Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Ecele Faydası Yoktur

10 Eylül 2019 Salı 08:50
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular, maalesef üzülerek görüyoruz ki; ülke yönetimini elinde bulunduranlar sayesinde Türkiye dönüp dolaşıp aynı eksende bocalayıp duruyor.
 
Sayın AKP Genel Başkanı ve Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşın önüne mütemadiyen bir bölünme, parçalanma, ekonomik saldırı, dış mihraklar gibi söylemle çıkıp, korku senaryosuyla milleti konsolide etme stratejisi izliyor.
 
Daha geçen gün Konya’da-Sivas’ta ve diğer konuşmalarında topluma sürekli bir korku şırınga etmekte olduğunu tanıklık ediyoruz.
 
+++
Korku, insani bir duygudur. Her canlı, varlığını tehdit eden şeylerden korkar ve savunma güdüsüyle korkulandan kaçar. Ama insan için sadece korku yaşamsal bir olgu değildir. Başka olgularda vardır.
 
Bazı insanlar mevki kaybetmek, itibar kaybetmek, güç kaybetmek... gibi, bireysel çıkarları için duydukları korkunun esiri olurlar ve kendi iç dünyalarında ki korkularını kendi dışındakilere aktararak bencil egolarını tatmin etme yolunu seçerler!
+++
Peki, niye bazılarımız korkusuzdur? Niye haksızlıklar karşısında sinmek yerine haksızlığı doğuran sebeplerin üstüne gider? Siyasetle, sanatla, şiirle, edebiyatla, bilimle, eylemle...
Nedir bunca sindirme çabalarına rağmen onlara boyun eğdirmeyen? Cesaret mi, delilik mi, vicdan mı? Ya da, tüm bu unsurları bünyesinde taşıdığı için mi? Bütün bunlar insanlığın yüzyıllardır kafa yorduğu ve tartıştığı konulardır. Tartışılmaya da devam edilecektir.
+++
Neden bazı insanlar (mesela Deniz Gezmiş, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya veya Eren Erdem gibiler) üne-şana meyletmeyip daima karşı olmanın bayraktarlığını yapmışlardır? Korkuyu mu seviyorlar? Heyecan mı istiyorlar? Maceramı..?
 
Yoksa her şeye rağmen, her kötülüğe, baskıya, sansüre, cezaya, hastalığa bile ıııhhh demeden, sızlanmadan korkunun üstüne gitmelerini (ukalalık yaparak)açıklamaya ben yetkin değilim. Elbette işin uzmanı sosyologlar, psikiyatris ve psikologlar bu konuda çok daha net açıklama yapabilirler ama bana göre tek amaçları, baskıya, zulme, haksızlığa direnerek insanlığa ve kendilerine ve kendi haysiyetlerine olan saygılarındandır.
+++
Bu gün birçok sanatçı sadece estetiğin, aşkın, güzelliğin edebiyatını yapmıyor. Doğayı, insanı duya bilen, gerekirse onların dili olabilen onların ağrısını, sancısını, kaygısını hisseden ve bunu sanat yoluyla toplumun önüne koymayı yeğliyor.
 
İşte bu korkuya boyun eğmeyen sanatçılar gibi, CHP de siyaset yapan belediye başkanları, il/ilçe başkanları ve milletvekilleri de haksızlığa, hukuksuzluğa boyun eğmeden zulme direnmektedirler.
 
Örneğin Tarsus’un gururu Milletvekili Sayın Ali Mahir Başarır, her türlü haksızlığın, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun üzerine cesaretle giderek, gerek meclis çatısı altında, gerek meydanlarda haykırmaktan çekinmeyen gözü karalığıyla milletin takdirine mazhar olmaktadır.
+++
Şu anda ismini hatırlayamadığım bir Alman sanatçı, Hitler’e ses çıkarmayan toplum nezdinde silik/ezik sanatçılara: “Sizler şu an batmakta olan geminin duvarlarına çiçek resimleri yapıyorsunuz ve bunun adına sanat diyorsunuz.” Diyerek o karanlık günlerde (makûs talihlerine) razı ‘’sanatçımsıları’’ eleştirmiştir.
 
