Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Irkçılık “Nefes Alamıyorum”

2 Haziran 2020 Salı 17:31
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular, Amerika’da Irkçı, Faşist, Nazi özentisi bir polis, sırf rengi siyah olduğu için, kelepçeyle etkisiz hale getirilmiş bir zanlının boğazına diziyle bastırarak öldürüyor.
+++
Görüntüleri izlemişsinizdir, tüylerimiz diken diken oldu! Siyahi adam boğazına bastırıldığı için defalarca ‘’nefes alamıyorum’’ diye çırpınıyor.
Hasta ruhlu, ırkçı faşist kafa, diziyle bastırmaya devam ediyor ve bile bile isteyerek, adamcağızın hayatına son veriyor. Cinayet işliyor.
+++
Gerek polis, gerek siviller tarafından yapılan Irkçı saldırılar sadece Amerika’da değil, dünyanın birçok ülkesinde hatta belki de tamamında oluyor.
Almanya’da defalarca Türklere karşı Nazi kalıntıları tarafından ırkçı saldırılar yapıldı. Bu saldırlar da birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Konut ve işyeri kundaklandı…
 
Diğer Avrupa ülkelerinde de durum farklı değil. Maalesef aynı ırkçı saldırılara maruz kalan vatandaşlarımız oldu.
+++
Çuvaldızı başkasına iğneyi kendimiz batıralım. Ülkemizde pek fazla olmasa da zaman zaman ırkçı söylem ve saldırıların yapıldığına şahit oluyoruz.
+++
Meslek icabı bizzat yaşadıklarımız olmuştur. Kendimi övmek gibi bir ayıbın içine düşmek istemem, onun için detaya girmiyorum. Ama örnek vermem gerekirse, zaman zaman bazı arkadaşların ‘’ırkçılık hastalığıyla’’ sırf ‘’Tunceli’li’’ olduğu için özel muameleye tabi tuttukları vatandaşlarımız olmuştur.
+++
Şahsım ve bazı arkadaşlarım bu ‘’hastalıklı beyinlere’’ karşı elimizin, dilimizin yettiğince mücadele etmişliğimiz vakidir. Lakin ne kadar etkili ve başarılı olduk ölçümü yapılmadığı için bilmiyoruz. Fakat inanın, her hâlükârda iz bırakmışızdır. Meslek hayatımızı tanıyan bilir. Ekip arabasında ‘’Ahmet Kaya’’ kasetini çalmaya cüret edenlerdeniz deyip mevzuyu kapatayım…
 
Maraş’ta Adana’da ve daha birçok kentimizde Suriyelilere karşı, ırkçı saldırlar olduğunu biliyoruz.
+++
Bu ‘’hastalıklı ırkçı faşist kafa’’ her yerde, her zaman karşımıza çıkabiliyor. Batman Belediye Sporun kadın futbolcuları sadece Kürtçe konuştukları için Kayseri’de ırkçı bir gurup erkek tarafından hakaret uğruyor.
+++
Üsküdar Kuzguncuk’ta bulunan Ermeni Kilisesinin kapısındaki haç ‘’ırkçı bir kafa’’ tarafından sökülüyor.
+++
Hırant Dink Vakfının yöneticilerine ve Rakel Dink hanımefendiye Konyalı bir ‘’ırkçı faşist’’ ölüm tehdidinde bulunuyor.
+++
Bu ve benzeri örnekleri çoğaltabiliriz. Fakat her türlü kışkırtmaya ve birçok provokatör eyleme rağmen çok şükür ki; Türk Halkının ekseri çoğunluğu ırkçılığa karşıdır.
Çünkü bu günün Laik Türkiye Cumhuriyetinde; Kürt-Türk-Arap-Alevi-Sünni-Hıristiyan-Yahudi ve diğer ırk ve inançtakilerle evlilik yapan milyonlar vardır.
