışarıdan talep görecek bir ürün satmasıyla alakalı bir şeydir. Türkiye’nin yüksek katma değerli teknolojilere ve verimliliğe odaklanması gerekiyor. Konu elinizdeki sermaye ile ne kadar ürün ürettiğinizle ilgili. Yani VERİMLİLİKLE. İşte tam bu noktada YALIN ÜRETİM uygulanması ile bir süreci sürekli iyileştirerek israfı ortadan kaldırabilirsiniz. Yalın üretim, süreç iyileştirmeleri sağlamak için israfı azaltarak müşteriye sürdürülebilir bir şekilde değer sunar. Endüstrideki atıklar, ister boşta çalışan işçiler, ister kötü süreçler, ister kullanılmayan malzemeler olsun, üretkenliği azaltır ve YALIN ÜRETİM bunları ortadan kaldırmayı amaçlar. Bunun arkasında yatan nedenler, kârı artırmaktan müşterilere fayda sağlamaya kadar görüşlere göre değişmektedir. Yalın üretim, israfı ortadan kaldırmak ve dolayısıyla verimliliği en üst düzeye çıkarmak için süreçlerin ve prosedürlerin kolaylaştırıl-masını gerektirir. Daha az insan gücü, daha az ekipman, daha az zaman ve daha az alan ile giderek daha fazlasını yapmanın ve aynı zamanda müşterilere tam olarak istediklerini sağlamaya giderek daha fazla yaklaşmanın bir yoludur yalın üretim.
 
YALIN ÜRETİMİN en belirgin avantajı maliyet tasarrufudur. Daha verimli iş akışları, kaynak tahsisi, üretim ve depolama, büyüklük veya çıktı ne olursa olsun işletmelere fayda sağlayabilir. Zamandan tasarruf, teslimat sürelerinin azalmasına ve müşterilere ürünlerin hızlı bir şekilde sunulmasında daha iyi hizmet sağlanmasına olanak tanır, ancak aynı zamanda daha düzenli bir iş gücü sağlanması yoluyla paradan tasarruf edilmesine de yardımcı olabilir. Yalınlığın genel anlamı, kalite ve üretim sürelerinin iyileştirilebileceği ve maliyetlerin azaltılabileceği israfın belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Yalın üretim, israfın ortadan kaldırılması yoluyla zamandan ve paradan tasarruf ederken, müşterilere daha fazla fayda sağlamak amacıyla üretim süreçlerini veya diğer hizmetleri kolaylaştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir metodolojidir.
 
Bir metodoloji olarak yalın, her seviyedeki çalışanların desteğiyle sürekli izleme ve iyileştirmelerin uygulanmasıyla organizasyonun tamamında en iyi şekilde uygulanır. Teknik destek, teknoloji edinimi, varlık yönetimi ve arıza analizi ve onarımı da dahil olmak üzere bir dizi ürün ve süreç geliştirme destek faaliyetlerine yardımcı olabilir. Türkiye’deki sanayi sisteminin, ekonominin verimliliği, üretkenliği çok düşük. Yani Türkiye’nin problemi yeterince üretim yapamaması. Şirketler verimli bir şekilde çalışmıyor. Teknolojiye yeterince yatırım yapılmıyor. Türkiye ancak verimliliği, üretkenliği arttırarak fakirlikten çıkabilir. Bu da dışardan talep görecek yüksek kalitede ürün üretmekle ilgilidir. Yalın üretim prensipleriyle geliştirilmiş kalite, şirketlerin rekabetçi kalmasına ve müşterilerin değişen ihtiyaç ve isteklerini karşılamasına olanak tanır. Süreçleri bu beklenti ve arzuları karşılayacak şekilde tasarlamak sizi rekabette önde tutar, kalite iyileştirmeyi ön olana çıkarır. Yüksek katma değerli teknolojilere ve verimliliğe odaklanmak fakirlikten kurtulmanın en rasyonel yoludur. Eğer kaliteli, yüksek teknolojiye sahip bir ürününüz olsa siz fiyatını yüksek tutsanız dahi dışarıdan çok ciddi talep görürsünüz. Eğer böyle ürününüz yoksa bu sefer onu satabilmek için fiyat kırmak zorunda kalıyorsunuz. Türkiye’nin dış ticaret yapan firmalarına baktığınızda zaten firmalarımız küçük ölçekli ve katma değeri düşük ürünler sattıkları için ancak teşvikler vererek ya da fiyatlarını dışarıya göre ucuzlatarak fazlasıyla rekabetçi olan piyasalarda onları rekabete sokmaya çalışıyoruz ve döviz tüketmeyi hızlandırıyoruz.
*Lean manufacturing
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
 • Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
 • Sporun Ekonomik Gelişmeye Etkileri18 Aralık 2023 Pazartesi 17:35
 • Başarılı bir girişimci nasıl olunur?9 Aralık 2023 Cumartesi 12:22
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1