Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Kuyruklar Bolluktan(Mış)

11 Mart 2022 Cuma 08:39
Mehmet Can BULUT
Yıllar önce bir vesileyle Gürcistan’a gitmiştim. O dönemde Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze’ydi. Gürcistan halkının tarifi mümkün olmayacak kadar kötü koşullarda olduğuna tanık olmuştum.
 

O dönemde tam bir baskıcı/faşist yönetim anlayışı vardı Gürcistan halkının üzerinde. Başkent Tiflis’te dahi dayanılması çok güç koşullar vardı. Akşam saatlerinde eline 2 ekmek alıp evinin yolunu tutan kişi dahi kendini çok mutlu olarak kabul ediyordu. Yaşam koşulları dayanılacak gibi değildi.
 
Gürcistan’da gördüğüm o manzaralardan sonra Allah’a dua etmekten başka hiçbir şey yapmadığımı çok iyi hatırlıyorum. “Allah’ım, ülkemi; yani Türkiye’yi bu hallerden koru” demekten, dua etmekten gerçekten çok yorulmuştum. Çünkü gördüklerim inanılır gibi değildi.
 
Gürcistan seyahatimin üzerinden yaklaşık 25 yıl geçti. Ama gel gör ki Gürcistan’da şahit olduklarımın, beni üzüntüye sevk eden gerçeklerin bazılarının bugün kendi ülkemizde yaşandığını görüyorum.
 
Milyonlarca işsiz insanımızın, emeklilerimizin, dar gelirli milyonların bugün çektikleri ve çekmeye devam etmeye mecbur bırakıldıkları manzara gerçekten çok acı ve çok vahim. Türk insanı hergüne akaryakıt zamlarıyla başlar oldu. Kuyruklar çoğalarak ve uzayarak devam ediyor. Her fırsatta 1970’li yıllarda ki kuyruklardan söz eden AKP’nin önde gidenleri bugünkü ekmek kuyruğundan, yağ kuyruğundan, akaryakıt kuyruğundan hiç söz etmiyorlar. Vatandaşın çektiği çileleri görmezlikten geliyorlar. Akaryakıt zamlarının tüm zamların anası olduğunu kabul etmiyorlar.
 
Belki de bir litre mazotun 24 TL’nin üzerine çıktığını bilmiyordur AKP’nin önde gidenleri! Ama arkadaşlar tam 20 yıldan beri hem de tek başına ülke yönetiyorlar; yönettiklerini zannediyorlar! Böyle bir zihniyetle ülke yönetmekten daha kolay bir şey olabilir mi?
 
Özellikle geçmişte, tarım konusunda ürettikleriyle kendi kendine yeten dünyanın 7 ülkesinden biri olan Türkiye’yi samana dahi muhtaç bırakan iktidarın, gerçekten çok farklı zihniyete sahip olduğu orta yerde duruyor… 84 milyon Türk insanının gördüğü gerçeği çarpıtmak için çaba harcayabiliyorlar, gerçeğin üzerini kapatabilmek için çırpınıyorlar!
 
Tıpkı Grup başkan Vekili Cahit Özkan gibi… Türkiye’de bugün oluşan kuyrukların yokluktan değil, bolluktan oluştuğunu söyleyen AKP’li Cahit Özkan, bir ölçüde Türk halkının aklıyla alay ettiğinin farkında dahi olamıyor. Cahit Özkan ve gibilerine göre Türk insanı bugün için çok mutlu, çok rahat ve çok varlıklıymış!
 
Kasaba uğramanın, meyve almanın, hele hele araca binmenin lüks hale geldiği ülkemizde insanlarımızın çektikleri çileleri birilerinin AKP’lilere tekrar tekrar anlatması gerekiyor. Adamlar bakıyor ama görmüyor olabilirler!
 
Yaşanan gerçekleri gören Türk halkı gereğini demokratik yollardan mutlaka yapacaktır. Bundan kuşku duymamak gerekiyor.
 
