Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor

6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
Ahmet Akın
2024 yılında finansal piyasalar için zorlu bir ortamda kalma yolunda ilerlediğimiz görülüyor. Devam eden yüksek enflasyon, artan borç verme maliyetleri, daralan marjlar, artan düzenlemeler ve siber güvenlik tehditleri, mevcut risk ortamındaki önemli faktörler olmaya devam ediyor. Karşılaşılabilecek en yaygın finansal sorunların başında; gelir eksikliği/iş kaybı, beklenmedik giderler, çok fazla borç geliyor.
 
Finansal süreçleri dönüştürmek ve iyileştirmek için teknolojinin kullanılması, finansal teknoloji (veya 'Fintech') olarak bilinir. Blockchain, büyük veri analitiği ve yapay zeka gibi en ileri teknolojileri kullanan çok çeşitli dijital ürün ve platformları içerir.
Finansal hizmetlerde en tartışmalı trendlerden biri olan ESG yatırımları, (Çevresel, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) temelli yatırımları temsil ediyor) pek çok uzmanın bu yatırımların uygulanabilirliğini ve kârlılığını sorgulamasına neden oluyor. Ancak şirketlerin 'yeşil'e yönelmeleri yönünde güçlü bir talep var. Dünyanın her yerinde tüketiciler, ekolojik sistem üzerinde olumlu etkisi olan etik ürün ve hizmetler için çağrıda bulunuyor. Bu durum finansal danışmanların müşterileri ve şirketleri için ÇSY yatırımları yapılması yönünde baskı yapmasına yol açtı. Bu trendin değerinin ve sürdürülebilir kârlılığa nasıl yol açabileceğinin farkındalar.
 
Yapay zeka finans dahil dünyayı ele geçiriyor. Burada keşfedilecek pek çok olasılık var. Her şeyden önce yapay zeka çerçeveleri, bilinçli ticaret kararları vermenize ve ilgi çekici yatırım fırsatlarını aramanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, müşterilerin sanki bir arkadaşlarıyla sohbet ediyormuş gibi kişiselleştirilmiş ve arkadaşça etkileşimler almasını sağlayan konuşmaya dayalı yapay zeka araçları da var.
 
Otomasyonla süreçler daha verimli hale getirilir. Gereksiz görevler ortadan kaldırılır. Finansal hizmetler de son derece verimli ve gelişmiş bir yükseltmeye kavuşuyor. Bu gezegende operasyonlarında otomasyonu benimseyerek kazanç sağlamayacak bir finansal işletme yok. Teknoloji geliştikçe potansiyel uygulamalar da gelişecektir.
 
Finans sektörü hızla küresel bir köy haline geliyor. Uluslararası şirketler sınır ötesi işlemler gerçekleştiriyor, birleşmeler her gün gerçekleşiyor ve holdingler dünya çapındaki erişim alanlarını genişletmeye devam ediyor. Başka bir dil konuşan veya başka bir ülkede yaşayan müşterilerin veya iş arkadaşlarının olması alışılmadık bir durum değildir. IFRS olarak da bilinen evrensel muhasebe standartları konusunda uzman olmanıza yardımcı olur. Bunlar, çok uluslu şirketlerin işlerini sorunsuz bir şekilde yürütmelerini kolaylaştıran, uluslararası düzeyde onaylanmış kurallar, uygulamalar ve düzenlemeler dizisidir. Tüm birleşme ve satın alma anlaşmaları, mali tablolar ve raporlar şeffaf ve net bir şekilde sunulur.
 
Daha önceki nesiller taksi ücreti için bozuk para bulmak için her cebi yoklamanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayabilir. Bazıları, teslimatçıya borçlu olunan tutarın tamamını bulmak için cüzdanın katlarını kontrol ettiğini de hatırlayabiliyor. Ödeme uygulamalarında artık sadece cep telefonunuzu bulmanız yeterli. Hindistan'ın finansal hizmetlerdeki en başarılı trendlerinden biri olan ödeme uygulamaları, mal ve hizmetler için ödeme şeklimizi kökten değiştirdi. Google Pay, Paytm, PhonePe ve Amazon Pay bu yazıyı okuyan hemen hemen herkes için oldukça tanıdık uygulamalardır. Hayatımızın o kadar ayrılmaz bir parçası haline geldiler ki, onlarsız bir zamanı hayal etmek bile zor. Finans alanında daha heyecan verici olanaklara yol açabilirler.
 
Birisi internet bankacılığına her giriş yaptığında, çevrimiçi bir işlem yaptığında veya müşteri şikayeti gönderdiğinde, değerli veriler için ön sırada yer alırsınız. Dünya çapında milyonlarca insan bankacılık ve finansal ihtiyaçları için çevrimiçi hizmetleri kullanıyor. Bu, yararlanılmayı bekleyen bir altın madenidir. Finansal analiz, üretkenliği, performansı ve hepsinden önemlisi kârı artırmak için bu verileri akıllıca kullanır. Dikkatli inceleme, analiz ve kayıt yoluyla bir şirketin operasyonlarını optimize edebilirsiniz. Finansal analitiğin finansal hizmetlerdeki en önemli trendlerden biri olarak ortaya çıkması şaşırtıcı değil.
*Financial Technology
 
ahmetakinmersin@gmail.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Geleceğin Meslekleri Geleceğin Teknolojilerinin İçinde18 Mayıs 2024 Cumartesi 23:53
 • Nesnelerin interneti (ıot) nedir? 14 Mayıs 2024 Salı 15:17
 • İhracat, Yerel Bir İşletmeyi Büyütmenin Harika Bir Yolu Olabilir5 Mayıs 2024 Pazar 13:25
 • Türkiye’de Kent Konseyi, en önemli kurumsal katılım aracıdır28 Nisan 2024 Pazar 13:36
 • Teknoloji İşleri Neden Gelecek İçin Harika21 Nisan 2024 Pazar 16:22
 • Başarılı Kadın Girişimci Olmanın İpuçları13 Nisan 2024 Cumartesi 14:16
 • Finans Sektörü Hızla Küresel Bir Köy Haline Geliyor6 Nisan 2024 Cumartesi 19:53
 • Gelişen Teknolojiler Denetime Uygulandığında İnanılmaz Sonuçlar Veriyor2 Nisan 2024 Salı 11:43
 • Sürdürülebilirlik Neden Önemli Bir Gelişmedir24 Mart 2024 Pazar 13:27
 • Başarılı ve sürdürülebilir kültür miras turizmi19 Mart 2024 Salı 08:34
 • Başarılı Bir Girişimci Genellikle Tutkudan Güç Alır9 Mart 2024 Cumartesi 12:48
 • Belediye Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Şeffaflık Ön Planda Tutulmalı2 Mart 2024 Cumartesi 18:10
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1