Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Dünyada Turizm Sektöründeki Yeni Eğilimler

4 Şubat 2022 Cuma 17:57
Ahmet Akın
Havayolları, gemi seyahatleri, oteller, restoranlar veya barlar olsun, COVID'in patlak vermesinden bu yana güvenlik ve hijyen standartları kesinlikle çok önemli olmuştur.  Bunu akılda tutarak, artan temizlik, sosyal mesafeli oturma, el jeli sağlama ve bazı ortamlarda maske takma gibi bununla ilgili bir dizi turizm eğilimi doğdu..
 
Turizm firmalarının hijyen ve güvenlik politikalarının ne olduğunu ve müşterilerini güvende tutmak için ne gibi önlemler aldıklarını netleştirmesi gerektiğinden, bu artık turizm pazarlamasının da hayati bir parçası.  COVID tehdidi, insanların seyahat etme ve turizmin sıcak noktalarını ziyaret etme konusunda daha isteksiz olmalarına neden oldu, Bu nedenle güvenli olduğuna ikna edilmeleri gerekecek.
 
COVID, ülkeleri seyahat kısıtlamaları uygulamaya zorlarken, birçok işletme çalışanlarını evden çalışmaya ve görüntülü görüşme kullanmaya teşvik ediyor.  Sonuç olarak, iş etkinlikleri özellikle kötü etkilendi ve sonuçta ortaya çıkan turizm eğilimlerinden biri, eğlence amaçlı müşterilere yönelik bir odak değişikliği oldu.
 
Çeşitli seyahat kısıtlamaları ve birçok insanın yurtdışına seyahat etme konusundaki isteksizliği, turizm endüstrisindeki birçok kişinin uluslararası müşteriler yerine yerel müşterilere odaklanmak zorunda kalmasına neden oldu.  Bu, uluslararası gezginlerden tamamen vazgeçmek anlamına gelmez. Ancak temel pazarlama stratejilerinde bir değişiklik yapılmasını gerektirebilir.
 
Temassız ödemeler, bir süredir turizmde teknoloji söz konusu olduğunda temel bir unsur haline geldi ve Google Pay ve Apple Pay gibi seçeneklerin ortaya çıkması, bunu bir sonraki seviyeye taşımaya yardımcı oldu, Temassız ödemelere izin verilmesi, turizm şirketlerinin sürtüşmeyi azaltmasına ve check-in ve check-out işlemlerinin hızını artırmasına olanak sağladı. 
 
Siri, Google Asistan ve Bixby gibi mobil asistanların yanı sıra ev tipi akıllı hoparlörlerin popülaritesi arttıkça, giderek daha fazla turizm müşterisi sesli aramaya yöneliyor.  Turizm sektöründekiler için, web sitesi içeriğini sesli aramada görünecek ve sesli rezervasyonlara izin verecek şekilde yapılandırarak bu konukları yakalamak önem kazandı.
 
Sanal gerçeklik, endüstriyi alt üst eden başlıca turizm trendlerinden biridir ve teknolojiden yararlanan firmalar, size henüz onu benimsememiş olan rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilir.  Müşteriler, çevrimiçi “Sanal Gerçeklik” (Virtual Reality) turları aracılığıyla otel iç mekanlarını, restoran iç mekanlarını, dış mekan turistik mekanlarını ve daha fazlasını evlerinden deneyimleyebilir. En önemlisi, bunu müşteriler yolculuklarının karar verme aşamasında yapabiliyorlar.
 
Turizm eğilimleri, müşteri tabanının endişelerinden ve geleneklerinden büyük ölçüde etkilenir.  Yeni nesil pazarda giderek daha alakalı hale geldikçe, satın alma kararlarını yönlendiren idealler yeni turizm eğilimlerini yaratıyor.  Eko seyahat, günümüzün gezginleri arasında etik ve sürdürülebilir turizm seçeneklerine yönelik artan endişeyi yansıtan bu turizm eğilimlerinin sadece bir örneğidir
 
Günümüz turistleri, kültürel bir balonun içinde ziyaret ettikleri yerlerden izole edilmek istemiyorlar.  Yerel kültürle ilişki kurmak ve katılmak istiyorlar.  Yerel yemeklerin tadını çıkarmaktan bölgesel festivalleri ve tatilleri kutlamaya kadar, yerel deneyimler, izlenmesi gereken en önemli turist eğilimlerinden biri olmaya hazırlanıyor
 
Artık birçok müşteri seyahat ve konaklama rezervasyonlarını internet sohbet robotları, insan operatörler müsait olmadığında sorguları ele alabilen ve müşterilere faydalı bilgilerle yardımcı olabilen özel olarak tasarlanmış yapay zeka sayesinde yapıyor. Yapay zeka, turları ve gezileri bulma ve rezervasyon yapma deneyimini kişiselleştirmeye yardımcı olurken, makine öğrenimi teknolojisi artık turizm sektörünün pazarlamasına sağlam bir şekilde yerleşmiş durumda.
 
