Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Sıcak Havanın Etkileri

8 Ağustos 2017 Salı 08:56
Orçun TEHNELDERE-Nöroloji Uzm.
Vücudumuz fonksiyonlarını düzgün yürütebilmek için belli bir ısı aralığında çalışmak zorundadır. Bu nedenle çevre ile etkileşip, ısı alarak veya ısı kaybederek dengesini sağlamaya çalışır. Isının yükselmesi vücudumuzdaki protein ve yağ dokularını etkileyip çalışmalarını ve yapılarını bozar. Bu nedenle çevre ile etkileşip, ısı alarak veya ısı kaybederek dengesini sağlamaya çalışır. Vücut sıcaklığını düşürmek için kullanılan en etkin yol ‘Radyasyon Yolu ‘ diye adlandırılan, ısıyı havaya vererek vücut sıcaklığının azaltılmasıdır. Bu yol ısı kaybımızın % 65’ini sağlar. Sıcaklık arttığında, vücuttan havaya ısı transferi zorlaşır ve vücut ısımız artar.
Aşırı sıcak bizi hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan etkiler. Ruhsal açıdan en sık görülen belirtiler; halsizlik, isteksizlik, sıkıntı hissi, dikkat dağınıklığı,, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenmedir. Bu durum günlük yaşam temposunu bozar ve iş verimini düşürür. Gece sıcak olduğu için uyku düzeniniz haliyle bozulur bu nedenle olduğundan daha sinirli ve daha bir depresyona meyilli olursunuz çünkü vücut için gerekli olan uyku dönemini tamamlayamadığınız için vücudunuz dinlenmez ve dünden kalan yoğunluğu üstünüzden atamazsınız ve  çeşitli psikolojik sorunlar ortaya çıkar.
 
Fiziksel açıdan bir çok belirti görülür. Terli ve soğuk cilt, bitkinlik, susama hissi, kas krampları, öksürük, başağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, idrar koyulaşması ilk bulgulardır. Sıcaklık artmaya devam ederse cilt kuru sıcak ve kırmızı bir hal alır, vücut ısısı yükselir, solunum ve nabız hızlanır,davranış bozukluğu, bilinç bulanıklığı gelişir.
 
 Terleme mekanizması iyi olmadığından çocukların  ve yaşlıların vücut destek rezervleri azaldığından ve ek hastalık görülme sıklığı bu sıcaklarda artacaktır. Bunun dışında hamileler, hipertansiyonlular, kalp ve damar hastaları, şeker hastaları, tiroid bezinin hızlı çalışması  gibi metabolik hastalığı olanlar, depresyon ilaçları gibi nörolojik sistemi etkileyen ilaçları kullananlar, ateşli hastalığı olanlar ve şişmanlar bu hava sıcaklığından daha fazla etkilenir. Herhangi bir hastalığı olmasa dahi dışarıda çalışarak, direkt güneşe  maruz kalan işçiler ve ağır bedensel iş yapanlar da olumsuz etkilenen kişiler arasında yer alır.
 
Vücudumuzun hiç hareket etmesek dahi metabolizma nedeniyle ısı ürettiğini unutmamak gerekir.Sıcaklardan korunmak ve güneş çarpmasını engellemek için alınacak önlemler şunlardır :
 
Mevsime uygun ince ve açık renkli giysiler tercih etmeliyiz. Vücudumuzun su dengesini korumak için bol bol sıvı tüketmeliyiz, su içmeliyiz. Özellikle bu sıcaklarda çok ağır yiyecekler tüketmemeliyiz eğer daha hafif ve sindirimi kolay yiyecekler tüketirsek kendimizi fiziksel ve ruhsal açıdan  daha rahat ve daha iyi hissederiz.
Günün sıcak saatlerinde kendinize gölge ve serin bir yerde dinlendirmeniz vücudunuz açısından çok önemlidir.
 
Isı üreten elektrikli cihazları daha az kullanmalısınız mesela televizyon izleme saatlerinizi birazcık da olsa azaltabilirseniz ailenizle geçireceğiniz zamanlar sizi daha çok mutlu eder ve zamanınızın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Belki bu sıcaklardan bir kaçış yolu olarak televizyon gibi ısı yayan ve sizi gerçek dünyadan koparan alışkanlıklarınızı kendinizden uzaklaştırdıkça gerçek hayata olan bakış açınız değişecektir ve hayatı daha aktif yaşamayı tercih bile edebilirsiniz.
 
 

 
Bu yazı toplam 2179 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Baş dönmesi nedenleri? 26 Ocak 2018 Cuma 17:40
 • Sıcak Havanın Etkileri8 Ağustos 2017 Salı 08:56
 • Başarısızlık Kaygıları2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:52
 • Migrenliler İçin Ağrısız Oruç Tutmanın Yolları9 Haziran 2017 Cuma 13:59
 • Başağrısı Önemsenmeli4 Nisan 2017 Salı 09:30
 • Bahar yorgunluğu deyip geçmeyin!24 Mart 2017 Cuma 17:27
 • Sürekli üşümenin nedenleri nelerdir? 3 Şubat 2017 Cuma 15:02
 • Soğuk Havada Yüz Felcine Dikkat15 Ocak 2017 Pazar 18:55
 • Takıntılar Hayatınızı Etkiliyorsa Dikkat16 Aralık 2016 Cuma 08:40
 • El Uyuşmalarına Dikkat!2 Aralık 2016 Cuma 08:45
 • Unutkanlık her yaşta görülebilir mi?21 Eylül 2016 Çarşamba 16:38
 • Yağmur ve Soğuk Sırt Ağrılarını Artırır Mı?21 Eylül 2016 Çarşamba 10:17
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1