Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Said Nursi’yi Talebesinden Öğrenin! -1-

2 Ağustos 2016 Salı 09:13
Erdoğan GÖKÇE

       Bir film seyretmiştim. İlyas Salman, cezaevinde tutuklu iken, bir mahkumla tavla oynuyor ve oyunun sonunda, İlyas Salman tavlayı kaldırıyor ve rakibinin kafasına hafifçe indiriyor.

 

Bu olay dışarıda yayılıyor ve öylesine abartılıyor ki; İlyas Salman, sanki o yörenin  en kahraman mafya babası fakir babası biri olarak gösteriliveriyor. Said Nursi’nin talebesi olan  Edip Eşerf’in, Said Nursi hakkında yazdığı bir kitabı (Eşref Edip,( Saidi Nursi, Asrı İlmiye Neşriyatı 1952) okuyunca aynı duygulara kapıldım. Hani Sait Nursi’nin Atatürk, Cumhuriyet Devrimleri ve Bağımsızlık karşıtı gerici eylemlerini bilmemiş olsaydık, Sait Nursi’nin propagandasını yapan birine kolayca kanmış olabilirdik. Nitekim Sait Nursi’nin etkisinde kalan ve onu öven kitaplar yazan Edip Eşref, müridi olduğu şeyhini uçurmaya çalışmış. Ama yazdıklarıyla daha ilk başta çelişkiye düşüyor.  

 

Öyle ki; Said Nursi hakkında yazılan övücü  bir satır;  bırakın başka bir sayfaya geçmeyi aynı sayfada yalanlanıyordu. Ne tesadüftür ki, Said Nursi  hakkında yazdığım bir yazı, gazetede yayınlandıktan sonra saldırıya geçenler çok oldu.

 

Bunlardan biri ile kütüphanede, yukarıda bahsettiğim kitabı okurken karşılaştım. Beni eleştirmeye  ve “yanlış yaptığımı” ısrarla iddia ediyordu ve Said Nursi’ye söz söyletmek istemiyordu. Elimdeki kitabın sayfasındaki zıt satırları gösterdim hemen. Gözlerine inanamadı. Kitabı aldı , yazarını, yayın tarihini vs. inceledikten sonra, boynunu büküp gitti.

 

        Yazıyı fazla uzatmadan, yine kendi eserlerinden alıntılarla, doğruları ortaya koyalım:

 

“Kuran-ı yazan hattatlar gibi Nur risalelerini istinsah edenler de o derece ecir ve sevaba nail  olduklarına itikat ederler”(1).

 

Açıkça görüldüğü gibi, Said  Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur, Allah kelamı olan  Kur’an seviyesine çıkarılıyor ve onunla aynı değerde gösteriliyor. Yazar, Sait Nursi’ye“Türkiye’nin Gandi’sidir”(2).  diyor. Bilindiği gibi Mahatma  Gandi denilince Hindistan akla gelir. Gandi, İngiliz emperyalizmine karşı mücadele eder ve bağımsız Hindistan’ın kurucusu olarak kabul edilir. Said-i Kürdi’nin kurduğu devlet veya İngiliz emperyalizmine karşı verdiği bir mücadele var mı? Said Nursi; Gandi seviyesine çıkacak ne yaptı. Bu iddiaya, bırakın az akıllı olanları, aptallar bile inanmaz.

 

      Yazara göre,  “ Said; Müslümanlığın ilk kuruluş zamanında yaşasaydı Hz. Muhammet Kâbe’deki putların parçalanması vazifesini ona verirdi” (3).  Hz Muhammet, zamanının devrimcisiydi. Bir uygarlık kurdu.  O devrin gericilerini ve zalimlerine karşı mücadele etti. Mazlumdan yana oldu.  Hz. Muhammet zamanında gericiliğe karşı savaşacak olan adam, bu mücadelesin  Atatürk zamanında da pekala yapabilirdi. Said Nursi’ sırtını hep zenginlere ve güçlülere dayamıştır.

 

        “80 yaşında iken bile ‘dinç’ di”  diye anlatılıyor ama;  “çocukken  kitap okuyamayacak kadar takatsizdi” olduğunu yine aynı yazar söylüyor. Eline aldığı  kitaplardan sadece birkaç sayfa okur, kaldırır atar ve o kitapta neler yazıldığını bilirdi”(4).  iddiasından sonra, “4 haftada 40 tane kitap okudu, çoğunu ezberledi.”  iddiası da aynı yazara ait.

 

         “Abdulkadir Geylani rüyasına girer ve ‘Miran Aşireti Reisi Mustafa Paşa’yı  hidayete davet et kabul etmezse öldür’ der. Said-i Kürdi gider ve aşiret reisini hidayete erdirir”(5)  “Biraderi azamım” dediği şeyh Sait’i de hidayete erdirseydi ya!...

 

         Bir at yarışı düzenlenir. En çelimsiz at Said-i Kürdi’ye verilir(!). Ata biner, ne kadar zorlasa da atı zaptedemez. At gider çocukların içine dalar ve çocuklardan birini tepeleyerek öldürür. Said-i Kürdi, suçun önce Allah’ta, sonra da atta ve atın sahibinde olduğunu  söyler. Suç, atı ona verende ve çocukların içine dalan atta imiş. Eline zincir vurulur. Said-i Kürdi, eline bağlanan zinciri mendil gibi çözer, öldü denilen çocuğu soğuk suya sokar, çocuk dirilir ve gülerek Said’in yüzüne bakar”(6). Bu kadar saçmalığa ne yazık ki inananlar çıkıyor.

 

Bir yandan  “Siyasete asla bulaşmaz” deniliyor, diğer yandan da “ 15-16 yaşlarında siyasetle meşgul olduğu” söylenir”(7).   “İçki içtiğini duyduğu bir valinin  içki meclisine girer.Vali ile tartışmaya girdikten sonra, vali kalkıp Said-i Kürdi’nin elini öpmek ister.”

(Devamı var)

 

 

Bu yazı toplam 1091 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Said Nursi’yi Talebesinden Öğrenin!-3-9 Ağustos 2016 Salı 10:04
 • Said Nursi’yi Talebesinden Öğrenin! -2-5 Ağustos 2016 Cuma 09:00
 • Said Nursi’yi Talebesinden Öğrenin! -1-2 Ağustos 2016 Salı 09:13
 • Sevr’i Bir Daha Yırtarız4 Ağustos 2015 Salı 08:42
 • ABD Türkiye’de İç Savaş Tezgahlıyor31 Temmuz 2015 Cuma 09:04
 • Çin’e Saldırmak Türkiye’yi Vurmaktır10 Temmuz 2015 Cuma 09:20
 • Anayasa Mahkemesi Kararını Protesto Ediyoruz2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Türkiyemizi Parçalattırmayacağız2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Soykırım Yapmadık Vatan Savunduk2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • 152 Adamızı Yunanistan’dan Geri Alacağız!2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • F Tipi Gladyo Hesap Verecek!2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Ermenileri kestik mi?2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Cemil Can’ın Yazısı Üzerine2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • İşte Dersim Gerçeği2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Halk Önderleri ve Aydınlarımıza Çağrı2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Rojova Devrimi Aldatmacası2 Temmuz 2015 Perşembe 19:33
 • Muhalefetin İhaneti2 Temmuz 2015 Perşembe 19:32
 • Abdullah Öcalan Diyor Ki!!!2 Temmuz 2015 Perşembe 19:32
 • Atatürk ten İsmet Paşa’ya2 Temmuz 2015 Perşembe 19:32
 • Hain Olacak Çocuk -52 Temmuz 2015 Perşembe 19:32
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1