Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Torpilin Böylesine

13 Ağustos 2021 Cuma 08:44
Mehmet Can BULUT
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Av. Ali Mahir Başarır, başarısının üzerine koya koya yoluna devam ediyor.
 
Seçim bölgesi Mersin’e geldiği zamanlarda genel olarak görüştüğüm Ali Mahir Başarır’ı Akdeniz Gazetesi’ne son ziyaretinde de uyararak biraz daha dikkatli olmasını istemiştim. Bana verdiği cevap ise aynen şöyle olmuştu:
 
“Abi bana o kadar çok bilgi ve belge geliyor ki; sessiz kalmam mümkün değildir. AKP döneminde Türkiye’nin yağmalandığını rahatlıkla söyleyebilirim. AKP’nin önde gidenlerinden birine yakın olmak her şeye yetiyor. Birazda vicdansızlık var ise o kişi götürebildiği kadar götürebiliyor, istediği kadar zenginleşiyor” demişti.
 
Önceki gün aynı Ali Mahir Başarır, Halk TV’de yine canlı yayın konuğuydu ve yine bir suiistimalin belgesini ifşa ediyordu. Bu kez tanıdık bir isim olan Lütfi Elvan’ın oğluydu, Başarır’ın radarına giren kişi.
 
Türkiye’nin ekonomisine yön veren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın oğlu olan Ahmet Nuri Elvan Türkiye’nin 4-5 büyük şirketinin avukatlığını yürütüyor.
 
Yani Bakan oğlu avukat Ahmet Nuri Elvan'a, otoyol geçiş ihlalleri icra dosyalarının yanı sıra devletin hissesi olan şirketler ve özelleştirilen kurumların icra dosyaları da verilmiş!
 
Bu tablo baba nüfuslu değil de nedir? Binlerce avukat işsiz dolaşırken, bir kişinin böyle ballı işler alması doğal olamaz.
 
Türkiye’de avukatların genel olarak zor durumda olduklarını ifade eden Ali Mahir Başarır, Bakan Lütfi Elvan’ın avukat oğlunun üstlenmiş olduğu işle ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Türkiye’de çok zor durumda olan binlerce avukatımız var. Binlerce avukat iş bulamazken Lütfi Elvan’ın genç avukat oğluna 5 büyük kuruluşun avukatlığının verilmiş olması tamamen torpile dayalı bir olaydır. 5 büyük kuruluşun avukatlığı bir kişiye verileceğine onlarca avukata paylaştırılabilirdi. Hem de adaletli davranılmış olurdu. Gelecekte bu ve bunun gibi haksız olaylara göz yummamız mümkün değildir. Adaletli davranmayı, adaletin ne olduğunu bilmeyenlere de mutlaka öğreteceğiz…”
 
AKP zihniyetinin geride kalan 19 yılda ülkemizi getirdiği nokta gözler önünde duruyor.
 
“Bal tutan parmağını yalar” diye bir söz vardır ama bunlar değil parmağı yalamak bal teknesinin dibini dahi oyuyorlar. Çünkü doymuyorlar!

 
FIKRALIK MECLİS ÜYELERİ

Bugünkü yazımın ikinci etabına bir fıkra ile başlamak istiyorum…
 
*          *          *
Nasreddin Hoca ikinci kattaki evinin balkonunda otururken, yoldan geçmekte olan bir dilenci “Hocam, Allah rızası için bir sadaka” deyince Hoca “Gördüğün gibi yukarıdayım. Aşağıda olsam kesinlikle yardımcı olurdum” der.
 
Birkaç gün sonra aynı yoldan geçmekte olan dilenci, Nasreddin Hoca’nın seyyar satıcıdan alış-veriş yaptığını görür ve yine para ister. Nasreddin Hoca ise “Gördüğün gibi aşağıdayım. Yukarıda olsaydım mutlaka yardımcı olurdum” der.
 
Hoca Nasreddin’in bu sözlerine cevap veren dilenci, “Hocam, seni yukarı da da gördük, aşağıda da!” der.
 
