Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir

24 Mart 2024 Pazar 13:27
Ahmet Akın
Sürdürülebilirlik yalnızca çevresel etkiyi değil aynı zamanda kuruluşun sosyal ve ekonomik yönlerini de ifade eder. Çalışan güvenliği, çeşitlilik, yolsuzluk riskleri ve etik pazarlama gibi faktörler, dikkate alınması gereken diğer faktörlerden sadece birkaçıdır.
 
Sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakların günümüzün ve gelecek nesillerin kullana-bileceği şekilde kullanılmasını ifade etmektedir. Sürdürülebilirlik konusu kalkınma açısından önemlidir çünkü doğal kaynaklar dikkatli kullanılmazsa gelecek nesillere aktarılamayabilir.
Mükemmel bir sürdürülebilirlik çalışması için birinci adım, şirketinizin ya da kuruluşunuzun faaliyetlerini haritalandırmak ve çevre ve insanlar üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunuz yerleri analiz etmektir. Amaç, olumsuz etkilerinizi en aza indirmek ve olumlu etkinizi en üst düzeye çıkarmaktır; bu nedenle bu, bir şirketten diğerine farklılık gösterir. Bir imalat şirketinin genellikle üretim süreci boyunca büyük bir etkisi olurken, örneğin bir tarım ürünü ithalatçısının çiftçilerin tedarik zinciri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Finans sektörü yatırım yaptığı şirketler üzerinden etki yapabiliyor. Hatta deterjan gibi bazı ürünler son kullanıcı tarafından tüketildiğinde en fazla etkiyi yaratıyor. Temel etki alanlarınızı belirlediğinizde yenilikçi olmak ve bu zorlukları iş fırsatlarına dönüştürmek çok daha kolaydır.
 
İyi bir sürdürülebilirlik çalışması, işinizle ilgiliyse ofis duvarlarının ötesine geçmelidir. Tedarikçilerinizi, ortaklarınızı, yatırımlarınızı vb. seçerken ortaklarınızın nasıl davrandığının farkında olun ve markanızı kiminle bağdaştırmayı seçtiğinize dikkat edin. Bu, şirketinizin bir başkasının kötü itibarından zarar görmesi riskini en aza indirmek için önemlidir, ancak aynı zamanda sektörü gerçekten etkilemenin ve değiştirmenin de bir yoludur. Benzer diğer aktörlerin çalışma şekillerinden ilham alınmalıdır.
 
Sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli bir başarı faktörü, çalışanlarınızın katılımını sağlamak ve onları fark yaratma anlamında dahil etmektir. Bu, özellikle genç nesil arasında, işveren seçerken giderek daha önemli bir faktör haline geliyor. Gururlu çalışanlar hem gelişmeyi ve yeniliği teşvik edecek hem de mesajı yayacaktır. Aynı derecede önemli olan, elbette müşterilerin taahhüdünüzü deneyimlemesi ve güçlü bir rekabet avantajı yaratmasıdır.
 
Sürdürülebilirlik bilgilerinizi, şirketle ilgisi olan ve stratejik paydaş grupları olan herkesin erişebileceği şekilde ayarlamayı unutmayın. Her iletişimde olduğu gibi bunun da güncel iletişim yöntemlerine ayak uydurması gerekiyor. Pek çok şirket, çabalarını yalnızca ağır, anlaşılması zor bir belgede sunarak önemli paydaşlara ulaşmayı başaramıyor.
 
Şirketin sürdürülebilirlik sorunlarını nasıl ele aldığı konusunda şeffaf ve net olmak, somut eylemler ve ölçülen sonuçlarla güvenilirlik yaratmak ve şirketinizin konuyu ciddiye aldığını gösterir. Sektörünüzle paylaşabileceğiniz zorluklar ve bu zorluklarla nasıl başa çıkacağınız konusunda açık olmaya cesaret etmeniz önemli bir faktördür.
 
Sürdürülebilirliği sürdürmek, mevcut ve gelecek nesilleri desteklemek için insanların ve doğanın verimli bir uyum içinde var olabileceği koşulları yaratmak ve sürdürmektir.
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1