Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları

27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
Ahmet Akın
Kişisel gelişim becerileri önemlidir çünkü hedeflerinize yönelik kişisel ve profesyonel gelişim için stratejik ve taktiksel planlar oluşturmanıza olanak tanır. Kişisel gelişim becerilerinizi geliştirmek faydalı olabilir, böylece bunları doğal olarak günlük rutinlerinize dahil edebilirsiniz.
 
Korku büyümenizi ve ilerlemenizi engelleye-bilir. Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, insanların topluluk önünde daha iyi konuşmacı olmalarına yardımcı olacak bir ders alın veya bir gruba katılın. Risk almaktan korkuyorsanız, iyi kararlar vermenize ve güveninizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir rehber-danışman bulun.
 
Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri deneyerek büyüyün ve öğrenin. Eğer utangaçsanız, bir resepsiyonda veya atölyede sohbet başlatmayı veya kendinizi yeni insanlarla tanıştırmayı deneyin.
 
Okumak bilginizi ve kelime dağarcığınızı genişletebilir ve sizi bilgilendirebilir. Aynı zamanda zihninizi harekete geçirebilir ve eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirebilir. Günde en az bir eğitici veya motive edici makale veya ayda bir kitap okumayı deneyin.
 
İster kendiniz yapın, ister bir kursa kaydolun, yeni bir beceri veya konu öğrenin. Örneğin başka bir dil, yeni bir yazılım programı veya yaratıcı bir şekilde nasıl yazılacağını öğrenmek için kurslara katılabilirsiniz. Girişimcilik veya sosyal medya pazarlaması gibi mesleki gelişim konularıyla ilgili bir web semineri izlemeyi düşünün.
 
Bir aile üyenize, arkadaşınıza, meslektaşı-nıza veya yöneticinize yaklaşın ve onlardan yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz bir proje veya başarı hakkında size geri bildirimde bulunmalarını isteyin. Gelişmenin yollarını bulmak için olumlu yorumlarının yanı sıra yapıcı eleştirilerini de kullanın. Bazen farklı bir bakış açısı elde etmek için dışarıdan, tarafsız bir görüşe ihtiyaç duyarsınız.
Tembelliğe veya hayal kırıklığına teslim olmayın. Hedefinize mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde ilerlemeye devam edin. Her gün hedeflerinize ulaşmayı kafanıza koyarsanız, bu tutum kişiliğinizin bir parçası haline gelecektir.
 
Birçok insanla etkileşim kurarak yeni fikirler öğrenebilir ve farklı kişilik türleriyle nasıl iletişim kuracağınızı ve çalışacağınızı anlayabilirsiniz. Ayrıca gelecekte size yardımcı olabilecek insanlarla tanışabilir ve ilişkiler geliştirebilirsiniz. Endüstri kuruluşları ve ortak ilgi grupları aracılığıyla ağ kurun veya ilginizi çeken konulardaki konferanslara ve etkinliklere katılın.
 
Diğer insanlarla yıkıcı rekabet sizi yalnızca yıpratacaktır. Hedefinize ve ona nasıl ulaşacağınıza odaklanın.
 
Başarıya giden yol hatalarla ve beklenmedik aksiliklerle döşenmiştir. İlk seferde doğru yapacağınız çok az şey vardır. Düşsen de önemli değil. Tek sorun kalkamamak. Sadece kendinize karşı yarışın. Küçük zorlukların üstesinden gelmek daha kararlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak olumlu izler bırakır.
 
Henry Ford şöyle söylemiş; “Engeller, gözlerinizi hedefinizden ayırdığınızda gördüğünüz korkunç şeylerdir.” Kişisel gelişiminizi başarmak için hedefe doğru bakmanız, ona ulaşmak için en iyi stratejiyi tasarlamanız ve ona odaklanmanız gerekir.
*Self-improvement
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
 • Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
 • Sporun Ekonomik Gelişmeye Etkileri18 Aralık 2023 Pazartesi 17:35
 • Başarılı bir girişimci nasıl olunur?9 Aralık 2023 Cumartesi 12:22
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
 • Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar17 Kasım 2023 Cuma 21:52
 • Edebiyatı başarılı kılan nedir?11 Kasım 2023 Cumartesi 12:24
 • İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke27 Ekim 2023 Cuma 18:24
 • Perakendeciler Öncelikli Olarak Müşterilerin Sıkıntılı Noktalarını Hafifleten Teknolojilerle Yenilik Yapmaya Odaklanmalıdır21 Ekim 2023 Cumartesi 15:16
 • Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri13 Ekim 2023 Cuma 19:55
 • Türkiye, Teknolojide ve İyi Eğitilmiş İşgücünde Geri Kalıyor8 Ekim 2023 Pazar 14:04
 • Başarılı Bir Belediye Başkanlığı Temelde Başkalarını Etkilemekle İlgilidir29 Eylül 2023 Cuma 18:22
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1