Yukarıda yazdığım münferit olayları dışarıda bırakırsak… Dönem dönem zorlayanlar olmuştur ama sistematik bir ırkçılık Türkiye Cumhuriyetinin mazisinde yoktur. Türk Halkının mizacı ve kimyası bu hastalıkla uyuşmamaktadır.
+++
ÖNEMLİ NOT: Bakmayın yurt dışındaki Ermeni Diasporo’sunun 1915 olaylarının ırkçı-soykırım olduğu iddiasına. Bu iddia Ermeni Diasporo’sunun geçim kaynağı olmuş bir tezdir.
Tüm dünyaya Türk Hükümeti defalarca çağrı yapmış ve ‘’arşivleri açalım, birlikte oluşturacağımız tarafsız bilim insanları inceleme yapsınlar. Hazırlanacak raporun sonucu ne çıkarsa razıyız denmiştir.’’ Lakin Ermeniler bu çağrıları kulak ardı yapmışlardır. Çünkü gerçekten soykırım olmamıştır.
Karşılıklı, çok acı olaylar yaşanmış mıdır? Elbette Yaşanmıştır. Zaten kimse bir şey olmamıştır demiyor ki… Bu iddialar araştırılsın ve gerçek ortaya çıkartılsın deniyor.
+++
ÖNEMLİ NOT’A EK: Dersim olaylarını öne süren arkadaşlar Rıza Zelyut’un belgelere dayalı araştırmasından derlediği ‘’Dersim İsyanı’’ adlı eserini okumalarını salık veririm. Dersim’de de o günün şartlarında Genç Türkiye Cumhuriyeti varlığını sürdürebilmek için bazı operasyonlar yapmıştır. Bu sırada bazı acı olaylarda yaşanmıştır. Ancak soykırıma varacak bir vahşete imza atılmamıştır. Tarihi belgeler açıktır.
 

 
Bu yazı toplam 888 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (2)
Nevzat Kumdereli
12:33
3 Haziran 2020 Çarşamba
Sayın İra; düzeltmeler için çok teşekkür ederim. Belli ki bir Ermeni olarak bu konuda benden daha bilgi sahibisiniz. Tebrik ederim. Dünyada herkes kendi milleti hakkında doğru bilgi sahibi olmalı… Fakat ‘’o bunu yaptı, bu şunu yaptı’’ demekle ve Türkiye Cumhuriyetini sanık sandalyesine oturtmakla bir yere varılamayacağı düşüncesindeyim. Daha ne kadar sürecek bu düşmanlık? Kaç yüz yıl daha sürecek? İsterim ki insanlar el ele tutuşsun kardeş olsun. (Demekle olmuyor ama) Bu yazının öznesini anlamışsınızdır sanırım. Karınca kararınca ırkçı kafalara fiske vurmak! Bakınız size bir anımı anlatayım. Yıl 1978 Suriye’ye kamyonla yük götürdük. Orada bir taksiciyle karşılaştık. Taksici çok düzgün bir diksiyonla Türkçe konuşuyor. Tabi o zamanlar daha 19-20 li yaşlardayım. Taksiciye: Sen Türk ‘müsün diye sordum. Taksici: Hayır Ermeni’yim deyince şaşırdım… Hayatımda ilk kez bir Ermeni’yle karşılıklı konuşuyordum. Ve benden daha güzel arı duru Türkçe konuşuyordu. Hayretler içindeyim! Kafam karıştı! Çünkü bana anlatılan Ermeni, eli palalı, hamile kadınların karnını deşen bir ‘’Şeytan’’ olması gerekirdi… Tabi sonradan Kayseri’de tanıdığım dostlarım oldu. Hepimiz tipik Anadolu insanlarıydık. Zaman içinde elbette insanların ön yargıları kırılacak zannediyorum. Bilgili ve düzeyli eleştiriniz için sağ olun…
78.180.38.68
Tzourou İra
22:45
