Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

İzmir depremi, hiç unutulmaması gerekeni hatırlattı

2 Kasım 2020 Pazartesi 13:32
Namık Kemal Büyükaslan
     Yazıma başlarken bir anda telefonuma AFAD’dan  gelen mesajla  irkildim…İzmir de 6.6 şiddetinde deprem olduğunu öğrendim. Yıkılan binalar var. Şaşırmış durumdayım. Depremi yazmaya başlarken uzak yerde olsa da TV lerde  canlı izlemek  beni  üzüyor. Depremi  unutturmamak için yazmaya devam ediyorum…Depremi sonraki yazılarımda da irdelemeye devam edeceğim.
          Ülkemizin tamamı deprem tehlikesine maruzdur. Bazı bölgelerde deprem riski çok fazla iken bazı  bölgelerde  bu  risk daha azdır. 2018 yeni deprem yönetmeliğiyle birlikte ülkemizin deprem haritası güncellenmiştir. Bu  haritaya göre  İç Anadolu Bölgesinin bir bölümü, Akdeniz bölgesinin  bir bölümü ,Güneydoğu  Anadolu’nun bir kısmı deprem riski en az alabilecek yerler olarak göstermektedir. Yani  ülkemizin en önemli gerçeği deprem ile birlikte yaşamaktır.
           BÖLGEMİZDE  DEPREM  RİSKİ EN DÜŞÜK YERLER İÇİNDE…. AMA BU DEPREM OLMAYACAĞI ANLAMINA GELMEMELİ… BİZLER YAPILARIM IZIN DEPREME  DAYANIKLI YAPILMASINI SAĞLADIĞIMIZ  ZAMAN DEPREM ANINDA KORKMAMIZA GEREK OLMAYACAKTIR.
            Ne  yapacağız…yukarda ki bilgilerin fazla  önemi de  yok. Madem depremin olacağını biliyoruz. ne zaman olacağının nasıl olacağını konuşmaktan ziyade  “depremi  en az hasarla nasıl atlatırızı” konuşmamız gerekir. Bende bununla ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye çalışacağım.
             Gerek ülkemizde gerek  bölgemizde ruhsatsız  olarak mühendislik hizmeti almadan yapılan yapı sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Neden böyle yapılar fazladır, bunun çok değişik sebepleri vardır. Ben dünü değil bugünü ve yarını konuşmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum, ama  geçmişten dersler  çıkarmamız gerektiğini de unutmamanın altını çizmek istiyorum. GENEL OLARAK 2000 YILINDAN SONRA YAPI DENETİMLİ OLARAK YAPILAN MÜHEENDİSLİK HİZMETİ ALARAK YAPILAN YAPILARDA DEPREM RİSKİ YOK DENECEK KADAR AZDIR…
                NELER YAPABİLECEĞİMİZİ  ŞÖYLECE ÖZETLEYEBİLİZ.     
              
--------Yeni yapılacak binalar mutlaka deprem yönetmeliğine uygun olmalı  ve kanunlarda  öngörülen denetimler eksiksiz olarak yapılmalıdır. Eğer yapımız böyle ise fazla endişeye  gerek  yoktur. Asıl sorun ülkemizde 2000 yılından önce yapılan mühendislik hizmeti  almamış ,denetimsiz  yapılan ruhsatsız  yapılardır. Bu tür yapılar maalesef ülkemizde çoğunluktadır.
 --------Ailemizi, özellikle çocuklarımızı okulda ve evde deprem  konusunda ,deprem esnasında  ve sonrasında nasıl davranacağımız konusunda eğitmeliyiz. Deprem esnasında  mutlaka soğukkanlı olmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız.
     ----"Evimizin sağlamlığından emin olmalıyız. Depreme karşı alınacak hayati önlemlerin başında, oturulan evlerdeki sağlamlığın tespiti gelmektedir.
     ----Evlerimizin  yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve Yapı Kullanma İzin Belgesi'nin (iskan ruhsatı) bulunduğu  teyit edilmelidir.
   ------Binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarına etki edebilecek bir değişiklik yapılıp yapılmadığı soruşturulmalı eğer böyle bir durum varsa mutlaka ilgili idareye  bildirilmelidir .
  -------Evlerimizin bulunduğu binanın depreme dirençli  olup olmadığından emin değilsek, yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmalıyız. Testler sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce binalarıımızı depreme karşı  güçlendirilmeliyiz. Buda mümkün olmuyorsa  binamızın kentsel dönüşüm kapsamına alınması için ilgili idarelere başvurmalıyız.
         NETİCE OLARAK DİYORUM Kİ….
         DEPREM ÖLDÜRMEZ….MÜHENDİSLİK  HİZMETİ ALMAMIŞ ….DENETİMSİZ  YAPILAR  ÖLDÜRÜR…
          OYSA Kİ YAŞAMAK GÜZEL DEĞİL Mİ?
          YÖNETİCİLERİMİZ---MÜHENDİSLERİMİZ -----HALKIMIZ….
          HAYDİ HEP BİRLİKTE GEREĞİNİ YAPARAK DEPREME  MEYDAN OKUYALIM.

 
Bu yazı toplam 2254 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Siyasetin Dili19 Şubat 2021 Cuma 09:24
 • Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu13 Şubat 2021 Cumartesi 14:30
 • Tarsus İdman Yurdu ve A.Ş olarak kurumsallaşma29 Ocak 2021 Cuma 09:03
 • Üniversiteli İşsizler22 Ocak 2021 Cuma 14:39
 • Akdeniz 28 Yaşında12 Ocak 2021 Salı 10:26
 • Kötü bir yıl25 Aralık 2020 Cuma 17:23
 • Kentsel Dönüşüm18 Aralık 2020 Cuma 15:58
 • İnternet ve sosyal medya11 Aralık 2020 Cuma 08:40
 • Belediyelerimiz4 Aralık 2020 Cuma 10:44
 • Atatürk ve Öğretmenlerimiz23 Kasım 2020 Pazartesi 17:01
 • Yapı denetimi nedir?18 Kasım 2020 Çarşamba 11:47
 • Tek Önderimiz Atatürk10 Kasım 2020 Salı 08:25
 • Depremi unutmamalıyız, unutturmamalıyız9 Kasım 2020 Pazartesi 08:47
 • İzmir depremi, hiç unutulmaması gerekeni hatırlattı2 Kasım 2020 Pazartesi 13:32
 • Konumuz Tarsus27 Ekim 2020 Salı 14:39
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1