Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Siyasetin Dili

19 Şubat 2021 Cuma 09:24
Namık Kemal Büyükaslan
     Ülkemizde siyasi partilerin grup toplantılarında liderlerin konuşmalarını dinleyince “siyasetin dili bu mudur?” diye kendime sordum. Tabii ki değil. Birbirlerine  o kadar sert ve ağır hakaret içeren sözler söylüyorlar ki konuşulan  konu adeta  unutuluyor.

      Oysa ki siyaset dilinin akıl ve saygı içermesi gerekmez mi? Günümüz  siyasi liderlerinin çoğunun  konuşmaları çatışmacı, kırıcı bir dil içermektedir. Sokaktaki, kahvedeki halkın siyasi  konuşma  dilleri daha saygılı ve seviyelidir. 80’li 90’lı yıllarda bütün siyasi parti liderlerinin TV de aynı masa etrafında medeni şekilde  siyasi tartışmalar yaptığını hatırlıyorum. Şimdi  böyle mi? Söylemeye gerek yok sanırım.
*          *          *
      Liderlerin siyaset dili  seçmene, vatandaşa örnek olmalıdır. Çünkü  toplumda en büyük rol modeller liderlerdir. Ama liderler  gerekli olgunlukta davranmayınca toplumsal uzlaşı yerine, anlamsız gerginliklere, sözlü  ve fiili tokatlara, toplumun gerilmesine ve kutuplaşmanın artmasına neden olunuyor. TBMM de zaman zaman bu tür olayları maalesef  ekranlarda  izliyoruz.        

       Siyasi liderlerin kullandığı dil aynı zamanda ülkemizin dışarıdaki  imajını da  olumsuz etkilemektedir. Atalarımız, “Konuş ki, seni görebileyim”,  “Dil, aklın ayak izleridir” diyor..Siyasilerin kullandığı dilin hem devlet geleneğine ,hem de nezaket kurallarına uygun olma gerekliliğini söylemeye gerek bile yok. Farklı tondaki bir dil bile hem siyasetin düzeyini hem gündelik yaşamı olumsuz etkileyebiliyor.

       Siyasetin dili ,iktidarından muhalefetine tüm siyasi partilerin ve hatta diğer kurumlarıyla tüm siyasal sistemin en önemli sorunlarından biri haline geldi. Dünyada da pek çok ülke değişen ölçülerde bu sorunlar yaşanmaktadır.        

       Siyaset kurumunun ürettiği olumsuz söylemler böyle bir süreçle kitlelerin de benzer bir söylem biçimini kullanmasına zemin hazırlar. İfade özgürlüğünün hakaret  ve benzeri nefret söylemi için bir zırh olarak görülmesi mümkün değildir. Çünkü  hiç bir özgürlük bir diğerinden üstün değildir.

       Siyasetçiler gibi bir ülkedeki gündemi etkileyen diğer bir alan medyadır. Çünkü siyasetçilerin birbirlerine söylediklerini çoğu kere bütün olarak değil de seçtikleri bölümleri yanlı şekilde cımbızlayarak kamuoyuna naklederler. Siyaset medya ilişkisinin günümüzdeki boyutları da düşünüldüğünde, medyada da siyasetteki gibi bir ayrışma, saflaşma yaşanıyorsa her söylem kendi cephesinde inanılır hale gelmeye başlar.. Maalesef ülkemizde şu an yazılı ve görsel basının okunmasına ya da izlenmesine yönelik vatandaş tercihleri, yaşanan  bu kutuplaşmanın simgesi haline dönüşmektedir.
      Ülkemizin  suni  gerilimlere gündeme  değil, sükûnete, pozitif ve gerçek gündeme ihtiyacı var.
     SON SÖZ
     Siyasetin dili eleştiriye açık, seviyeli, saygılı, doğru dürüst ve örnek olmalı…
     Siyasi  parti liderleri kendini gözden geçirerek özeleştiri yapmalı…

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Siyasetin Dili19 Şubat 2021 Cuma 09:24
 • Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu13 Şubat 2021 Cumartesi 14:30
 • Tarsus İdman Yurdu ve A.Ş olarak kurumsallaşma29 Ocak 2021 Cuma 09:03
 • Üniversiteli İşsizler22 Ocak 2021 Cuma 14:39
 • Akdeniz 28 Yaşında12 Ocak 2021 Salı 10:26
 • Kötü bir yıl25 Aralık 2020 Cuma 17:23
 • Kentsel Dönüşüm18 Aralık 2020 Cuma 15:58
 • İnternet ve sosyal medya11 Aralık 2020 Cuma 08:40
 • Belediyelerimiz4 Aralık 2020 Cuma 10:44
 • Atatürk ve Öğretmenlerimiz23 Kasım 2020 Pazartesi 17:01
 • Yapı denetimi nedir?18 Kasım 2020 Çarşamba 11:47
 • Tek Önderimiz Atatürk10 Kasım 2020 Salı 08:25
 • Depremi unutmamalıyız, unutturmamalıyız9 Kasım 2020 Pazartesi 08:47
 • İzmir depremi, hiç unutulmaması gerekeni hatırlattı2 Kasım 2020 Pazartesi 13:32
 • Konumuz Tarsus27 Ekim 2020 Salı 14:39
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1