Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

İnternet ve sosyal medya

11 Aralık 2020 Cuma 08:40
Namık Kemal Büyükaslan
      İnternet , inter (arasında) ve net (ağ) kelimelerinin  birleşmesinden oluşur. Kısaca internet  bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasını sağlayan elektronik iletişim ağı olarak tanımlanabilir.     
      
      Tarihçesini kısaca şöyle özetleyebilirim.
      Dünyada 1950’li yıllarda bilgisayarların gelişmeye  başlaması  ile birlikte cihazlar arası veri aktarımı gündeme gelmiştir. ABD, Fransa  ve İngiltere dijital ağlardaki paket  tasarımlarını laboratuarlarında geliştirerek, internetin hayatımıza girmesine öncülük etmişlerdir. İlk olarak ABD savunma bakanlığında kullanılmaya başlanarak, ilk mesajın Kaliforniya Üniversitesindeki bir profesörün bilgisayarına gittiğini araştırmalarımdan öğrendim.
 
      Dijital haberleşmenin öncüleri telex  makineleri  olsa da 20. yüzyyılın başlarında bu durum modern anlamda bilgisayarlarla birlikte geliştirilerek ana bilgisayarlar arasında veri paylaşımı yapılabiliyor hale getirilmiştir. Zaman içerisinde bu sistemde geliştirilerek ana bilgisayarlar arasındaki mesafenin önemi kalkarak, dünyanın her noktasından veri ve dosya aktarımı yapılabilir hale gelinmiştir.
 
     İnternet ağlarının evlerde kullanımı 1991 yılında başlayarak 1998 yılına kadar bu başlangıç süreci devam etmiştir. Günümüzde de teknoloji  hızlı gelişimini  sürdürerek internet adeta hayatımızın bir parçası olmuştur.
 
      Ülkemizde ise ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993 yılında yapılmıştır. İlk kullanımlar TÜBİTAK ile ODTÜ ve Ege Üniversiteleri üzerinden bağlanılarak yapılabiliyordu. Günümüzde  dünyadaki  hızlı teknolojik gelişim, ülkemizdeki teknolojinin gelişmesini de  sağlamıştır. Artık yayınlar ve bağlantılar uydular üzerinden yapılmaktadır.
 
       İnternet kullanımının artarak gelişmesi ile birlikte artık hayatımıza  sosyal medya diye bir kavram girmiş olup, adeta  çoğumuzun  vazgeçilmezi  haline gelmiştir.
 
Sosyal medya, her geçen gün yazılımlarını güncellemekte ve bu sayede de değişen teknolojiye ayak uydurarak hep “yeni” kalmaktadır. Sosyal medyada ki yaşanan  bazı sorunları da şöyle özetleyebilirim:
 
* Sosyal medya, insanların tanıdıkları / tanımadıkları pek çok kişiyle iletişime geçebilmesi, eş zamanda binlerce insanla, binlerce mesaj paylaşımında bulunabilmesini sağlamıştır. İnsanların birbiriyle yüz yüze iletişim kurduğu hatta yüz yüze iletişimden çok daha fazla paylaşımda (müzik, video, yazı, fotoğraf, konum bildirme) bulunduğu sosyal medya ortamı, etik ihlalleri ve bunun tartışmasını da beraberinde getirmiştir. Etik ihlaller  karşısında  içerik sağlayıcı ve denetim  kurullarına sorumluklar düşmektedir.
 
* Sosyal medyanın hayatımıza  getirdiği pek çok kolaylığı ve teknolojisi yanında, bazı kullanıcıların etik kuralları ihlal etmesi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır, siyasilerin gücü ellerinde bulundurmak istemesi ve ticari kazanç sağlamak isteyenlerin etik ihlallere neden olduğu bir gerçektir.
 
* Kullanıcıların sosyal medya ortamlarında paylaşım sınırlarını çizememesi, özel hayata dair her şeyi paylaşması, kişisel bilgilerini cömertçe ortaya koyması, bulunduğu yerlerde beraber olduğu kişileri etiketlemesi güvenlik sorunlarına neden olabilmektedir.
 
* Aileler ,çocuklarının  sosyal medya ortamlarında bulunmasını denetlememeleri veya denetleyememeleri sonucunda adeta "asosyal" bir neslin yetişmesine engel olamamaktadırlar. Çocuklarımıza  interneti  bilinçli kullanmasını öğretmeliyiz.
* Sosyal medya ortamlarında özel yaşamın gizliliği, kullanıcıların yoğun reklamsal içeriğe maruz kalması, dilin kullanımı, genel ahlaka aykırı içerik paylaşımı, spam bloglar, sahte kimlikli profiller, yanıltıcı bilgiler ,resimlerin  gerçeğini saptıracak şekilde montajlanarak  değiştirilmesi  ve nefret söylemleri  önemli  etik ihlaller arasında olup çoğu da suç oluşturmaktadır.
 
* Sosyal medya ortamlarında kullanıcıların silinen bilgilerinin  bellekte depolandığı akıldan çıkarılmamalıdır.
 
* İnternette paylaşılan hiçbir bilginin gizli olmadığı göz önüne alınarak paylaşımlar yapılmalı, hatta mümkünse paylaşımlar minimum seviyede olmalı, gizli kalması gereken bilgiler internette paylaşılmamalıdır. Her ne kadar etik ihlaller karşısında yasa koyucular, kurullar, dernekler tarafından bir çaba harcansa da hiçbir çaba kullanıcının bilinçli olması ve özdenetimi kadar etkili olamayacaktır.
 
SON SÖZ....TEKNOLOJİNİN BİZE SAĞLADIĞI OLANAKLARI DOĞRU BİR ŞEKİLDE  KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERMELİYİZ. PAYLAŞIMLARIMIZDA HAKARET VE SAYGISIZLIK   İÇEREN  SÖZLER  KULLANMAMALIYIZ.
Bu yazı toplam 1923 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Siyasetin Dili19 Şubat 2021 Cuma 09:24
 • Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu13 Şubat 2021 Cumartesi 14:30
 • Tarsus İdman Yurdu ve A.Ş olarak kurumsallaşma29 Ocak 2021 Cuma 09:03
 • Üniversiteli İşsizler22 Ocak 2021 Cuma 14:39
 • Akdeniz 28 Yaşında12 Ocak 2021 Salı 10:26
 • Kötü bir yıl25 Aralık 2020 Cuma 17:23
 • Kentsel Dönüşüm18 Aralık 2020 Cuma 15:58
 • İnternet ve sosyal medya11 Aralık 2020 Cuma 08:40
 • Belediyelerimiz4 Aralık 2020 Cuma 10:44
 • Atatürk ve Öğretmenlerimiz23 Kasım 2020 Pazartesi 17:01
 • Yapı denetimi nedir?18 Kasım 2020 Çarşamba 11:47
 • Tek Önderimiz Atatürk10 Kasım 2020 Salı 08:25
 • Depremi unutmamalıyız, unutturmamalıyız9 Kasım 2020 Pazartesi 08:47
 • İzmir depremi, hiç unutulmaması gerekeni hatırlattı2 Kasım 2020 Pazartesi 13:32
 • Konumuz Tarsus27 Ekim 2020 Salı 14:39
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1