Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde

18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
Ahmet Akın
Teknoloji işleri, gelecek için dikkate alınması gereken harika kariyer yollarıdır. Çünkü, genellikle iyi maaş veren işlerdir ve daha fazla şirket yeni yazılım sistemlerini benimsedikçe muhtemelen talep görmeye devam edeceklerdir. Milli Eğitim altyapısı teknoloji ağırlıklı eğitime dönük olmadan yetkin yazılım mühendisleri yetiştiremez-siniz. Çünkü yazılım uygulamalarını geliştirmek, test etmek ve güncellemek için bilgisayar bilimi, matematik ve mühendislik tekniklerini kullanır. Meslek liseleri ile üniversitelerin hali ortada.
 
Teknoloji ilerledikçe, daha fazla işlem, iletişim, beceri ve günlük görev, çevrimiçi çözümlerin kullanımını içerecektir. Bu, daha fazla kuruluşun, yazılım sistemlerini tasarlamak, yenilikçi uygulamalar oluşturmak veya herhangi bir bilgisayar sorununu çözmek için daha fazla teknoloji profesyonelini işe alabileceği anlamına gelir; bu da teknoloji işlerinde sürekli büyümenin sinyalini verir. Meslek lisesi mezunlarının 7’yi 2’ye bölemediği, üniversitelere eksi puanla öğrenci alındığı bir eğitim sisteminde geleceğin teknolojisi meslekler için öğrenci yetiştirmenin güçlüğü ortada. Uygulamalı eğitim merkezi kurmak kolay. Ya gerisi?
 
Bilişim teknolojisindeki öncü ülkeler yetkin veri mühendisleri ve veri bilimcileri ile sürekli olarak teknolojik atılım yapmaktadırlar. Onların geldiği noktaya gelmemiz çok zor. En azından Milli Eğitim sistemimizi boş işlerden kurtararak bazı adımları atmamız gerekiyor. Verilere hakim olmak dünyaya hakim olmak gibi bir şey. Veri mühendisleri, veri bilimcilere yönelik bilinçli çerçeveler oluşturmak için farklı yöntemler ve araçlar kullanır. Veri bilimcileri, bir şirket veri tabanından veya bulut bilişim yoluyla büyük miktarda ham veri alır ve organizasyonel veya gerçek dünyadaki sorunları çözmek için bunları kolayca anlaşılabilecek gerçeklere ve bilgilere dönüştürür.
 
Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişmekte, daha hızlı değişime ve ilerlemeye olanak sağlamakta, değişim hızının daha da hızlanmasına neden olmaktadır. Ancak gelişen yalnızca teknoloji trendleri ve gelişen teknolojiler değil, çok daha fazlası değişti ve bilgi  teknolojileri profesyonellerinin, temassız dünyada rollerinin yarın aynı kalmayacağını fark etmelerini sağladı. Ve 2024 yılında bir BT uzmanı sürekli olarak öğreniyor, öğrendiklerini unutuyor ve yeniden öğreniyor olacak (arzu olmasa da zorunluluk tan dolayı). Bu, gelişen teknolojiler ve en son teknoloji trendleri konusunda güncel kalmak anlamına geliyor.
 
En ileri teknoloji olan üretken yapay zeka, makinelerin insan yapımı çalışmalara benzeyen içerik oluşturmasını sağlayarak çeşitli endüstrilerde devrim yarattı. Metin oluşturmadan görüntü sentezine ve hatta müzik kompozisyonuna kadar geniş bir uygulama yelpazesini kapsıyor. Üretken yapay zeka konusunda uzmanlaşan bireyler, yapay zeka araştırmaları, veri bilimi ve yaratıcı endüstriler gibi alanlarda heyecan verici iş rollerini takip edebilirler. Üretken yapay zekanın sürekli genişleyen uygulamaları, bu teknolojide uzmanlaşanlar için parlak bir gelecek vaat ediyor ve dijital çağda nasıl etkileşim kuracağımızı ve içerik oluşturacağımızı şekillendirme fırsatları sunuyor.
 
Yapay zeka, dünyamızı daha akıllı ve pürüzsüz hale getirmede önemli bir rol oynadı. Bu sadece insanları simüle etmek değil, aynı zamanda hayatlarımızı sorunsuz ve basit hale getirmek için ekstra çaba sarf etmektir. Veri bilimcileri yapay zeka ev robotları, ev aletleri, iş cihazları, giyilebilir cihazlar ve çok daha fazlası üzerinde çalışırken, bu daha akıllı cihazlar 2024'te ve hatta daha da ileride kalacak!
 
Hemen hemen her işin, iş hayatımızın daha yönetilebilir olabilmesi için akıllı yazılım uygulamalarına ihtiyacı vardır. Daha fazla şirketin dijital alanlara dönüşmesiyle birlikte, daha fazla gereksinim ve talebin olduğu bilgi teknolojileri endüstrisine eklenen bir diğer özellik ise daha akıllı cihazlardır.
*Future Jobs in Future Technology
 
ahmetakinmersin@gmail.com
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Kayıt Dışı Ekonomi Ekonomik Kalkınma Sürecinin Merkezinde Yer Almaktadır15 Haziran 2024 Cumartesi 09:43
 • Lojistik Sektörü Sıkı Rekabetiyle Biliniyor14 Haziran 2024 Cuma 07:26
 • Belediyelerin İklim ve Çevreyi Koruma Görevi1 Haziran 2024 Cumartesi 18:31
 • Dağcılık İrade Geliştirmenin Mükemmel Bir Yoludur25 Mayıs 2024 Cumartesi 17:22
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1