Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Kırsalda CHP Şaşkınlı!

11 Ekim 2019 Cuma 07:57
Aydın Demir
Son yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Milliyetçi  Hareket Partisi’nin (MHP) oluşturduğu Cumhur İttifakı Mersin kırsal kesiminde ezici bir çoğunlukla  Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) karşı oy aldı. Seçim sonuçlarını analiz ettiğimizde, 2014 yerel seçimlerine göre, CHP,kırsalda yaşayan seçmen nezdinde yükselen trendli karşılık bulurken, kırsalda yaşayan vatandaşlar  seçimde tercihlerini  AK Parti ve MHP’den yana kullandı.
 CHP adayı Vahap Seçer, yüzde 45.09 oy oranıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna otururken, kırsal seçmenin büyük desteğini alan Cumhur İttifakı adayı Hamit Tuna, yüzde 40.99 oy oranı ile başkanlığa veda etti. MHP’den seçilip İyi Parti’ye geçen Burhanettin Kocamaz’ın ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi yeniden CHP’ye geçerken;25 yıllık MHP yönetimin ardından yeniden CHP’li  Dr. Haluk Bozdoğan’ın kırsal seçmen üzerindeki etkilerini analiz etme gereği duyduk.
 
Bir zamanlar solcu kimliği ile bilinen Tarsus’un 25 yıllık MHP iktidarı ardından tekrar CHP yönetimine geçmesi, bize sosyolojik açıdan bir hayli ilginç geldiğinden, siyasi analiz yazımızın ilk serisini Tarsus’tan başlamaya karar verdik.
 
25 yıl gibi yarım asırlık MHP’li başkanlar ile yönetilen Tarsus’u yeni değişim sürecinde neler bekliyor, yıllardır MHP’ye oy veren vatandaşlar çiçeği burnunda CHP’li Büyükşehir Başkanı Seçer ve Tarsus Başkanı Dr.Bozdoğan’a nasıl bakıyor? İşte bütün bunları; köy köy, mahalle mahalle yerinde inceleyerek, paylaşacağız.
 
Hafta sonu Toros Dağları’na doğru yol alırken, iş makinelerinin çalıştığı, hafriyat kamyonlarının ardı sıra gidip geldikleri yol inşaatı kenarında bir tabela dikkatimizi çekti. ”Yolunuz açık olsun” tabelasının altında Vahap Seçer  imzasını gördük. Yol güzergahı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin düşük oy aldığı Pirömerli, Kaklıtaşı, Tepetaşpınar, Dorak, Boztepe, Böğrüeğri  Köylerini kapsaması; ilgi alanımıza girdi.
 
31 Mart seçimlerinde 2047 ve 2048 sayılı sandıklarda oy kullanılan Böğrüeğri  Mahallesi’nde  Cumhur İttifakı çatısı altında yer alan MHP’ye 215 oy çıkarken,  CHP’ye 84, Burhanettin Kocamaz’ın İYİ Partisi’ne 31, yine Kocamaz destekli Demokrat Parti’ye 12 oy verilmiş.
 
Yol inşaatı güzergahında bulunan Boztepe Mahallesi’nde kurulan 2046 sayılı  sandıkta  CHP’ye 49 oy çıkarken, 135 oy MHP,  İYİ Parti 11, Demokrat parti ise 7 oy almış. Kırsal seçmenin yoğun bir şekilde tercihlerini MHP, dolayısı ile Cumhur İttifakı adaylarına yöneltiği halde, CHP’li adayların belediye başkanlıklarını kazanması; seçim sonuçları açıklandıktan sonra karamsarlığa neden olmuş. Zira, kendi partilerinin seçimi kazanamaması, yol, su ve diğer belediye hizmetlerinin “cezalandırma” amaçlı bıçak gibi kesileceği kaygısı kafalarda yer etmeye başlamış.
 
Burhanettin Kocamaz döneminde yarım bırakılan tozlu yollardan gidip gelmek köylülerin kafasında “cezalandırma” algısını güçlendirirken; Kurban Bayramı öncesi 15 muhtarın Mersin Büyükşehir Başkanı Vahap Seçer’i ziyareti ile umutlar yeniden kıpırdama başlamış. 
 
Edindiğimiz bilgilere göre  Tarsus Ergenekon Mahalle Muhtarı  Sezgin Koç’un önderliğinde, Büyükşehir Tarsus Koordinatörü Ali Boltaç’ın randevusu  ile Seçer’i ziyaret eden muhtarlar; Seçer’den aldıkları,”Bayram sonrası yol yapımına başlayacağız” sözlerine pek inanmasalar da bayram tesellisi bulmuşlar.
 
İşte kırsal seçmenin kafasındaki  “CHP şaşkınlığı” bu gelişmelerin ardından başlıyor. Zira, bayramdan hemen sonra yol kenarlarına “Yolunuz açık olsun” tabelaları asılırken, iş makineleri ve yol yapım araçlarının sahaya çıkması, şaşkınlığı iyice artırmış. Sohbet ettiğimiz bazı köylüler,”Biz CHP’ye oy vermedik. Yolumuzu yapmayarak, bizi cezalandıracaklarını düşünüyorduk. Baktık ki,’ CHP’li başkanlar sözlerinde duruyor. Demek ki, bu CHP’de bizdenmiş, yıllardır neden mesafeli durduk’ diye düşünmeye  başladık” sözleri ile gelinen durumu özetlediler.
 
Yol kenarlarındaki “Yolunuz açık olsun” tabelalarını takip ederek, kırsal kesime yolculuğumuz devam ederken, önümüzdeki süreçte izlenimlerimizi ayrıntılı olarak paylaşacağız. Biz de şimdilik “Yolunuz açık olsun” diyerek yazımıza bir virgül açıyor ve yolumuza devam ediyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
  • Kırsalda CHP Şaşkınlı!11 Ekim 2019 Cuma 07:57
  • Altın Koza’nın Ardından2 Ekim 2019 Çarşamba 17:29
  • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
    Oluşturma süresi(ms): -1