TOPLU TAŞIMA SEKTÖRÜ ZORDA
 
Akaryakıt ücretlerine ard arda gelen zamlar tüm insanlarımızı olduğu gibi toplu taşımacılık yapan esnafları da zora soktu. Özellikle mazot fiyatının gün aşırı zam görmesi karşısında çalışamaz hale geldiklerini, bu konuyu vatandaşlara izah etmekte zorlandıklarını söyleyen esnaflar ve bağlı oldukları kooperatif yetkilileri şöyle konuştular:
 
“Bir haftada akaryakıt fiyatlarına 6 defa zam yapılmış vaziyette. Bizler toplu taşımacılık yapan esnaflar olarak bu konuyu yolculuk yapan vatandaşlarımıza izah etmekte gerçekten zorlanıyoruz. Akaryakıta hergün yapılan zam toplu taşımacılık yapan bizleri, vatandaşla karşı karşıya getiriyor. Akaryakıta yapılan zam bizleri de zam yapmaya mecbur kılıyor. Bir litre mazotun 25 TL’ye yükseldiği bir dönemde bizde yolcu taşıma ücretlerine zam yapmak zorunda kalıyoruz. Yaşadıklarımızın Türkiye gerçeği olduğunu unutmamamız gerekiyor.
 
Toplu taşımacılık yapan esnaflar olarak bizlerin halkımızı üzmesi mümkün değildir. Karşılaştığımız olumsuz koşullar bizleri de zam yapmaya mecbur kılıyor.”
 
İyi yönetilemeyen ülkelerde bu tür karışıklıkların olması mümkün olabilir mi? Elbette ki olur.
 
Yönetenlerin beceriksizliği yüzünden toplumun tamamı çok haklı. Toplu taşımacılık yapan da, toplu taşıma araçlarında yolculuk yapanlarda.
 
Maşallah! Türkiye yönetiliyor. Nasıl yönetildiğini sormaya gerek var mı?
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Yalakalar İşbaşında1 Temmuz 2022 Cuma 08:23
 • Ali Erbaş’ın Eşinin Çantası24 Haziran 2022 Cuma 08:50
 • Akıllı Davranın19 Haziran 2022 Pazar 14:51
 • Böyle ayıp olamaz!17 Haziran 2022 Cuma 10:39
 • Tüm zorluklara rağmen ER-ZA’da yoğun mesai 10 Haziran 2022 Cuma 08:46
 • Gitmesi Gerekenler Gidecektir3 Haziran 2022 Cuma 09:24
 • Enkazı kim kaldıracak?27 Mayıs 2022 Cuma 08:25
 • Artık Sevinelim20 Mayıs 2022 Cuma 08:41
 • Halkı sürekli ezen zamlar!13 Mayıs 2022 Cuma 14:26
 • Emekliler Unutuldu!6 Mayıs 2022 Cuma 12:23
 • Elektrik Faturaları Cep Yakıyor!29 Nisan 2022 Cuma 08:57
 • Ev Kirasından, Tüp Parasına23 Nisan 2022 Cumartesi 16:00
 • Tarsus piyasasının tanınmış teffecisine(!) 19 Nisan 2022 Salı 19:42
 • Bir Tek Ayakkabı15 Nisan 2022 Cuma 08:32
 • Araştırma Sonuçları8 Nisan 2022 Cuma 09:25
 • Başka Sorun Yokmuş Gibi1 Nisan 2022 Cuma 08:18
 • Armağan Yapıcı25 Mart 2022 Cuma 08:41
 • Deliler gibi üreteceğiz!18 Mart 2022 Cuma 08:23
 • Kuyruklar Bolluktan(Mış)11 Mart 2022 Cuma 08:39
 • Salgın ve ekonomi savaşına bir yenisi eklendi!4 Mart 2022 Cuma 09:10
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1