Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Esnaf ve Sanatkârların Mektubu

7 Temmuz 2020 Salı 08:30
Celal Tezel
03 Temmuz 2020 günü yayımlanan Sözcü Gazetesinde yer alan bir habere göre, “2.5 milyon esnafın temsilcisi TESK’in Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi ve çeşitli taleplerde bulundu. Palandöken, esnaf darda, ayakta zor duruyor. Borç ertelemesi ve nakit desteği şart.” dedi.
 
Aynı haber, televizyonların ana haber bültenlerinde de geniş yer buldu. Haberlerden öğrendiğimize göre, TESK Başkanı Bendevi Palandöken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özetle şu taleplerde bulundu:
 
1) Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılmış olan kredilerin geri ödeme tarihleri, faizleri Hazine’ce karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süre ile yeniden ertelenmelidir.
 
2) Esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanların ödeyecekleri SGK primleri, yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanmalıdır
 
3) Esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmelidir.
 
4) Temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamalı ya da oran yüzde 1’e indirilmelidir.
 
5) Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin ve tarım kredi kooperatiflerinin, esnaf ve sanatkârlara rakip olacak şekilde ticaret yapmaları önlenmelidir.
 
6) Son 3 yıl içinde işyeri açık olan esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmalıdır.
 
7) Kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri alınmak kaydıyla oyunlar serbest bırakılmalıdır.
 
8) İl içinde faaliyet gösteren ticari araçlarda, okul servislerinde ve 100 km’ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kısıtlamalar kaldırılmalı, koltuk kapasitesi kadar yolcu alabilmeleri sağlanmalıdır. Turizm bölgelerinde çalışan taksilerin yolcu kapasitesi yüzde 50’ye yükseltilmelidir.
 
9) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan işyerlerinin, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü, 1 Temmuz 2021’e ertelenmelidir. Söz konusu bu taleplerinin Cumhurbaşkanına iletilmesiyle birlikte 2,5 milyon esnafın sorun ve istekleri en yetkili makama ulaştırılmış oldu.
 
Ne kadar ciddiye alınacağını, ne kadarının hayata geçirilip, ne kadarının görmezden gelineceğini bekleyip göreceğiz? Kanımca, hepsi de haklı ve yerinde olan bu isteklerin hızlı bir şekilde karşılanması, geniş halk kesimlerine rahat bir nefes aldırabileceği gibi, zaten olağanüstü pandemi koşulları nedeniyle kapanmış olan ekonominin bir nebze de olsa canlanmasına katkı sağlayabilir. Burada dikkat çeken husus, taleplerin tamamının acil çözüm bekleyen ekonomik destek beklentilerine yönelik olmasıdır. Bu durum da bizlere, ekonomik kriz üzerine eklenen pandemi sürecinin zorluk ve kısıtlamaları nedeniyle esnaf ve sanatkârlarımızın ne kadar zorlu bir süreçten geçtiklerini açıkça göstermektedir. Bir başka anlatımla esnaf ve sanatkârlarımız, serbest piyasa koşullarının acımasız can pazarında zorlu bir ayakta kalabilme ve yaşam mücadelesi vermektedirler. Resmi kuruluşlar tarafından açıklanan kapanan işyeri sayıları esnaf ve sanatkârlarımız için alarm zillerinin çaldığını göstermektedir.
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1 Mart- 30 Nisan 2020 tarihleri arasındaki 2 ay içinde 15 bin 948 işyerinin kapandığını açıklamıştır. TOBB verilerine göre 2020 Nisan ayında 2090; 2020 Mayıs ayında ise 1877 işyeri kapanmıştır.
 
En çok işyeri kapanan iller sıralamasında Burdur ve Manisa’dan sonra Mersin ilimiz üçüncü sırada yer almaktadır. Karantina uygulamaları büyük oranda kaldırılmış ve ülke ekonomisi açılmış olmasına rağmen işyeri kapanmaları tamamen durdurulamamıştır. Yeni açılan işyeri sayılarında ise, istenen rakama bir türlü ulaşılamamıştır. Beklenen ekonomik canlanma sağlanamamıştır. Bu durum, üzerinde başlı başına kafa yorulması gereken çok önemli ekonomik ve sosyal bir sorun olarak çözüm beklemektedir.
 
Çözülemedikçe katlanarak büyümekte ve geleceğe ertelenmektedir. Resmi kayıtlara göre TESK’e üye 2,5 milyon esnaf ve sanatkârımız mevcuttur. Her üyeyi 4 kişilik bir aile olarak kabul edersek ortalama olarak 10 milyon kişinin esnaf ve sanatkârlarla bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. 10 milyonluk bu kitle, ülkemizde kimilerinin orta direk, kimilerinin orta tabaka ya da orta kesim ve kimilerinin ise orta sınıf dediği toplum kesiminin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.
 