2 Haziran 2020 Salı
Sayın Nevzat KUMDERELİ makalenizde hatalı bulduğum bazı kelimeleri düzeltme ihtiyacını hissettim "Hırant Dink Vakfının" doğrusu Hrant Dink Vakfı nitekim Ermenice özel isim Hrant . Bilindiği gibi vakıf katledilen gazeteci ermeni Hrant Dink adına kurulmuştur sizin de yazdığınız gibi "Ülkemizde pek fazla olmasa da zaman zaman ırkçı söylem ve saldırıların yapıldığına şahit oluyoruz." Mesela senede ortalama 5 kilise, üç beş Ermeni okulu saldırıya uğrar. Normaldir böyle şeyler. Mesela askeri vazifesi bitmesine 24 saat kala ermeni bir genç bilmem 30 küsur kurşun ile öldürülür. Yazdığınız gibi çok şükür ki TC nin mazisinde ırkçılık yoktur. 1955 Eylülünde mesela normaldir yüzlerce Rum gayrimenkul talanı sizin de belirtiğiniz gibi "her türlü kışkırtmaya ve birçok provokatör eyleme rağmen çok şükür ki; Türk Halkının ekseri çoğunluğu ırkçılığa karşıdır.". 1942 senesinin varlık vergisi kanununda elbet Ermeni vatandaşlar %232 Rum vatandaşlar %156 Yahudi vatandaşlar 179% vergiye tabi tutulacak Müslüman kardeşlerimiz ise 4,94% ile makalenizde yazdığınız gibi "Türk Halkının mizacı ve kimyası bu hastalıkla uyuşmamaktadır." çünkü TC sağ olsun adaleti ile kimsecikleri maruz bırakmaz. " ÖNEMLİ NOT: Bakmayın yurt dışındaki Ermeni Diasporo’sunun" Nevzat bey cümlenizde kullandığınız Diasporo kelimesi az biraz yanlış yazılmış kelimenin doğrusu diaspora olacak ya da diyaspora Nişanyan Etimolojik Sözlük okumanızı salık veririm. Yorum hanesi kısıtlı olduğu için bu kadarcık yazabildim.
85.72.227.79
Yazarın diğer makaleleri
 • Hoşça Kalın Dostlarım18 Eylül 2020 Cuma 17:40
 • Sizce Kim Başarılı Olur?12 Eylül 2020 Cumartesi 11:17
 • Tarsus Fıkraları8 Eylül 2020 Salı 08:36
 • Eylül’ün Hüznü31 Ağustos 2020 Pazartesi 20:15
 • Alparslan’da Atatürk’te ecdadımızdır29 Ağustos 2020 Cumartesi 08:35
 • Umut Fakirin Ekmeği…24 Ağustos 2020 Pazartesi 18:17
 • Tarsuslunun kuşu21 Ağustos 2020 Cuma 17:08
 • Yılan Hikâyesine Dönen Hava Limanı 11 Ağustos 2020 Salı 13:45
 • Satılık Porsche!7 Ağustos 2020 Cuma 09:09
 • CHP’nin Kurultay Beyannamesi28 Temmuz 2020 Salı 08:56
 • Camide Açım Feryadı ve Ayasofya 24 Temmuz 2020 Cuma 16:49
 • M. Can Bulut’un TİY. Çığlığı!21 Temmuz 2020 Salı 09:20
 • Ayasofya bahane hedef Cumhuriyet!13 Temmuz 2020 Pazartesi 09:34
 • Garanti Başkanlık Sistemi…10 Temmuz 2020 Cuma 12:41
 • Sayın Erdoğan’ın Tarihi Yenilgisi(!)7 Temmuz 2020 Salı 08:42
 • Kemal Kılıçdaroğlu kurultayda çekilir mi?3 Temmuz 2020 Cuma 08:54
 • Mizahı bile yutkunarak yapıyoruz30 Haziran 2020 Salı 08:56
 • Kılıçdaroğlu’nun Diploması Sahteymiş!26 Haziran 2020 Cuma 15:13
 • “Piloğlu Çiftliği” bulunsun22 Haziran 2020 Pazartesi 16:59
 • Türkiye felç olmuş!19 Haziran 2020 Cuma 08:54
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1