Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

En İyi İletişim Becerileri

16 Eylül 2023 Cumartesi 15:10
Ahmet Akın
Bazen takdirli dinleme veya dikkatli dinleme olarak da adlandırılan AKTİF DİNLEME, kiminle iletişim kurduğunuza, onlarla etkileşime geçerek, sorular sorarak ve yeniden ifade ederek yakından dikkat etmek anlamına gelir. Aktif dinlemeyi uygulamak muhataplarınıza saygı duymanızı sağlayabilir ve çalışmanızda anlayışınızı artırabilir. Aktif olarak dinlerken konuşmacıya odaklanın ve cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi dikkatinizi dağıtacak şeylerden kaçının.
 
İletişim kurmanın doğru yolunu kullanmak önemli bir beceridir. E-postalar, mektuplar, telefon görüşmeleri, yüz yüze toplantılar veya anlık mesajlar yoluyla iletişim kurmanın yararları ve dezavantajları vardır. Hedef kitlenizi, hangi bilgileri paylaşmak istediğinizi ve bunu paylaşmanın en iyi yolunu göz önünde bulundurduğunuzda iletişim kurmak daha iyidir. Örneğin, potansiyel bir işverenle iletişim kuruyorsanız resmi bir e-posta göndermek veya onu telefonla aramak daha iyi olabilir. İşyerinde, karmaşık bilgileri e-posta yerine şahsen veya video konferans yoluyla iletmeyi daha kolay bulabilirsiniz. Anlık mesajlar aracılığıyla iletişim kurabildiğinizde uzaktan işyeri arkadaşlıkları kurmak daha kolaydır.
 
Dürüstlük ve nezaket gibi dostane özellikler, iletişim kurarken güvenin ve anlayışın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Olumlu bir tavırla iletişim kurmaya çalışmak, açık fikirli olmak yararlıdır. Birine nasıl olduğunu sormak, konuşurken gülümsemek veya iyi yapılan bir işi övmek gibi küçük hareketler, arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle verimli ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Çevrenizle yaptığınız geçmiş konuşmalarınız hakkındaki küçük, düşünceli ayrıntıları hatırlayarak dostluk pratiği yapabilirsiniz. Örneğin, bir iş arkadaşınız size çocuğunun doğum gününün yakında olduğunu söylerse ve siz onunla daha sonra tekrar bağlantı kurarsanız, ona doğum günü partisinin nasıl geçtiğini sorabilirsiniz.
 
İletişimin bir kısmı beden dili, yüz ifadeleri ve göz teması gibi sözsüz ipuçlarıyla gerçekleşir. Birini dinler-ken, onun söylediklerine ve sözsüz diline dikkat etmeyi seçebilirsiniz. Kültürel veya yetenek farklılıkları nedeniyle herkes aynı fiziksel hareketleri göstermediğinden, başkalarını vücut dillerine göre yargılamamak önemlidir. Konuşurken net ve duyulabilir olun. Konuşma sesinizi, başkalarının sizi çeşitli ortamlarda duyabileceği şekilde ayarlamak bir beceridir ve etkili iletişim kurmak için kritik öneme sahiptir.
 
İletişim becerisinde SAYGININ önemli bir yönü iletişimi ne zaman başlatacağınızı ve yanıt vereceğinizi bilmektir. Bir grup ya da etkinlik ortamında, başkalarının sözünü kesmeden konuşmasına izin vermek, saygıyla bağlantılı gerekli bir iletişim becerisi olarak görülür. Saygılı bir şekilde iletişim kurmak aynı zamanda başka biriyle geçirdiğiniz zamanı akıllıca kullanmak anlamına da gelir; konunun dışına çıkmamak, net sorular sormak ve size sorulan sorulara tam olarak yanıt vermek.
 
Empati sahibi olmak, başkalarının duygularını anlamakla kalmayıp aynı zamanda paylaşabilmeniz anlamına da gelir. Bu iletişim becerisi hem ekip hem de bire bir ortamlarda önemlidir. Her iki durumda da, diğer insanların duygularını etkili bir şekilde okuyup tercüme etmeye ve uygun bir yanıt seçmeye çalışırsınız. Örneğin, birisi öfkesini veya hayal kırıklığını ifade ediyorsa empati, onun duygularını kabul etmenize ve yaymanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda birisinin kendini olumlu ve coşkulu hissettiğini anlayabilmek, fikirleriniz ve projeleriniz için destek almanıza yardımcı olabilir.
 
ahmetakinmersin@gmail.com

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Lojistik Firmalarında Yeni Trendler24 Şubat 2024 Cumartesi 16:00
 • Dijital Dönüşüm19 Şubat 2024 Pazartesi 17:45
 • Pazarlama Planlamasında Başarılı Kampanya Yolları10 Şubat 2024 Cumartesi 11:19
 • Üretimde Verimsizlik Türkiye’nin Temel Sorunu Olmaya Devam Ediyor3 Şubat 2024 Cumartesi 15:10
 • Yalan Temelli Siyasetin Etkisi26 Ocak 2024 Cuma 16:47
 • Geleceğin En İyi İş ve Sektörleri22 Ocak 2024 Pazartesi 17:26
 • Üniversitelerin Bulundukları Şehirlerin Yerel Ekonomik Kalkınmasına Katkıları Olmalıdır15 Ocak 2024 Pazartesi 20:07
 • Şiir neden bu kadar güçlü?6 Ocak 2024 Cumartesi 12:25
 • Müziğin İnsan Yaşamındaki Etkileri30 Aralık 2023 Cumartesi 13:16
 • Yalın Üretim Süreç İyileştirmeleri Sağlayarak Verimliliği Arttırır25 Aralık 2023 Pazartesi 18:18
 • Sporun Ekonomik Gelişmeye Etkileri18 Aralık 2023 Pazartesi 17:35
 • Başarılı bir girişimci nasıl olunur?9 Aralık 2023 Cumartesi 12:22
 • Çin’in Teknolojik Mucizesi3 Aralık 2023 Pazar 14:27
 • Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Kişisel Gelişim Yolları27 Kasım 2023 Pazartesi 11:49
 • Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Zorluklar17 Kasım 2023 Cuma 21:52
 • Edebiyatı başarılı kılan nedir?11 Kasım 2023 Cumartesi 12:24
 • İşletme Yöneticileri İçin 12 Etik İlke27 Ekim 2023 Cuma 18:24
 • Perakendeciler Öncelikli Olarak Müşterilerin Sıkıntılı Noktalarını Hafifleten Teknolojilerle Yenilik Yapmaya Odaklanmalıdır21 Ekim 2023 Cumartesi 15:16
 • Sinemanın Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri13 Ekim 2023 Cuma 19:55
 • Türkiye, Teknolojide ve İyi Eğitilmiş İşgücünde Geri Kalıyor8 Ekim 2023 Pazar 14:04
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1