Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor

3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
Ahmet Akın
Üretim verimliliğini geliştirerek artırmak SÜREÇLERİN STANDARTLAŞTIRILMASI ile başlar. İş akışlarınız ve dahili süreçleriniz, üretim verimliliğini artırmak için çok önemlidir. Şirketinizdeki hemen hemen her süreci standart hale getirebilirsiniz. Örneğin, sevkiyata hazır malların depoya getirilmesi, satın alma siparişlerine göre istiflenmesi ve ardından sevkiyata teslim edilmesi gibi. Ayrıca bu ayrıntıların yöneticilere ve çalışanlara iletilmesi sürecini de standartlaştırabilirsiniz. Verimli iletişim, departmanlar arasındaki bilgi haznesini doldurur ve yönetime, bir prosedürün verimliliğini artırmak için ihtiyaç duyduğu görünürlüğü sağlar.
 
Verimli üretim için çabalarken ekipmanla ilgili darboğazlar kolayca fark edilir. Ancak çoğu durumda ekipmanın aksama süresi gibi darboğazlar başka herhangi bir şeyden ziyade verimsiz bakım prosedürlerinin bir sonucudur. GÜÇLÜ BİR ÖNLEYİCİ BAKIM PROGRAMI ekipman hatalarını en aza indirmenin ve dolayısıyla verimliliği artırmanın anahtarıdır. Ayrıca üretimdeki birikimleri tutarlı bir şekilde kaydeden ekipmanları da analiz edebilirsiniz. Birikmeye neden olan darboğazları araştırın ve bu sorunları çözmek için iş emirleri oluşturun. Elbette diğer potansiyel darboğazlar tedarik zinciri sorunlarından, planlanmamış aksama sürelerinden veya zayıf parça envanter yönetiminden kaynaklanabilir.
 
Arızalı bir ünite ürettiğinizde üretim kapasitesini boşa harcamış olursunuz. Bu boşa harcanan birimler, ekipmanın aksama süresi olmasa bile genel üretim verimliliğini azaltır. ATIKLARIN EN AZA İNDİRİLMESİ, söylendiğinden daha kolaydır. Bununla birlikte, zaman içinde önemli etki yaratacak küçük, artımlı iyileştirmeler yapmak için yalın üretim metodolojilerini kullanabilirsiniz. Bu iyileştirmeleri Kaizen ve Altı Sigma (TÖAİK) gibi teknikleri uygulayarak yapabilirsiniz. Somut bir iyileştirme sağlamak biraz zaman alabilir, ancak uygulamanın ilk günlerinden itibaren üretim verimliliğinizde marjinal iyileşmeler göreceksiniz.
 
MODERN TEKNOLOJİ, tekrarlanan görevleri otomatikleştirir, dahili süreçleri hızlandırır ve çalışanlara daha üretken görevler için zaman kazandırır. Örneğin, envanteri hala kağıt üzerinde kaydediyorsanız, çevrimiçi envanter yönetimi aracının sunabileceği verimlilikten mahrum kalıyorsunuz demektir. Envanterin hareketini kaydetmek için zaman harcamak yerine, envanter yönetimi yazılımının envanterinizin hareketini izlemesine izin verin ve bakım ekibinizin daha iyi depolama alanı kullanımı gibi diğer stratejik yönlere odaklanmasını sağlayın. Üretim verimliliğini artırmak, özellikle de işletmenin geleneksel metodolojilere biraz fazla alışkın olduğu ve teknolojiye yatırım yapma konusunda isteksiz olduğu durumlarda kolay değildir. Bunu geliştirmek için proaktif ve açık fikirli bir yaklaşım benimseyin.
 
ÜRETİMDE VERİMSİZLİK Türkiye’nin temel sorunu olmaya devam ediyor. Kore, Polonya, Çin, Şili gibi orta gelir tuzağından kurtulmayı başarabilen veya kurtulmaya aday ülkeler son 30 yıl içerisinde ciddi bir verimlilik artışı yaşarken Türkiye ve Brezilya gibi bu tuzakta takılı kalan ülkelerde verimlilik büyümesi bir yana, süregelen keskin bir düşüş yaşamakta. Verimliliğin kişi başı gelir büyümesinin en temel ayaklarından biri olduğunu göz önüne aldığımızda, Türkiye’de büyümenin sıkıntılı bir şekilde ilerlediği açıktır. Büyümenin diğer motoru olan sermaye birikimi, günümüz ekonomilerinin işleyiş yapısı gereği, bir ülkenin orta gelir tuzağından çıkabilmesini sağlayacak bir süreç ortaya çıkarması pek mümkün görünmüyor.
*Increasing Production Efficiency
ahmetakinmersin@gmail.com
 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları13 Temmuz 2024 Cumartesi 11:25
 • Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Basit Bir Değişim Değildir6 Temmuz 2024 Cumartesi 13:48
 • Kayıt Dışı Ekonomi Ekonomik Kalkınma Sürecinin Merkezinde Yer Almaktadır1 Temmuz 2024 Pazartesi 10:32
 • Sosyal Medya Turizm Sektörü İçin En Önemli Pazarlama Kanallarından Biridir27 Haziran 2024 Perşembe 10:57
 • Kayıt Dışı Ekonomi Ekonomik Kalkınma Sürecinin Merkezinde Yer Almaktadır15 Haziran 2024 Cumartesi 09:43
 • Lojistik Sektörü Sıkı Rekabetiyle Biliniyor14 Haziran 2024 Cuma 07:26
 • Belediyelerin İklim ve Çevreyi Koruma Görevi1 Haziran 2024 Cumartesi 18:31
 • Dağcılık İrade Geliştirmenin Mükemmel Bir Yoludur25 Mayıs 2024 Cumartesi 17:22
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1