Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Dr. Haluk Bozdoğan’ın Diyet Borcu

12 Nisan 2019 Cuma 08:55
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular, Tarsus halkı teveccüh gösterdi oy verdi ve neticede Sayın Dr. Haluk Bozdoğan Belediye Başkanı oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Çokta güzel oldu. Vatandaş memnun yüzler gülüyor, Tarsus gülüyor…
 
Halk memnun, Tarsus gülüyor ammaaa…
 
Daha mazbatayı almadan dedikodunun acımasız ve arsız mekanizması dönmeye başladı.
 
Neymiş efendim!
Haluk Hocanın kazanmasında destek olan bazı isimlere, bazı kesimlere diyet borcu varmış. Diyetin bedelini ödemek için taviz ve imtiyazlar verecekmiş… miş miş… ler devam ediyor.
 
Kimse bu dedikodulara kulak asmasın. Bana göre Doktor Haluk Bozdoğan’ın bir kesime, kişiye veya bir zümreye diyet borcu yotur. Olamaz...
 
Çünkü aday adaylığı başvurusunda ve adaylığının kesinleşmesi esnasında kimseden icazet almamıştır ki diyet borcu olsun!
 
Şunu herkes biliyor ki; Sayın Haluk Bozdoğan’a tüm Tarsus’lu destek olmuş, her kesim, her aile, her sülale, her köy, her mahalle… omuz vermiş ve bağrına basmıştır.
 
Özellikle kadınların desteğini kim yok sayabilir? ‘’Eğer ödenecek bir diyet varsa kadınlaradır.’’
+++
Daha önceleri defalarca okul sorumlusu ve mahalle temsilcisiliği yaptığım için şu gerçeğin altını çizmeliyim. CHP liler hiçbir seçimde bu kadar özverili ve heyecanlı çalışmamışlardı.
 
Bu dinanizmin lokomatifi elbette Sayın Haluk Bozdoğan’dır. Haluk Bozdağan’ın adaylığı, kazanacağız inanmışlığının ateşini yakmış ve yanan meşaleyi zirveye çakmak için kıyasıya bir mücadele başlamıştır. Ve sonunda, ‘’kazanacağız inancı’’ CHP liler de topyekün bir seferberlik haline dönüşmüştür…
+++
Doktor Haluk Bozdoğan’ın yanında-yakınında kol kola yürüyen, bire bir çalışan arkadaşlarımızın emekleri, alın terleri elbette yok sayılamaz. Her türlü övgüyü ve takdiri hak ettiklerine inanıyorum.
 
Ayrıca seçim sabahı saat 06.00 da sıcak yataklarından kalkıp soğuk havada bir bardak çay bile içmeden okullarına gidip görev alan okul sorumlularının fedakârlıklarını görmemekte körlük olur! Ya da nankörlük…
 
Bakınız; burada okul sorumlularının bir gününü anlatmak isterim. Anlatayım ki Haluk Bozdoğan’ın kimseye diyet borcu olmadığı daha iyi anlaşılsın.
 
Öne atılıp; facebookta caka satmak için selfi çekenler değil seçimin asıl kahramanları bu meçhul askerlerdir. Mahallesinde, köyünde, apartmanında hiçbir menfaat beklemeden mücadele eden ‘’adsız’’ kahramanlardır.
 
Kısaca; seçim 3-5 kişi veye bir kesimin desteğiyle alınmamıştır. Onun için israrla ifade etmeye çalışıyorum ki; Sayın Doktorun kimseye diyet borcu yoktur. Kimsye borçlu değildir. Diyet ödeyeceği ve borçlu olduğu tek yer Tarsus halkının tamamı ve CHP’nin kurumsal şahsında Mustafa Kemalin eseri Türkiye Cumhuriyetidir.
+++
Bakınız burada kendi mahallem olan Altaylılar (Üküköy)de yaşanan canlı canlı seçim gününü anlatmak isterim. Lütfen okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
 
Seçim; Mustafa Kemal Anadolu Lisesinde 24 sandıkta yapıldı. Ben ve Selami Demircioğlu İlçe Seçim Kurulunca resmen okul sorumlusu olarak görevlendirilmiştik.
 
31 Mart sabah saat 06.15 de telefonum çaldı. Baktım Selami Demircioğlu- Abi ben geldim okuldayım. Dedi. Bende gecikmeden gittim.
 
Okula gittiğimde (yağmur çiselediği için) cefakar kardeşim Selami; okul bahçesinde bulunan kamelyanın altında soğuktan ellerini oğuştara oğuştura bekliyor.
 
Ardından; saat 06.30 da tüm görevlilerimiz büyük bir sorumluluk içinde geldiler. Saat 07.00 de sandık başkanları ve memurlar gelmeden CHP’nin neferleri tam tekmil hazır olmuştu bile.
 
Görevlilerimizin nezaretinde torbalar açıldı. Zarflar, pusulalar, imza listeleri vesaire saat 08.00 de hazır hale getirldikden sonra oy verme işlemi başlatıldı.
 
Bu arada sürekli mesajlarla uyarılmalarına rağmen bizlerde görevlilerimize sıkı sıkı tembih ettik.
- Aman sandıklara sahip çıkın…
- Sakın oy sayımı sonunda ıslak imzalı tutanakları almadan ayrılmayın.
- Aldığınız tutanakları mutlaka okul sorumlusu olarak bizlere ulaştırmadan okulu terk etmeyin… Vs.
 
