Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke

27 Ekim 2023 Cuma 18:24
Ahmet Akın
Ahmet Akın - Yeminli Mali Müşavir
MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi
 
1.Dürüstlük:
Tüm personel, her türlü iletişimde ve tüm eylemlerde doğruyu söylemeye kararlı olmalıdır. Bu, hiçbir zaman kasıtlı olarak kısmi gerçekleri söylememeyi, bilgileri seçici olarak atlamamayı, yanlış beyanlarda bulunmayı veya abartmamayı içerir. Dürüstlük aynı zamanda hem iyi hem de kötü haberleri eşit samimiyetle güvenilir bir şekilde paylaşmak anlamına gelir.
 
2.Adil olmak:
Tüm anlaşmalar ve ilişkiler, başkalarına kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranarak adil olmaya yönelik bilinçli bir taahhüt üzerine kurulmalıdır. Adil olmak, tüm bireylere eşit ve nazik davranmayı, gücü hiçbir zaman keyfi olarak kullanmamayı ve zayıflıklardan veya hatalardan asla kişisel veya kurumsal çıkar için yararlanmamayı gerektirir.
 
3.Liderlik:
Olumlu bir etik davranış örneği oluşturmaya yönelik bilinçli bir çabayla ortaya konan liderlik, etik karar alma yoluyla mükemmelliğe bağlılıktır. İşletmeler ve işletme yöneticileri operasyonel verimliliği, çalışan memnuniyetini ve müşteri onayını sürekli iyileştirerek liderliklerini sürdürüyorlar.
 
4.Güven:
Kuruluşlar ve personel, güven ve itibar uyandıran eylemler ve sözler arasındaki tutarlılık yoluyla dürüstlük gösterir. Dürüstlük aynı zamanda sözleri tutmak, taahhütleri yerine getirmek, son teslim tarihlerini karşılamak ve ahlaka aykırı faaliyetlere veya iş anlaşmalarına katılmayı reddetmek anlamına da gelir.
 
5.Şefkat:
Empati ve şefkate dayalı bir iş ortamını geliştirmek, tüm personele, iş ortaklarına ve müşterilere karşı nazik ve şefkatli olma taahhüdünü gerektirir. İş hedefleri yardımsever olmalı ve yerel topluluk da dahil olmak üzere başkalarının ihtiyaçlarını ve hassasiyetlerini anlamak için yeterli zaman harcanarak güvence altına alınmalıdır.
 
6.Saygı:
Saygı, tüm personelin insan haklarına, onuruna, özerkliğine, çıkarlarına ve mahremiyetine tam bağlılıkla gösterilir. Bu, herhangi bir ceza veya ayrımcılık korkusu olmaksızın, fikir ve görüşlerin paylaşılması konusunda herkesin eşit saygıyı ve desteği hak ettiğini kabul etmek anlamına gelir.
 
7.Sorumluluk:
Çalışanlar işlerinin tam sahipliğini alarak, eylemlerinin duygusal, finansal ve ticari sonuçlarının bilincinde olmaya çalışarak sorumluluk sergilerler. Sorumluluklarını ciddiye almak aynı zamanda çalışanın olgunluğunu ve sıkı denetime ihtiyaç duymadan bir işi yapabilme becerisini de gösterir.
 
8. Sadakat:
Sadakat, gizli olarak öğrenilen bilgilerin asla ifşa edilmemesi ve iş arkadaşlarına, müşterilere, iş ortaklarına ve tedarikçilere sadık kalınmasıyla kanıtlanır. Sadık çalışanlar çıkar çatışmalarından kaçınır, şirketlerinin iyi itibarını oluşturmaya ve korumaya ve iş arkadaşlarının moralini yükseltmeye yardımcı olur.
9. Yasalara uymak:
Kuruluşlar yürürlükteki tüm yasa ve kurallarına tam olarak uymalıdır. Yasalara saygılı işletmeler ve personel aynı zamanda endüstri ve ticaret düzenlemelerine, pazar standartlarına ve her türlü ek zorunlu kurumsal politika, uygulama ve prosedüre de uyar.
 
10.Hesap verebilirlik:
Hesap verebilirlik, tüm kararların, eylemlerin ve ilişkilerin etik kalitesine tam bir bağlılık gerektirir. Etik davranışa yönelik yüksek beklentiler, bir kuruluşun ve personelinin diğer çalışanlara, tüketicilere, yerel topluluğa ve genel olarak kamuya karşı sorumlu tutulması durumunda iş uygulamalarını yönlendirir.
 
11. Şeffaflık:
Şeffaflığa bağlılık, iş bilgilerinin ve politikalarının finansal yatırımcılar, personel ve tüketiciler gibi uygun grupların erişimine sunulmasını gerektirir. Örneğin fiyat artışları, ücretler, işe alma, terfi verme, işyeri ihlallerinin ele alınması ve çalışanların işten çıkarılmasına ilişkin kriterlerin paylaşılmasını içerir.
 
12. Çevre bilinci:
Kuruluşlar ve personel, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olarak çevreye bağlılık göstermektedir. Faydalı eylemler arasında karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmak için enerji verimliliğinin artırılması, su kullanımının azaltılması ve atıkların azaltılması yoluyla iş yapmanın olumsuz çevresel etkilerinin azaltılması yer almaktadır.
 
ahmetakinmersin@gmail.com
 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Kayıt Dışı Ekonomi Ekonomik Kalkınma Sürecinin Merkezinde Yer Almaktadır15 Haziran 2024 Cumartesi 09:43
 • Lojistik Sektörü Sıkı Rekabetiyle Biliniyor14 Haziran 2024 Cuma 07:26
 • Belediyelerin İklim ve Çevreyi Koruma Görevi1 Haziran 2024 Cumartesi 18:31
 • Dağcılık İrade Geliştirmenin Mükemmel Bir Yoludur25 Mayıs 2024 Cumartesi 17:22
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1