Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu

13 Şubat 2021 Cumartesi 14:30
Namık Kemal Büyükaslan
Siyasi partiler, demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Demokratik hayatın sağlıklı şekilde işlemesi seçimlerin demokratik bir biçimde gerçekleştirilmesiyle doğrudan ilgili olup seçileceklerin demokratik süreçlerden geçerek  seçmenin önüne çıkması  demokrasiyi  güçlü hale getirecektir.
 
     Adayların belirlenmesi süreçleri demokrasi açısından çok önem taşır. Adayların belirlenmesi, parti içi demokrasiyi  sarsmadan  parti içi dinamikleri göre gerçekleştirilebilirse  siyasi hayat sağlıklı bir şekilde işlemeye devam eder. Siyasi Partiler Kanunu’nda aday belirleme yöntemleri  tamamıyla  partilerin tercihine bırakılmıştır. Bütün partiler adaylarını  genel merkez yoklaması ile belirlemektedir. Yani genel  merkeze  kim yakınsa  genellikle onlar aday yapılıyor.        
     Halen yürürlükte olan Siyasi Partiler Kanunu,12 Eylül darbesinden sonra hazırlanmıştır. Bu kanun darbe dönemin ruhuna uygun bir şekilde siyaseti sınırlandıran, siyasi parti yasaklarını çoğaltan ve kapatılmalarını kolaylaştıran, siyasi partilerin örgütlenme ve çalışmalarını kendilerine bırakmayıp kapsamlı bir şekilde düzenleyen ve sınırlandıran bir içeriğe sahiptir.
    Yeni bir siyasi partiler kanunu  ile seçim kanununun hazırlanmasının demokrasimizin daha sağlıklı işlemesi için gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Ülkemizde hukuki statüye uygun olarak partileri koruyan, partileri daha demokratik hale getiren parti üyelerini ön plana çıkaran düzenlemeler yapılmalıdır.
 
    Yeni hazırlanacak kanunun mümkün olduğunca kısa olması ve siyasi partilerin örgütlenmeleri ile iç çalışmalarını parti içi demokrasi ilkeleri çerçevesinde kendilerine bırakması yerinde olacaktır. Anayasal ilkeler çerçevesinde siyasi partilerle ilgili, (aday  belirleme, parti yönetimi seçimleri gibi) çerçeveyi ve sınırları çizen ama ayrıntıları partilere ve parti tüzüklerine bırakan bir model daha demokratik olacaktır.
 
    Mevcut yasaları ve uygulamayı kısaca özetledikten sonra yeni seçim kanunu, yeni siyasi partiler kanunu yapılmasının 2023 seçimlerinden önce kamuoyunda gündeme getirilip, tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kanunlar bütün siyasi partilerin genel olarak uzlaşacağı ve toplumun benimseyeceği şekilde düzenlenmelidir.
 
    Bu kanunlarla  ilgili olarak  bazı önerilerimi sizlerle paylaşmak isterim…
---Milletvekili sayısı dört yüz olmalı, üç yüzü  illerde alınan oylara göre, yüzü de ,ülke genelinde partilerin aldığı toplam oy oranına göre belirlenmelidir. Yani yüzde 1 oy alan partide 1 milletvekili ile mecliste temsil edilebilmelidir.
---Partiden istife eden Milletvekilliğinden de istifa etmiş sayılmalıdır.
---Seçimlerde oy barajı kaldırılmalı veya makul seviyeye indirilmelidir
---Partilere üye kaydı teşvik edilmelidir..
---Toplam üye sayısı için asgari bir rakam belirlenip, bu sayıyı ulaşamayan parti  seçime katılamamalıdır.
---Delegelik sistemi kaldırılıp partilerin Genel Başkanları da dahil olmak üzere tüm organları hakim denetiminde yapılacak seçimle üyeler tarafından belirlenmelidir.
---Madem nüfusumuzun yarısı kadın, partilerdeki yönetici sayısının ve genel ile yerel seçimlerde seçilenlerin yarısı kadın olmalıdır.
---Milletvekili adayları Belediye başkanı adayları, meclis üyeleri adayları hakim denetiminde yapılacak ön seçimle üyeler tarafından belirlenmelidir.
---Partilerde yönetici, milletvekilleri, belediye başkanları, b.meclis üyeleri için yaş sınırı olmalı,bence üst sınır 55-60 olabilir..
---Partilerde Genel Başkanlarda dahil olmak üzere tüm yönetici  ve milletvekilleri üst üste üç dönemden fazla görev yapmamalıdır…
*          *          *
   Son söz
   Madem Demokrasiler de son söz seçmenindir diyoruz…
   Partilerde de yetki ve son söz parti üyelerinde olmalıdır.

 
Bu yazı toplam 2417 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Siyasetin Dili19 Şubat 2021 Cuma 09:24
 • Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu13 Şubat 2021 Cumartesi 14:30
 • Tarsus İdman Yurdu ve A.Ş olarak kurumsallaşma29 Ocak 2021 Cuma 09:03
 • Üniversiteli İşsizler22 Ocak 2021 Cuma 14:39
 • Akdeniz 28 Yaşında12 Ocak 2021 Salı 10:26
 • Kötü bir yıl25 Aralık 2020 Cuma 17:23
 • Kentsel Dönüşüm18 Aralık 2020 Cuma 15:58
 • İnternet ve sosyal medya11 Aralık 2020 Cuma 08:40
 • Belediyelerimiz4 Aralık 2020 Cuma 10:44
 • Atatürk ve Öğretmenlerimiz23 Kasım 2020 Pazartesi 17:01
 • Yapı denetimi nedir?18 Kasım 2020 Çarşamba 11:47
 • Tek Önderimiz Atatürk10 Kasım 2020 Salı 08:25
 • Depremi unutmamalıyız, unutturmamalıyız9 Kasım 2020 Pazartesi 08:47
 • İzmir depremi, hiç unutulmaması gerekeni hatırlattı2 Kasım 2020 Pazartesi 13:32
 • Konumuz Tarsus27 Ekim 2020 Salı 14:39
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1