Gerçekten de ‘’aslanlar’’ gibi tüm sandık başı görevlileri ıslak imzalı tutanakları teslim etmeden ayrılmadılar. Sonuna kadar beklediler…
 
Ben ve Selami Demircioğlu yıllardır Altaylılar Mahallesinin okul sorumlusu olarak görev yapmaktayız. Bu seçimde olduğu kadar titiz davranan sandık görevlileri olmadı desek yalan olmaz!
 
Öğle yemeklerini sandık başında yediler. Sularını çaylarını sandık başında içtiler. Sandıkları bize emanet etmeden sigara içmeye bile çıkmadılar.
 
‘’Kazanmaya inanmışlık böyle olsa gerek diye düşünüyorum.’’
+++
Maşallah ‘’rahmet yağmurda’’ o gün hiç durmadı. Hava çok soğuk değildi ama uzun süre bahçede oturarak durduğunuzda ayaklardan başlıyor üşüme… 
 
Okul kantini, çay-simit-poğça vs. hazırlamıştı ancak koskoca kantine masa sandelye koymayı yasaklamışlar. Nedenini kantinciler de bilmiyor!
 
Çay içiyorsunuz, simit yiyorsunuz ama ayakta… Çayı alıp bahçeye kamelyanın altına gidiyorsunuz üşüyorsunuz! Yinede bol bol ayakta gezine gezine çay içtik. İşte böyle dışarı içeri girip durduk. Kamelya altında ve kantinde akşam ettik.
 
Saat 17.00 de kazasız belasız sandıklar açıldı ve oy sayım-dökümü yapılmaya başladı.
 
Tam bu sırada Watsaptan şöyle bir mesaj geldi. Emniyet Bekçilerine değişik okullarda mükerer oy kullandırılacak dikkatli olunsun. Ben, bu gibi suistimallerin önüne geçmek ve daha başka usulsüzlüklere müdahale etmek için genellikle alt katta kaldım.
 
Selami Demircioğlu; Maşallah(Aman nazarım değmesin) fırtına gibi tüm katları dolandı durdu. (zaten hiperaktif.)
 
Bu arada şunu eklemeliyim, görevli olmamasına rağmen gönüllü olarak bize baştan sona yardımcı olan, emek ve destek veren Mimar Ramazan Carus kardeşime ayrıca teşekkürü borç bilirim. Buradan huzurlarınızda tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
 
İlk sayım Büyük şehir belediye başkanlığından başladı. Sayın Vahap Seçer’in seçim iletişim merkezinden dağıtılan küçük not kartlarını biz sandık başındaki görevlilerimize dağıtmıştık. Onlar notları alıp bize veriyor biz Watsap hattından gönderiyorduk.
 
İlk sonuçlar başa baş bir çekişmeyi gösteriyordu. Ülküköy MHP nin kalesi bir yer. (Geçmiş seçimlerde CHP yi katlıyorlardı.) Ama bu sefer böyle olmuyordu. Burun farkı gidiyordu, hatta bazı sandıklarda birkaç oy Vahap Seçer lehineydi.
 
‘’İnanmışlığa… umutlarda eklendi… yüzler gülüyordu.’’
+++
‘’Önce ekmekler bozuldu’’ diyor ya şair! MHP li ve AKP lilerin de önce suratları asıldı, sonra gülümsemeler gitti ve saat 21.30 sıralarında yok oldular. Hani denir ya sanki sır oldular.
 
Okulun hâkimi; Nevzat Kumdereli, Selami Demircioğlu, Ramazan Carus ve sandık görevlilerimizdi desem, inanın abartmış olmam.
 
Bizler sonuna kadar kurşun asker misali kaleyi terk etmedik. En son (birazda sandık başkanının beceriksizliğinden) saat 23.00’te ayrıldık. Açlık, susuzluk, yorgunluk yok…
Son Söz: İcazet almayan diyet ödemez!

 
Bu yazı toplam 360 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Bürokrasi Can Alıyor17 Eylül 2019 Salı 17:52
 • Ecele Faydası Yoktur10 Eylül 2019 Salı 08:50
 • Cuma Hutbesinde Atatürk’e Nankörlük3 Eylül 2019 Salı 09:26
 • Belediye Başkanlarımıza Küçük Önerme27 Ağustos 2019 Salı 08:47
 • Vahap Seçer Vatandaşı Terapi Ediyor20 Ağustos 2019 Salı 09:07
 • Başka Kapıya16 Ağustos 2019 Cuma 11:00
 • Kurban Hoşşikliği8 Ağustos 2019 Perşembe 23:35
 • Kadelli Köyünün Genç İmamı6 Ağustos 2019 Salı 09:11
 • Adaletin Bu mu Dünya2 Ağustos 2019 Cuma 09:23
 • İnsanca Yaşamak30 Temmuz 2019 Salı 17:45
 • Din Diye Öğretilen Nefret!23 Temmuz 2019 Salı 09:18
 • Utanılacak Rapor16 Temmuz 2019 Salı 09:22
 • Alkışlar Mansur Yavaş’a 12 Temmuz 2019 Cuma 09:52
 • Yazarken kustuğum iğrençlik5 Temmuz 2019 Cuma 10:36
 • Ya AKP Olmasaydı2 Temmuz 2019 Salı 18:18
 • Siyasetle Gelen Siyasetle Gider25 Haziran 2019 Salı 09:19
 • CHP Kendi Evlatlarına Sahip Çıkmalıdır21 Haziran 2019 Cuma 08:38
 • Ağlatan Bir Öykü Veda Busesi18 Haziran 2019 Salı 18:30
 • Demokrasinin İğdiş Edildiği Ülkeler13 Haziran 2019 Perşembe 14:50
 • Sinekten Yağ Çıkmaz11 Haziran 2019 Salı 08:50
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1