Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Genç Girişimcilere Başarı İçin İpuçları

6 Mayıs 2023 Cumartesi 16:21
Ahmet Akın
Ahmet Akın - Yeminli Mali Müşavir
 
1. Tutkulu olduğunuz bir şey seçin:
Bir iş kurmak çaba, zaman ve sabır ister. İlgi alanlarınız veya hobileriniz varsa, bu alanlardaki yenilikleri düşünün ve bunları tüketicilere sunmanın yollarını arayın. Bu, işinizden gerçek bir keyif almanıza yardımcı olabilir ve sorunlar ya da aksilikler ne olursa olsun çalışmaya devam etmeniz için size ilham verebilir. Başarılı bir iş yaratmak, yaratıcılık ve tutku gerektirir.
 
2. Sektörünüzü araştırın:
Tutkulu olduğunuz bir fikriniz olduğunda, mevcut pazar eğilimlerini keşfedebilirsiniz. Başka hangi ürünlerin mevcut olduğunu araştırmak, iş stratejinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Pazarı analiz ederek potansiyel müşteriler ve hangi ürünleri istedikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu, mevcut bir pazardaki bir boşluğu gideren bir iş planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 
3. Spesifik ve uygulanabilir hedefler belirleyin
Hedef belirlemek, bir iş kurmanın önemli bir parçasıdır. Genç girişimciler hem yakın hem de uzak gelecek için belirli hedefler belirleyebilir. Son tarihler ve adımlarla belirli hedefler oluşturmayı düşünün.
 
4.Mali durumunuzu bir araya getirin:
Yeni bir iş başlatmak, dikkatli bir planlama ve finansman gerektirir. Bazı kişisel tasarruflarınız olabilir veya ağınızdan yatırım toplayabilir veya bir işletme kredisi arayabilirsiniz. Genç bir girişimci olarak çok fazla birikiminiz olmayabilir, bu nedenle dış kaynaklardan finansal destek bulmak için stratejiler geliştirebilirsiniz.
 
5. Hedef kitlenizi belirleyin:
Yeni bir iş kurmadan önce, pazarlama stratejinizi belirleyebilmek için hedef kitlenizi tanımak isteyebilirsiniz. Hedef kitlenizi bulmak için mevcut pazarı keşfedin ve ürününüzle kimin ilgileneceğini düşünün. Potansiyel müşterilerinizin yaşını ve coğrafi konumunu göz önünde bulundurun.
 
6. Bir iş planı oluşturun:
Başarılı bir iş yaratmanın ilk adımı, tüm hedefleri ve stratejileri özetleyen etkili bir iş planı hazırlamaktır. Ürün ve hizmetlerin açıklamasını ve ayrıntılı bir pazarlama planını da içerebilir. Bu araç, potansiyel yatırımcıları işe almada çok önemli olabilir.
 
7. Bir ağ oluşturun:
Başarılı bir girişimci genellikle ağ oluşturur. Ağınız ne kadar geniş olursa, alanınızdaki yatırımcılarla, mentorlarla ve profesyonel ilişkilerle iletişim kurmak için o kadar çok fırsatınız olur. Genç girişimciler, etkinliklere katılarak, yerel gruplara katılarak veya yerel işletme sahipleriyle tanışarak yeni ağ bağlantılarıyla tanışabilirler.
 
8. Bir bütçe belirleyin ve yönetin:
Bütçe, harcama planınızı detaylandırır ve önemli finansal kararlar almanıza yardımcı olabilir. Harcamalarınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak maliyetleri düşürmeye ve satışları artırmaya çalışabilirsiniz. Bir iş kurmadan önce bir bütçe oluşturmayı düşünün. Şirket büyüdükçe ve siz de maliyetleriniz ve satışlarınız hakkında daha fazla şey öğrendikçe, bütçenizi düzenli olarak gözden geçirmek ve revize etmek için bir zaman belirleyin.
 
9. Mükemmel bir ekip oluşturun:
Şirketinizi kendi başınıza kurabilirsiniz, ancak büyümeyle birlikte bir takım çalışması ihtiyacı doğar. Yeni birini işe almadan önce ekip üyelerinizin her birinden beklediğiniz nitelikleri dikkatlice değerlendirin.
 