*          *          *
 
Yazımın bundan sonra ki bölümünde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin son meclis toplantısında yaşananları aktaracağım.
 
Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapılan Ağustos ayı 1. birleşiminde aralarında borçlanmanın da olduğu önemli konular konuşuldu.
 
Görüşmeler sırasında AKP ve MHP’lilerin oluşturdukları Cumhur ittifakı meclis üyeleri Başkan Vahap Seçer’in borçlanma talebine yine red oyu verdiler.
 
Başkan Seçer’in borçlanma talebine 2 yıldan beri red oyu veren şahsiyetler bir ölçüde bölge halkına hizmet gitmesin, götürülmesin istiyorlar. Hele hele borçlanma talebine red oyu veren MHP’li meclis üyesinin savunması ise tam anlamıyla bir fıkra gibi.
 
“Niçin borçlanmayı red ediyorsunuz?” sorusuna cevap veren MHP’li Meclis üyesi ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Faiz oranları yüksek olduğu için red oyu veriyoruz” diyerek kendilerini savunmaya çalışır.
 
Bunun üzerine konuşan Başkan Vahap Seçer, “Ben sizden 2 yıldan beri borçlanma için yetki istiyorum. Ancak siz red ediyorsunuz. 2 yıl önce faizler düşük olduğu halde siz yine talebi red ettiniz. Bu nasıl bir anlayıştır!” diyerek tepkisini gösterdi.
 
Başkan Vahap Seçer’in iş yapabilmek için istediği borçlanma teklifine sürekli olarak red oyu verenlerin konuşmuş olmak içinde konuşmaktan geri kalmadıkları görüldü.
 
Büyükşehir Belediyesi’nde PKK’lıların işe alındıklarını iddia eden MHP’li Meclis üyelerine cevap veren Başkan Vahap Seçer ise şöyle dedi:
 
“İftira çok ayıptır, çok günahtır. Yüzde 7’lik güçle ülkeyi yönetmeye çalışıyorsunuz. Devlet elinizde, yargı elinizde, polis elinizde. Böyle çirkin iftiralarla bir yerlere varılması mümkün değildir. Siz siyaseti kullanarak ajitasyon yapıyorsunuz.”
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Tarsus İdmanyurdu iflah olmaz!22 Ocak 2022 Cumartesi 15:41
 • Başkan Ali İlk, üreticinin dertlerini anlattı21 Ocak 2022 Cuma 08:08
 • Akdeniz Gazetesi 29 Yaşında14 Ocak 2022 Cuma 08:44
 • Mersin Metrosu ve Vahap Seçer7 Ocak 2022 Cuma 08:52
 • Ekrem İmamoğlu31 Aralık 2021 Cuma 13:39
 • CHP’nin sloganı24 Aralık 2021 Cuma 08:32
 • Kim bu dış güçler?17 Aralık 2021 Cuma 18:07
 • Yeniden H. Şahin Kırbıyık10 Aralık 2021 Cuma 08:38
 • Çifte Standart3 Aralık 2021 Cuma 08:37
 • Ezildikçe Eziliyoruz26 Kasım 2021 Cuma 12:05
 • Zincirleme Zamlar19 Kasım 2021 Cuma 13:42
 • İyi Partili Türkkan olayı12 Kasım 2021 Cuma 08:04
 • Siz nasıl futbolcularsınız?5 Kasım 2021 Cuma 07:58
 • TGF’de karaca yeniden başkan29 Ekim 2021 Cuma 10:31
 • Mevcut Tablo Değişecektir22 Ekim 2021 Cuma 08:15
 • Kırbıyık’ın sözleri ve TİY’de yaşananlar 15 Ekim 2021 Cuma 08:12
 • Kahraman kıvırttı!8 Ekim 2021 Cuma 08:29
 • Türkiye yönetiliyor mu?1 Ekim 2021 Cuma 07:55
 • Yaşananlar kader mi?24 Eylül 2021 Cuma 08:36
 • Mersin Büyükşehir Meclisi 17 Eylül 2021 Cuma 08:19
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1