Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri

30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
Ahmet Akın
Müzik zihni besler ve dolayısıyla yaratıcılığımızı da doyurur. Yaratıcı bir zihin, keşifler yapma ve yenilikler yaratma yeteneğine sahiptir. Albert Einstein ve Mozart gibi en büyük beyinlerin ve düşünürlerin hepsinin ortak bir yanı vardı; sürekli olarak hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını keşfediyorlardı. Enstrümantal müzik dinlemek insanı dinlemeye ve duyduklarıyla ilgili bir hikaye anlatmaya zorlar. Aynı anlamda bir müzik aleti çalmak size hikayeyi kelimeler olmadan anlatabilme yeteneği kazandırır. Her ikisi de yalnızca kişinin yaratıcılığını değil aynı zamanda zekasını da çalıştıran maksimum sağ beyin kullanımını gerektirir.
 
Müzik sınıfta çok ilgi çekici olabilir ve ezberlemek için harika bir araçtır. İşin uzmanı, daha fazla öğretmen çarpım tablosunu öğretmek için şarkı kullansaydı çocuklar bu bilgiyi çok daha çabuk hatırlardı diyor. Müzik bize başka hiçbir yerde elde edemeyeceğiniz öz disiplin ve zaman yönetimi becerilerini öğretir. Çocuk yetiştirmede çocukların odaklanmasını sağlamak ve onları sokaklardan uzak tutmak için Müzik eğitiminden yararlanılabilir. Müziğin giyinme, düşünme, konuşma ve hayatlarımızı yaşama şeklimizi etkileme gücünün olduğu iyi bilinmektedir.
 
Müzik evrenseldir, müziği anlamanın sınırları yoktur. Kuşlar, köpekler ve balinalar gibi hayvanlar bile belli bir dereceye kadar müziği anlayabilir. Müzik, iletişimin tüm sınırlarını aşar çünkü aynı dili konuşmasanız bile gezegenin diğer ucundaki biriyle konuşabilir ve hikayeler anlatabilirsiniz. Ancak kişinin bu anlayış duygusuyla temas halinde olabilmesi için açık fikirli olması gerekiyor. Pek çok kişi, sunduklarını keşfetmeden belirli müzik tarzlarını hemen bir kenara itiyor. Her tarz bir kişiye hitap etmeyebilir veya onda yankı uyandırmayabilir, ancak tüm olasılıklara açık olduğunuzda kişi kendi benliğinin yeni bir parçasını keşfedebilir.
 
Hiç kimse Müziğin nereden geldiğini bilmiyor ama müziğin İnsanlığın varoluşundan öncesine dayandığını öne süren pek çok teori var. Müziğin en yaygın bilinen kullanımlarından biri dini ve kutsal kabile olaylarıydı. Maya uygarlığında müzik, savaşta kazanılan zaferin kutlanmasında ve hatta etkili şahsiyetlerin cenaze törenlerinde kullanılıyordu. Müzikte kaydedilen en eski anlardan bazıları Orta Çağ'da kilise duaları için koro parçalarıyla gerçekleşti. Manevi bir deneyimi yasaklayacak ruh halleri yaratmak için belirli armonilerin düzenlenmesine ve kullanılmasına büyük önem verildi.
 
Müzik sizi uzun bir yolculuğa çıkarabilir. Müzik zamanı dondurabilir. Müziğin aynı zamanda hareketi önerme gücü de vardır. Bütün bunlar insanın duyularıyla ilgilidir. Bir şarkının sizi özellikle üzdüğü ya da çok heyecanlandırdığı ve mutlu ettiği bir anı hatırlayacağınızdan eminim. Peki düzenli tonlar duyularımız üzerinde nasıl böyle bir etki yaratıyor? Kimse bunun nedenini ve nereden geldiğini gerçekten bilmiyor ancak hangi duyguların belirli gamlara, akorlara ve armonilere ait olduğu konusunda bir anlaşma olduğunu gösteren birçok çalışma var.
 
Müziğin şaşırtıcı yanı hepimizin içine gömülü olmasıdır. Herkes kendini açarsa bunu anlayabilir ve bir şeyler hissedebilir. Müzik kelimenin tam anlamıyla beyni değiştirir. Nörolojik araştırmacılar, müzik dinlemenin beyin fonksiyonu ve zihinsel sağlıkta rol oynayan çeşitli nörokimyasalların salınımını tetiklediğini bulmuşlardır. Araştırmacılar, müziğin insanların duygularını düzenlemelerine yardımcı olduğunu söylüyor.  Ruh hallerini değiştirme ve insanların duygularını işlemelerine yardımcı olma gücüne sahip olduğunu belirtiyorlar.
*The Effects of Music on Human Life
 
ahmetakinmersin@gmail.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1