Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

CHP Kendi Evlatlarına Sahip Çıkmalıdır

21 Haziran 2019 Cuma 08:38
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular, patron eleman arıyormuş; başvuran 3 kişiye sırayla sormuş: 2 kere 2 kaç eder?
Birinci kişi; matematikçi olduğundan formüllerle hesaplamış ve 4 demiş.

 İkinci kişi fizikçiymiş, deneylerle ispatlamış ve 3,999999 den 4 demiş.

Üçüncü kişi patrona dönerek ‘’kaç olmasını istersiniz efendim? Demiş ve işe alınmış…

Maalesef; Türkiye’de durum bu! İşe adam değil, adama iş yaratıyoruz. Sonrada hep beraber vah-tüh diyerek ağlaşıp şikâyet ediyoruz!

Şimdi sizlere liyakat nedir? diye bir soru sorsam. Hepiniz aynı yanıtı verirsiniz.  Adam kayırmanın ve torpilin olmadığı, başarı ve yeteneğin ön plana alındığı bir sistem dersiniz.

Peki, devletimizde liyakat ilkesini uygulayan kurum veya kuruluş var mı? diye sorsam. Hep birden haykırdığınızı duyar gibiyim! YOK!

Bu ülkede; geçtiğimiz senelerde ‘’Hayvanat bahçesi müdürü TÜBİTAK’ın başına getirilmedi mi? Ne adamlar bakan, başbakan yapılmadı mı? diye, eminim iç geçirenleriniz vardır.
+++
Şimdi geldik ‘’zurnanın zart’’ dediği yere! Çuvaldızı başkasına ama iğneyi de kendimize batıralım! Eğer iğneyi batırmaktan imtina edersek, kaybederiz!

İğneden kastım şudur: CHP li belediyelerin çok dikkatli olması gerektiğinden bahisle kendi evlatlarını yemesin diyorum. Bu gün CHP ye oy verenler eski politikalarla yola devam edilecekse neden CHP ye oy versinler ki? Sorusu sorulmalı ve doğru yanıt alınmalıdır. Dolayısıyla CHP kendi kadrosuyla kendi politikalarını uygulamalıdır. Eksen değiştirerek yol alınmaz…

Liyakat nedir diye sormuştuk ya;  bana göre liyakatli olmanın en başında omurgalı ve prensip sahibi olunmalıdır.Dün böyle, bu gün şöyle olmaz..!

Bunu niye söylüyorum? Dün başka parti mitinglerinde’’kılıç’’ sallayanların, bu gün CHP saflarında baş aktör olarak rol almaları rol çalmaları kabul edilir bir durum değildir. Bu ilkesiz, omurgasız döneklere dikkat edilsin istiyorum… Bu gün onu satan yarın seni satar..!

CHP nin ‘’elit’’lerini bir tarafa bırakarak yazıyorum. Yıllarca bu partinin tozunu toprağını çilesini çekmiş, hiçbir karşılık beklemeden köyünde, mahallesinde, apartmanında itilip kakılmayı göze almış, vefakâr ve cefakâr emekçi kitlesinin yok sayılması, görmezden gelinmesi en hafif deyimle insafsızlık olur diyorum ve buna dikkat edilsin istiyorum…

Sosyal Demokrat felsefeyi benimsemesi, o gelenekten gelmesi veya CHP li olmasının yanı sıra, elbette atamalarda bilgi, bikrim, tecrübe, iş bilirlik ve iş bitiricilik gibi kabiliyetleri olma şartı aranır ve aranmalıdır.
Lakin; gelenek dışından gelenlerin baş tacı edilmesi yenilir yutulur değildir. Bilinsin ki arşiv bu hatayı yapanların istifiyle doludur. Ve yine bilinsin ki bu hataları yapan belediyelerin boğazından bu lokmalar geçmez. Geçse de hazmedemezler, kusmak zorunda kalırlar..!

