Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Cumhur ittifakı üyeleri “temennide” dahi bulunamadı!

16 Mart 2021 Salı 09:21
Hakan BULUT
Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Mart ayı 2. oturumu gerçekleşti. Meclis’in bu oturumunda en çok tartışılan ve zaman zaman gerginliğin yaşanmasına neden olan konu mevcut Mersin Limanı’nın batıya doğru, yani Atatürk Parkı’na doğru genişleme konusu oldu.
 
Meclis’in idareden gelen son gündem maddesi olan “Mersin limanı kapasitesi ve işlevselliğinin arttırılması ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin temenni kararı alınması” oylaması öncesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceliği merkez ilçe Belediye Başkanları olmak üzere, isteyen üyelere söz hakkı verdi.
 
Mersin’in kent kimliğine zarar verecek, ileri de daha büyük sorunlara neden olabilecek limanın batıya doğru büyüme planının Ankara’dan alındığı, yerel dinamiklere söz hakkı verilmediği gibi söylemlerin dillendirildiği dakikalarda söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa M. Gültak, bir anda gündemi değiştirerek, işçi çıkarmalara ve ardından terör konusuna getirdi.
 
Ardından tartışmaların yaşandığı ve hakarete varan sözlerin havada uçtuğu meclis toplantısına Başkan Seçer, sükuneti sağlama adına 5 dakika ara verdi. Bu esnada, Cumhur ittifakına mensup meclis üyelerinin çoğunluğu salonu terk etti.
 
Mersin gündeminde son günlerde en çok konuşulan konu olan limanın batıya doğru büyümesi konusunda, Cumhur ittifakı üyelerinin, Ankara’dan alınan bu karar konusunda fazlaca yorum yapamadıkları görüldü.
 
Başta CHP’li Belediyeler olmak üzere, muhalefetin elinde bulunan belediyeleri çalıştırmamak için her türlü engellemeyi yapan, Ankara’dan alınan kararlara ve gelen talimatlara, yerel dinamikleri ve gerçekleri yok sayarak boyun eğen Cumhur ittifakı üyelerinin büyük bölümünün, maalesef ki “temenni” olarak alınacak kararda dahi, hür iradelerini kullanmadıklarına Mersin kamuoyu bir kez daha şahit oldu.
 
Yeri geldiği zaman kendisini AKP il başkanı veya Bakan temsilcisi olarak gören Mustafa M. Gültak’ın, Meclis salonunda liman konusu yerine bir an da tartışmayı başka noktaya çekmesi, bunun toplantı öncesinde kurgulandığını da gözler önüne serdi!
 
Çünkü, Mersin’in geleceğini ilgilendirecek ne nükleer santral konusunda, ne de liman konusunda AKP iktidarı kimseyi dinlemiyor! Özellikle yerel seslere kulak tıkıyor.
 
Bunun bilincinde olan ve fazla savunulacak bir yanı olmayan liman genişleme konusunda alınacak temenni kararına dahi katılım göstermeye çekinen Cumhur ittifakı üyeleri, Gültak’ın taktiksel hamlesiyle çıkan tartışmanın ardından, salonu terk ettiler. Kısacası, kentin belki de önümüzdeki 50 yılını, 100 yılını ilgilendiren bir konuda dahi arkalarına dahi bakmadan çıkıp gittiler.
 
Aslında Gültak, iktidarın genel siyasette uyguladığı bir taktiği, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de uyguladı. Ülke gerçekleri olan işsizlik, yoksulluk, esnafın sıkıntısı, sağlık sorunları gibi konuların arka planlara düşmesi adına uzaya adam gönderme, Kanal İstanbul gibi halkın tenceresiyle veya sorunlarıyla pek alakası olmayan konuları sık sık dillendirerek gündem saptırmaya çalışan iktidarın Güney uzantıları da aynı taktikleri kullanıyor. Peki halk bunu yutuyor mu? Elbette onu da sandık gösterecek.
*          *          *
Konuşmaların ardından Mersin Limanı kapasite ve işlevselliğinin artırılması konusundaki iş ve işlemlere ilişkin temenni kararı, oy çokluğu ile kabul edildi. Temenni de dahi bulunamayan Cumhur ittifakı üyelerinin çoğunluğunun hareketi ise tarihe not olarak düşüldü.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Kalay şeysi
08:00
24 Ekim 2021 Pazar
Ad hominem deyimi bunu karşılıyor gibi
46.197.88.133
Yazarın diğer makaleleri
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1