Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri

13 Ekim 2023 Cuma 19:55
Ahmet Akın
Sinemanın kültürel tutumları, değerleri ve inançları şekillendirerek toplum üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. İnsanların kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı algılama biçimlerini etkilemiş ve küresel kültürel eğilimlerin yayılmasına katkıda bulunmuştur.
 
Filmler günümüz gençliğinin zihninde önemli bir etkiye sahiptir. Sosyal farkındalığı ve kültürel anlayışı eğlendiriyor, ilham veriyor ve teşvik ediyorlar.
 
Şarkıların insanlar üzerindeki etkisini düşünün. Bizi düşündürüyorlar. Bizi şefkatli yaparlar. Başkalarına yardım etmemiz ve insanlık için iyilik yapmamız konusunda bize ilham veriyorlar. Romantik filmler ise bize aşkın neden önemli olduğunu ve uğruna neden savaşmaya değer olduğunu hatırlatır. Kendi romantik kusurlarımıza bizi ağlatıp güldürürler, sonuç olarak partnerlerimizi ve aile üyelerimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olurlar. Hayatı yaşanmaya değer kılarlar; canlı hissetmemizi sağlarlar.
 
Filmler hayatın birçok yönü hakkında farkındalık yaratabilir İnsanlara örgün eğitimin yanı sıra sanat ve spor gibi müfredat dışı okul etkinliklerinin de önemi hatırlatılmalıdır. Okulla ilgili filmler bu önemi vurguluyor ve eğitim paydaşlarına dünyanın farklı yerlerindeki eğitim sistemlerinin nasıl iyileştirilebileceği konusunda fikirler veriyor. Bunun yanı sıra film uyuşturucu, alkol ve madde bağımlılığının olumsuz etkilerini anlamamızı sağlar. Suç ve aksiyon TV programları aynı zamanda bizi suç faaliyetleri, terörizm ve savaş tehlikeleri konusunda da uyarıyor.
 
Filmler kültürü yansıtır. Her film belirli bir kültürde kurulur ve geliştirilir. Onlar bizim ayrılmaz bir parçamızdır; neye inandığımızı ve insanlar olarak nasıl bir arada yaşadığı-mızı yansıtıyorlar. Kaygılarımızı, tutumları-mızı, kusurlarımızı ve güçlü yönlerimizi filmlerde görmek, bunları günlük etkinleşim-lerimizden çözmekten daha kolaydır.
 
Yaygın inançlarımıza ve ideolojilerimize filmlerde meydan okunduğunda kendimizi sorgulayabilir ve değişimi kucaklayabiliriz. Görsel-işitsel çeviriler sayesinde dünyanın her yerinden insanlar film izleyebiliyor ve uzak toplulukların kültürlerini anlayabiliyor. Bu da kültürlerimiz çok farklı ve çeşitliyken bile daha birlik olmamıza yardımcı olur.
 
Filmler kültürü şekillendirir. Filmler, farklı kültürlerimizi yansıtmanın yanı sıra, uzun süredir inançlarımızı ve değerlerimizi de şekillendirmektedir. Bunun iyi bir örneği, insanların film yıldızlarından ve müzisyenlerden moda trendlerini kopyalamasıdır. Bugünlerde film endüstrisinden ilham alan konuşma sanatlarını kullanan topluluklara rastlamak da oldukça yaygın. En azından film seçilmiş kültürel inançları sağlamlaştırır ve bazılarını gereksiz kılar.
 
Romantik filmler seksin "havalı" görünmesini sağlar. Polisiye filmleri yalan söylemeyi hesaplı gösteriyor. Hırsızlığı ve sahtekarlığı normalleştiren türler de var. Gençler artık pornografik içeriğe çevrimiçi olarak erişebiliyor ve uyuşturucu ve madde bağımlılığını savunan şarkıları izleyebiliyor. Tüm bu içerikler genç erkek ve kız çocukları için yanıltıcıdır ancak ebeveynler, çocuklarının bu içeriklere erişmesini engelleyecek güvenilir ve kusursuz stratejiler bulamıyor gibi görünüyor.
 
Günümüz dünyasında filmlerin çok etkili olduğu açıktır.
 
ahmetakinmersin@gmail.com
 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
 • Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
 • Sporun Ekonomik Gelişmeye Etkileri18 Aralık 2023 Pazartesi 17:35
 • Başarılı bir girişimci nasıl olunur?9 Aralık 2023 Cumartesi 12:22
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1