Orta sınıfın varlığı bir ülkede ekonomik işlevlerinin ötesinde anlamlar ifade eder. Ekonomik yapının sağlıklı işlemesi, refah düzeyinin yükselmesi, eğitim düzeyinin yükselmesi, toplumda suç oranlarının azalarak huzur ve dingilliğin sağlanması gibi hususlar da orta sınıfın varlığı ve gücüyle bağlantılı toplumsal göstergelerdir. Bu açıdan bakıldığında toplumsal yapının harcı orta sınıftır. En önemlisi, bir ülkede demokratik bir yönetim kurulabilmesinin gerekli ve zorunlu koşullarından birisi de o ülkede güçlü bir orta sınıfın varlığıdır.
 
Kısacası, güçlü bir orta sınıfa sahip olmayan ülkelerde demokratik yönetimler kurulamaz. Ülkemizde, son yıllarda uygulanan denetimsiz serbest piyasa ekonomisi nedeniyle küçük balık büyük balığı yutar misali hızlı bir tekelleşme süreci yaşanmaktadır. Yapılan kimi araştırmalara göre herhangi bir yerde açılan ortalama büyüklükteki bir AVM 2 bin bakkal dükkânının kapanmasına neden olmaktadır. Esnaf ve sanatkârların dev bütçelere sahip işletmeler şeklinde faaliyet gösteren bu güçlü rakipleriyle en küçük bir rekabet etme şansları yoktur. Yaşanan bu tekelleşme süreci, esnaf ve sanatkârımızın ekonomik yönden zayıflamasına ve giderek kepenk kapatarak ticari yaşamdan çekilmelerine neden olmaktadır. Orta sınıf, günden güne güçsüzleşmekte ve mum gibi erimektedir.
 
Bütün ağırlığıyla yaşanan bu ekonomik ve sosyal sorunun çözümü için merkezi yönetimin yanında yerel yönetimlerimize de büyük görevler düşmektedir. Belediye yetkililerinin, bulundukları il ve ilçelerdeki esnaf kuruluşlarıyla doğrudan görüşmeler yaparak birlikte çözüm önerileri geliştirmelerinde büyük faydalar vardır. Siyasal partilerin, özellikle de muhalefet partilerinin kendi dünya görüşleriyle uyumlu ve tutarlı esnaf ve sanatkâr politikalarını güncellemeleri gerekmektedir. Siyasal partilerin, esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarını çözecek projeler üretmelerinde kendileri açısından sayısız yararlar bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, normal süresinde ya da erken yapılacak olan ilk genel veya yerel seçimlerde, genel ve yerel siyasal iktidarları çok büyük oranda esnaf ve sanatkârlarımızın yani, orta sınıfın siyasal tavrı belirleyecektir.

 
Bu yazı toplam 1092 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Okullar Açılırken7 Ağustos 2020 Cuma 09:07
 • Balonun İpleri Kopunca4 Ağustos 2020 Salı 17:32
 • Yapay Zekâ Çağında Medreseler24 Temmuz 2020 Cuma 16:50
 • Ayasofya’nın Cami yapılması ve şoklarla yönetim14 Temmuz 2020 Salı 09:07
 • Tarsus’ta Tekstil Sanayinin Kuruluşu ve Konstantin Mavromati10 Temmuz 2020 Cuma 12:50
 • Esnaf ve Sanatkârların Mektubu7 Temmuz 2020 Salı 08:30
 • Ekran karartma ve yerel medya3 Temmuz 2020 Cuma 08:53
 • Tam Bağımsızlık Yolunda Kutlu Bir Gün: Kabotaj Bayramı30 Haziran 2020 Salı 09:22
 • Gizemli Ayasofya’da Tarsus İzleri26 Haziran 2020 Cuma 14:28
 • Başkaldıran Anadolu’nun Devrim Bildirisi: “Amasya Tamimi”19 Haziran 2020 Cuma 08:55
 • Atatürk’ün Tarsus’taki Piloğlu Çiftliği15 Haziran 2020 Pazartesi 08:19
 • Tarsus’ta Turizm Beklentileri12 Haziran 2020 Cuma 09:14
 • Erken Seçim Satrancı5 Haziran 2020 Cuma 09:01
 • Belediyelere Pranga Yasası2 Haziran 2020 Salı 17:44
 • İstanbul’un Fethi Kutlamaları29 Mayıs 2020 Cuma 16:58
 • Karantina Altında Ramazan Bayramı 22 Mayıs 2020 Cuma 14:55
 • 19 Mayıs’ı Anlamak ve Anmak18 Mayıs 2020 Pazartesi 09:00
 • Tarsus Tarımının Kısır Döngüsü15 Mayıs 2020 Cuma 09:11
 • Göstermelik Eğitim13 Mayıs 2020 Çarşamba 09:42
 • Sosyal Belediyeciliğin Yükselişi9 Mayıs 2020 Cumartesi 09:24
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1