+++
Gelenek ve tüzüğe göre; CHP belediyeciliği sosyal belediyeciliktir. Eşitlik, özgürlük ve adalet üzerine inşa edilmelidir. Öncelik, kent yoksullarına, kentin ötekileştirilenlerine, savunmasız kadın ve çocuklara yönelik politikalar olmalıdır, geliştirtmelidir. Bunlar yapılmıyor demiyorum, çok başarılı CHP li belediyeler mevcuttur. Burada bahse konu yeni seçilenlerdir. Onların dikkatini çekmeye çalışıyorum.
CHP’yi diğer partilerden ayıran en önemli unsur emeğe ve emekçiye verdiği değerdir. Kaba bir tarifle Sosyal Demokratlık ’’ Dil, din, ırk ve cins ayırımı yapmadan tüm toplumu kucaklamaktır.’’
Bugün yerel yönetimleri kazanan CHP belediyeleri; insan unsuru olarak kadrolarını bu ilkeleri bilmeyen ve bu ilkeleri içselleştirmeyen ve yüreğinde hissetmeyenlerle doldurulursa ‘’Sosyal Demokrat belediyecilik’’ sınıfta kalır.
Sosyal Demokratların 1989 yılında ki başarısının, bir sonraki seçimde nasıl heba edildiğini, Türkiye’nin ve Sosyal Demokratların 25 yıl nasıl bir kâbus içinde yaşatıldığının en yakın şahitleriyiz!

Uzatmaya gerek yok; sorun varsa çözümde vardır ve çözüm elimizin altındadır.

CHP; bazılarının hayalinin bile alamayacağı kadar çok büyük bir ailedir. Bu büyük ailenin, büyük camianın içinde paraya pula ‘’tamah ve tevessül’’ etmeyen yüzlerce, binlerce insan vardır.
Lafın özü şudur: CHP li belediyeler; yurtsever, aydın, tuttuğunu koparan ve mesai mefhumu tanımayan idealist insanlara görev vermelidir.

NOT: Geçtiğimiz hafta Tarsus Belediyesine gittim. Şevket Can’ın uyguladığı’’ Yap işlet devret’’ modelinin nasıl işlediğini öğrenmek için. Fen İşleri Müdürlüğünde Makine Mühendisi Mehmet Özel Başkanımı göreceğimi umarken eski müdür vardı. Fazla bir şey yazmayım! O müdür de benim aynı mahalleden çocukluk arkadaşım ama ben o makamda CHP İlçe Başkanlığı yapmış yol arkadaşımı, yoldaşımı görmek, oturup çayını içmenin hazzını yaşamak istiyorum. Çok daha başarılı işlere imza atacak yetenekte bir CHP’li varken neden hala ısrar ediliyor taban anlamakta güçlük çekiyor. Sabır taşı çatlıyor haberiniz olsun..!

 
Bu yazı toplam 774 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Satılık Porsche!7 Ağustos 2020 Cuma 09:09
 • CHP’nin Kurultay Beyannamesi28 Temmuz 2020 Salı 08:56
 • Camide Açım Feryadı ve Ayasofya 24 Temmuz 2020 Cuma 16:49
 • M. Can Bulut’un TİY. Çığlığı!21 Temmuz 2020 Salı 09:20
 • Ayasofya bahane hedef Cumhuriyet!13 Temmuz 2020 Pazartesi 09:34
 • Garanti Başkanlık Sistemi…10 Temmuz 2020 Cuma 12:41
 • Sayın Erdoğan’ın Tarihi Yenilgisi(!)7 Temmuz 2020 Salı 08:42
 • Kemal Kılıçdaroğlu kurultayda çekilir mi?3 Temmuz 2020 Cuma 08:54
 • Mizahı bile yutkunarak yapıyoruz30 Haziran 2020 Salı 08:56
 • Kılıçdaroğlu’nun Diploması Sahteymiş!26 Haziran 2020 Cuma 15:13
 • “Piloğlu Çiftliği” bulunsun22 Haziran 2020 Pazartesi 16:59
 • Türkiye felç olmuş!19 Haziran 2020 Cuma 08:54
 • Bekçileri Ötekileştirmeyin!15 Haziran 2020 Pazartesi 19:35
 • Ölsem CHP’ye Oy Vermem! 12 Haziran 2020 Cuma 09:19
 • Kapitalizmin Tanrısı Paradır(!)9 Haziran 2020 Salı 17:30
 • Akılları Uçkurlarında!5 Haziran 2020 Cuma 08:51
 • Irkçılık “Nefes Alamıyorum”2 Haziran 2020 Salı 17:31
 • Güle Güle Abbas Efendi29 Mayıs 2020 Cuma 16:54
 • Bayram Riyakârlığı 24 Mayıs 2020 Pazar 13:25
 • Doğu Perinçek?23 Mayıs 2020 Cumartesi 13:02
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1