10. İşletmenizi pazarlayın:
İşinizi büyütürken, iş planınızda detaylandırdığınız pazarlama stratejisini uygulayabilirsiniz. Bu, sosyal medya hesapları oluşturmayı, yazılı ve görsel başında reklam vermeyi içerebilir.
 
11. Günlük olarak önceliklerinizi yansıtın:
Sorumluluklarınızı yansıtmak için gününüzde zaman planlamak, görevlerinizi planlamanıza ve önceliklendirmenize yardımcı olabilir. Düşünmek için her günün başında ve sonunda zaman ayarlamayı düşünün.
 
12. Hedefleri gözünüzde canlandırın ve sabırlı olun:
Bir iş kurmak zaman ve dikkatli bir planlama gerektirir. Bazen geleceğe bakmak ilham verici olsa da, hedeflerinizi ve onlara ulaşmak için atabileceğiniz adımları düşünerek sabırlı olmaya çalışın. Şimdi zamanınızı işinize ayırmanın gelecekte size nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.
 
13. Uyarlanabilir olun ve yavaş yavaş büyüyün:
Bir işletme kurarken, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yeni talepleri karşılamak için iş planını değiştirmeyi düşünün. İş büyüdükçe, etkili bir operasyon sürdürürken artan talepleri karşılamak için üretiminizi kademeli olarak nasıl ölçeklendirebileceğinizi düşünün.
 
ahmetakinmersin@gmail.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Bir Belediye Başkanlığı Temelde Başkalarını Etkilemekle İlgilidir29 Eylül 2023 Cuma 18:22
 • Topluluk Önünde Konuşma Becerisini Geliştirmeye Başlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler23 Eylül 2023 Cumartesi 09:31
 • En İyi İletişim Becerileri16 Eylül 2023 Cumartesi 15:10
 • Belediye Başkanları İçin Temel Beceriler11 Eylül 2023 Pazartesi 08:41
 • Sürdürülebilir İş Büyümesini Sağlayacak Faktörler2 Eylül 2023 Cumartesi 09:38
 • Teknoloji Rekabet Üretkenliğini Artırmanın En Etkili Yoludur26 Ağustos 2023 Cumartesi 13:05
 • Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları18 Ağustos 2023 Cuma 18:52
 • Marka gücü işletmeler için neden önemlidir?17 Ağustos 2023 Perşembe 11:21
 • Endüstriyel Teknolojide Gelecek Dijital Dönüşümde6 Ağustos 2023 Pazar 14:33
 • Yeni Nesil Merkezi Ve Yerel Yönetim Anlayışı30 Temmuz 2023 Pazar 13:37
 • Bütçede Olmayan Paranın Harcanması Seçim Kazandırdı Ama Türkiye’yi Mutsuz Etti25 Temmuz 2023 Salı 11:55
 • Belediye Başkanları için en büyük tehlike yönetimin hantallaşmasıdır16 Temmuz 2023 Pazar 15:43
 • İleri ve yüksek teknoloji zengin ve fakir arasındaki uçurumu derinleştiriyor mu?8 Temmuz 2023 Cumartesi 11:53
 • CHP’de Tüzük Değişikliği Çalışmaları Hızlı Bir Şekilde Yol Alıyor24 Haziran 2023 Cumartesi 11:02
 • İnternet Sitesi Aracı Kılınarak Yapılan Satışların Vergisel Durumu16 Haziran 2023 Cuma 17:52
 • Yurt Dışından Döviz Olarak Elde Edilen Ücretin Vergilendirilmesi10 Haziran 2023 Cumartesi 10:29
 • Vazgeçilen alacaklar özel bir karşılık hesabına alınmadan doğrudan kar hesabına kaydedilebilir mi?5 Haziran 2023 Pazartesi 08:43
 • Vakfa Ait Taşınmazın Kiraya Verilmesi30 Mayıs 2023 Salı 16:38
 • Türkiye İslam Devleti’ne sadece bir durak kaldı27 Mayıs 2023 Cumartesi 10:41
 • Çağdaş yönetim nedir?14 Mayıs 2023 Pazar 13:35
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1