İster sanatçı, ister siyasetçi, ister birey olsun korkaklar her dönem kınanmaya ve negatif eleştiriye müstahaktırlar. Korkaklara hak ettikleri tarzda laf edilmelidir diye düşünenlerdenim!
+++
Korkunun iktidarı; daima güçsüzü kurban seçer. Korku çoğunlukla zayıf grupları hedef alır. Zayıf guruplardan kastım; çocuklar, kadınlar, göçmenler, etnik azınlıklar ve yoksullardır…
Zulmün temel kuralıdır! Değişime karşı olanlar ve statükoyu korumak isteyenlerin başvurduğu bir şiddet biçimidir korkutmak.
 
Dolayısıyla; bu gün tek bir tuşla erişilebilen glabol dünyada korkuya boyun eğen ve diliyle dişi arasında mırıldanıp, fare gibi köşesine çekilip sinenler olabilir!
 
Ancak insanlık tarihi; sinmeyen ve her türlü şerefsizliğe rağmen yaşamayı isteyenlerle değil, insanlık onurunu korumak için korkuya teslim olmayanlarla doludur.
+++
Sayın Erdoğan’dan feyz ve cesaret alan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, milyonların tertemiz oylarıyla seçtiği İstanbul büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu tehdit etmesi kabul edilebilir bir şey değildir.
 
Sayın Soylu’nun; Bu bağlamda, böyle usturupsuz tehditvari söylemi kendi ikbal ve içsel korkusundan kaynaklandığını varsayıyor ve zannediyorum. Yoksa bu kadar üslup bozukluğu ruhsal dünyası normal bir insanda olamaz diye düşünüyorum.
+++
Son İstanbul yenilgisinden sonra Sayın Ekrem İmamoğlu’nun karşısında tükenmişlik sendromu yaşayan AKP iktidarı; savaş meydanında yenilmiş ancak yenilgiyi kabullenmeyen ve çevresindeki kurmay heyetinin dolduruşuyla, zafer kazandığını zanneden zavallı bir komutan gibi sağa sola tehditler savurarak, yaratacağı korkuyla kendisine yaşam alanı açmaya çalışmakta olduğu gözlenmektedir.
 
Bana göre; yapılan tehditler ve yaratılmak istenen korku iklimi canlılar dünyasında yaşamsal bir dürtüdür! Her canlı korkar fakat ‘’ecele faydası yoktur!’’

 
Bu yazı toplam 136 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Ecele Faydası Yoktur10 Eylül 2019 Salı 08:50
 • Cuma Hutbesinde Atatürk’e Nankörlük3 Eylül 2019 Salı 09:26
 • Belediye Başkanlarımıza Küçük Önerme27 Ağustos 2019 Salı 08:47
 • Vahap Seçer Vatandaşı Terapi Ediyor20 Ağustos 2019 Salı 09:07
 • Başka Kapıya16 Ağustos 2019 Cuma 11:00
 • Kurban Hoşşikliği8 Ağustos 2019 Perşembe 23:35
 • Kadelli Köyünün Genç İmamı6 Ağustos 2019 Salı 09:11
 • Adaletin Bu mu Dünya2 Ağustos 2019 Cuma 09:23
 • İnsanca Yaşamak30 Temmuz 2019 Salı 17:45
 • Din Diye Öğretilen Nefret!23 Temmuz 2019 Salı 09:18
 • Utanılacak Rapor16 Temmuz 2019 Salı 09:22
 • Alkışlar Mansur Yavaş’a 12 Temmuz 2019 Cuma 09:52
 • Yazarken kustuğum iğrençlik5 Temmuz 2019 Cuma 10:36
 • Ya AKP Olmasaydı2 Temmuz 2019 Salı 18:18
 • Siyasetle Gelen Siyasetle Gider25 Haziran 2019 Salı 09:19
 • CHP Kendi Evlatlarına Sahip Çıkmalıdır21 Haziran 2019 Cuma 08:38
 • Ağlatan Bir Öykü Veda Busesi18 Haziran 2019 Salı 18:30
 • Demokrasinin İğdiş Edildiği Ülkeler13 Haziran 2019 Perşembe 14:50
 • Sinekten Yağ Çıkmaz11 Haziran 2019 Salı 08:50
 • Kaçırılan Polis ve Askerler3 Haziran 2019 Pazartesi 10:08
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1