Nesnelerin İnterneti ( IoT) birçok turizm trendiyle ilgilidir.  IoT cihazları, bir mikroişlemci ve bir tür dijital bağlantı ile donatılmış, internete bağlanmalarına ve internetten kontrol edilmelerine izin veren araçlardır.  IoT(İnternet of Things) cihazları, ısıtma ve soğutma sistemlerini, eğlence sistemlerini ve genellikle bir otel odasında bulunan ve “akıllı” otel odalarına yol açan diğer öğeleri içerir. 
 
Sağlıklı yiyecekler ve turistler tarafından tüketilen yiyecek türü, birçok gezginin zihninde zıt anlamlı kelimelerdi ve tatiller geleneksel olarak kişinin diyetini bozma ve yasaklı muamelelere maruz kalma şansını temsil ediyordu.  Bugünün gezginleri lezzetli ve besleyicinin özel kavramlar olmadığını biliyor.  Daha iyi beslenme amacıyla mükemmel mutfağa olan talep, yeni turizm trendlerini yönlendiriyor
 
ahmetakinmersin@gmail.com
www.ahmetakin.com.tr

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Girişimcilerin İyi Alışkanlıkları21 Haziran 2022 Salı 08:29
 • Mersin Girişimci Kadın Kooperatifleri Buluşması Sonuç Bildirgesi 14 Haziran 2022 Salı 10:57
 • Okul Öncesi Eğitimin Önemli Olmasının 15 Nedeni4 Haziran 2022 Cumartesi 16:22
 • Etkili Pazarlama Trendlerinde Sosyal Medya ve Yapay Zekanın Yükselişi13 Mayıs 2022 Cuma 13:01
 • Dünya Biter, Fosil Yakıtlar Bitmez9 Mayıs 2022 Pazartesi 08:40
 • 2022 Ambalaj Sektörü Trendleri29 Nisan 2022 Cuma 18:26
 • Akademik Enflasyon25 Nisan 2022 Pazartesi 14:34
 • 2022 Yılında Devam Edecek Olan 10 Ticari Eğilim16 Nisan 2022 Cumartesi 20:40
 • Banka Kredisiyle Alınan Araca Ait Faiz ve Masraflarının 11 Nisan 2022 Pazartesi 09:20
 • 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası Kapsamında Teknokentlerde Yürütülen Ar-Ge Hizmetlerinde Kurumlar Vergisi İstisnası2 Nisan 2022 Cumartesi 18:49
 • “Fruıt Logıstıca” Fuarı 4-7 Nisan 2022 Tarihlerinde Berlin’de Yapılacak28 Mart 2022 Pazartesi 12:51
 • Mali Müşavirler Odalarında Seçim Dönemi Yaklaşırken Durum Tespiti19 Mart 2022 Cumartesi 17:15
 • Nükleer Enerjinin En Büyük 7 Dezavantajı12 Mart 2022 Cumartesi 17:00
 • Firma Tarafından Üretilen Ürünlerin İşletme Bünyesinde Kullanılmasının Vergi Kanunları Karşısındaki Durumu5 Mart 2022 Cumartesi 18:11
 • Serbest Bölgeye Verilen Taşımacılık Hizmetinde Katma Değer Vergisi İstisnası26 Şubat 2022 Cumartesi 14:44
 • Türkiye Mersin’e Aşık Ama Mersin’in Bundan Haberi Yok19 Şubat 2022 Cumartesi 18:17
 • 2022’de Lojistik Yönetimini Şekillendirecek Eğilimler15 Şubat 2022 Salı 18:47
 • Dünyada Turizm Sektöründeki Yeni Eğilimler4 Şubat 2022 Cuma 17:57
 • Amerika Birleşik Devleti’nde Tarım Teknolojisinin Önemi28 Ocak 2022 Cuma 18:31
 • 2025 Yılında Küresel Ekonomiyi Dönüştürecek 10 Teknoloji21 Ocak 2022 Cuma 18:00
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1