Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Mali Müşavirlik ve Muhasebecilik Mesleğinde Yeni Eğilimler

18 Aralık 2022 Pazar 17:18
Ahmet Akın
Rekabetçi kalmak isteyen MALİ MÜŞAVİRLİK firmalarının, danışmanlık hizmetleri sunarken geleneksel defter tutma ve vergi hazırlama hizmetlerinin ötesine geçmesi gerekecektir. Danışmanlık hizmetleri, bir işletmenin verimliliği artırmak için yeni teknolojileri nasıl kullanabileceği veya operasyon yazılımı yönetimi veya insan kaynakları gibi diğer alanlardaki sorunları nasıl çözebileceği konusunda önerilerde bulunmayı içerir.
 
Dünya daha karmaşık hale geldikçe, işletmeler mali müşavirlerinden daha özel hizmetler talep edecek, bu da meslek mensubunun çağın ötesinde kalabilmek için becerilerini sürekli olarak güncellemeleri gerektiği anlamına geliyor. Başarılı olmak için MALİ MÜŞAVİRLER teknolojiyi kullanmalı, veri analitiğini anlamalı ve müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurmalıdır. Ayrıca, müşterilerine değerli içgörüler sağlamak için iş kavramları konusunda bilgili olmaları gerekir.
 
MALİ MÜŞAVİRLER geleceğe bakarken değere dayalı fiyatlandırmanın işleri üzerindeki etkisinin farkında olmalıdır.  İşimiz bir hizmet sektörüdür ve müşteriler, hizmetleri basitçe satmak yerine onlara gerçekten ihtiyaç duydukları şeyi sağlayabilecek mali müşavirler arıyorlar. Muhasebe süreçlerinin otomatikleştirilmesi hataları ve iş yükünü büyük ölçüde azaltacak ve MALİ MÜŞAVİRLERİN daha fazla danışmanlık sorumluluğu üstlenmesini sağlayacaktır.  Bu eğilim, denetçilerin finansal girdilerini ve veri doğruluğunu kontrol etme talebini artıracaktır.
 
Yapay zeka gelişmeye devam ettikçe, MALİ MÜŞAVİRLERİN kuruluşlardaki rolü de gelişecektir. AI, birçok sektörde zaten kullanılıyor. Muhasebe firmaları, yapay zekanın şu anda insanlar tarafından yürütülen daha karmaşık işlevleri yerine getirebileceği güne hazırlanmaya başlamalıdır. Otomatikleştirilen süreçlerden bazıları arasında onay iş akışları, banka mutabakatı, yevmiye kayıtları, şirketler arası konsolidasyon, hasılatın muhasebeleştirilmesi, kira muhasebesi ve amortisman yer alır.  Ancak bu adımı atanlar bunun meyvelerini topluyor.
 
Birçok muhasebe işlevi otomatikleştirilebilse de, bunları uygulayacak teknolojiler ve kaynaklar konusunda bir anlayış eksikliği vardır.  Sürekli gelişen teknoloji, tekrarlayan muhasebe görevlerinin otomasyonuna yönelik bir eğilim sağlar.
 
Geleneksel iş gücü değişiyor. Çalışanlar artık fiziksel bir ofise bağlı değil ve işletmeler bundan faydalanıyor. MALİ MÜŞAVİRLİK sektörü bir istisna değildir ve bunu diğerlerinden daha kolay yapabilen bir sektördür.
 
Rekabet gücünü korumak isteyen MALİ MÜŞAVİRLİK firmaları, uzaktan çalışma politikası uygulamayı düşünmelidir.  Çalışanlarınızı yönetmenin tek bir yolu olmadığı ortaya çıktı. Her ekip üyesinin işte üretken olmak için bireysel tercihleri vardır. Tipik olarak geleneksel firmalar yüz yüze çalışsa da, firmaların, yetenekleri elde tutmak için çalışanlarına esnek, özelleştirilebilir bir çalışma ortamı sağlamasına açık bir ihtiyaç vardır. Ve doğru teknoloji ve araçların desteğiyle bu çok rahat yapılabilir.
 
Pandemi ve bulut tabanlı yazılımların uygulanması nedeniyle giderek daha fazla sayıda muhasebeci uzaktan çalışıyor ve çalışanların aynı binada olmadan kendilerine verilen görevleri tamamlamalarına olanak tanıyor.  Ve bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir. Uzaktan çalışmanın artan esneklik ve azalan genel giderler dahil olmak üzere birçok faydası vardır.
 
Muhasebe firmalarının, çalışanlarına yeterli siber güvenlik eğitimi vermek de dahil olmak üzere kendilerini siber tehditlerden ve diğer veri güvenliği sorunlarından koruması gerekir. Muhasebe firmaları ve müşterileri arasında elektronik olarak daha fazla veri paylaşıldıkça, bilgisayar korsanları da oyunlarını hızlandırıyorlar.
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
 • Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar17 Kasım 2023 Cuma 21:52
 • Edebiyatı başarılı kılan nedir?11 Kasım 2023 Cumartesi 12:24
 • İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke27 Ekim 2023 Cuma 18:24
 • Perakendeciler Öncelikli Olarak Müşterilerin Sıkıntılı Noktalarını Hafifleten Teknolojilerle Yenilik Yapmaya Odaklanmalıdır21 Ekim 2023 Cumartesi 15:16
 • Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri13 Ekim 2023 Cuma 19:55
 • Türkiye, Teknolojide ve İyi Eğitilmiş İşgücünde Geri Kalıyor8 Ekim 2023 Pazar 14:04
 • Başarılı Bir Belediye Başkanlığı Temelde Başkalarını Etkilemekle İlgilidir29 Eylül 2023 Cuma 18:22
 • Topluluk Önünde Konuşma Becerisini Geliştirmeye Başlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler23 Eylül 2023 Cumartesi 09:31
 • En İyi İletişim Becerileri16 Eylül 2023 Cumartesi 15:10
 • Belediye Başkanları İçin Temel Beceriler11 Eylül 2023 Pazartesi 08:41
 • Sürdürülebilir İş Büyümesini Sağlayacak Faktörler2 Eylül 2023 Cumartesi 09:38
 • Teknoloji Rekabet Üretkenliğini Artırmanın En Etkili Yoludur26 Ağustos 2023 Cumartesi 13:05
 • Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları18 Ağustos 2023 Cuma 18:52
 • Marka gücü işletmeler için neden önemlidir?17 Ağustos 2023 Perşembe 11:21
 • Endüstriyel Teknolojide Gelecek Dijital Dönüşümde6 Ağustos 2023 Pazar 14:33
 • Yeni Nesil Merkezi Ve Yerel Yönetim Anlayışı30 Temmuz 2023 Pazar 13:37
 • Bütçede Olmayan Paranın Harcanması Seçim Kazandırdı Ama Türkiye’yi Mutsuz Etti25 Temmuz 2023 Salı 11:55
 • Belediye Başkanları için en büyük tehlike yönetimin hantallaşmasıdır16 Temmuz 2023 Pazar 15:43
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1