Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Başarısızlık Kaygıları

2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:52
Orçun TEHNELDERE-Nöroloji Uzm.
İnsan yaşamını karlı tamamlamak ister. Yaptıklarını sonuçları ile kıyasladığında olumlu sonuçlarının fazla olmasını diler. Yaşamı için verdiği emeğin karşılığını fazlasıyla karşılamak ister. Ve insan bu amaçla bir yol tutturur. Bu yolda deneme yanılma yapar. Bir haz bulduysa bunu artırmak ister. Acı ile karşılaştıysa bundan uzaklaşmak ister. Edindiği tecrübelerle, oluşturduğu zanlarıyla da hayatına yön verir. Bazı kişiler yaşadıkları kötü şeyleri hayatına set koyarak devam eder setler arttıkça hayatında başarıyı yakalamak zorlaşır çünkü ilerlemesini etkileyen duvarlar örmüştür bazı insanlar ise yaşadıkları olumsuzluklardan ders çıkartarak hayata 1-0 önde başlayarak devam ederler bu onlar için bir kazançtır ve başarı yolunda merdivenleri hızlı bir şekilde tırmanmasını sağlar.
 
Herkes başarılı olmak ister. Hayatta bir şeyler kovalar ancak herkesin başarı anlayışı ve çizgisi farklıdır. Belli bir çizgisi yoktur ve yaşadığımız hayat standardına göre değişim gösterir. Ancak bazı şeyler vardır ki bu konuda genel geçer bir nitelik taşır bunları sıralayacak olursak şöyledir:
1-Mükemmeliyeti kovalamaktan vazgeçin. Çünkü en ufak bir hayal kırıklığında bu bizi yolumuzdan döndürür ve demoralize olmamıza neden olur. Ancak şunu unutmayalım ki hiçbir zaman hiçbir şey mükemmel olmayacaktır. Ve önemli olan hatalarımızdan ve eksiklerimizden birer birer ders çıkarmaktır. Yaşadığımız andan itibaren geleceğimize yön vermeliyiz
 
2-Hayır demekten korkmayın. Bu sizi belki o anlık mahcubiyetten kurtarır ama daha sonra başınızı daha zorda kalacağınız durumlara sokar. Bu yüzden gerektiğinde, karşıdakine ‘hayır’ demeyi bilin çünkü bu sizi sınırları olan, belli prensipleri olan insan kılar.
 
3-Kendinizle konuşun. Muhakeme yapın. Hesaplarınızı oturtun ancak kendinizi devamlı eleştirmeyin, sürekli negatif şeylerle boğmayın ki bu sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kendinize hak verin. Sahip olduğunuz değerlerin farkına varın ve onları geliştirmek için adım atın.
 
4-Anı yaşayın zamandan zevk alın. Ancak plansız olmayın. Kendinizi 10-15 yıl sonra nerde görmeyi istiyorsanız, ne planlıyorsanız hemen işe koyulun. Çünkü başarı plandan, iyi odaklanmaktan ve ulaşılabilecek bir hedeften geçer. Hedeflerinizi yüksek tutun iş hayatınızda, ev hayatınızda, günü birlik yaşantınızda sizi ileriye götürecek hedefler koyun ve bu hedefleri yarın değil bugün uygulamaya geçirin.
5-Hedeflerinizi ve zorlukları görmezden gelmeyin. Siz iyi bir insan olduğunuz için başınıza kötü şeyler gelmez düşüncesine kapılmayın aksine hayatta her şeyin olabileceğini, hayatınızda olumsuzluklara da yer vermeniz gerektiğinin farkında olun ve bu anlayış stili ile başarı yolunuza devam edin.
 
6-Kendinizi insanlardan uzak tutmayın. Aşırı faal, sosyal bir kişi olmak zorunda değilsiniz ama hayatınıza giren herkes size yeni bir bakış açısı sağlayacaktır. Kendinizi soyutlayıp fanusun içine koymayın hayatı hissedin insanları, hayvanları, sesleri, dinleyin size neler anlatacaklarına bir bakın. Her girdiğiniz ortamın tadına ve yaşam şekline bakın.
 
7-Kendinizi başkasıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Herkes eşsizdir ve sizden bir başkası da yoktur. Karşınızda hangi engel olursa olsun, kim sizi küçük görürse görsün, siz kendinizi asla başkasıyla yarıştırmayın ve kendi yapabileceklerinizin farkına varın, eğer birileriyle kıyaslayıp kendinizi ölçmek istiyorsanız kendinizle yarışın, yaptıklarınızı bir tık öne götürmek için çabalayın.
 
8-Geçmişte yaşamayı bırakın. Zaten geçmişi ile yaşayan insan başarılı ve mutlu olamaz. Başarılı insanlar geçmişten ders alırlar ama bugüne yansıtmazlar. Sorunlar ve başarısızlıklar geçmişte kalmıştır önemli olan ondan ne öğrendiğindir. Kendinizi geçmişle yargılamayın. Şu an geldiğiniz yere bakın ve geleceğinizdeki mutluluklara yön verin..
9-Hayatınızda size değer vermeyen insanlara yer verirseniz sizin verdiğiniz değer kadar sizi aşağı çeker ve bundan da mutlu olurlar. Dürüst olmayan insanlar sizin başarılı olmanızı istemez ve sizin başarı oranınızı düşürür
 
Bu maddelerden de anlaşılacağı üzere hayata şekil veren bizleriz iyi bir yaşam statüsüne ulaşmak ve hayattan zevk almak istiyorsanız üstünüzdeki ölü yığınından kurtulun ve seçtiğiniz yol için gereken her şeyi gözünüzün önüne koyun ve kim sizin bu yolunuzda önünüze çıkarsa kulaklarınızı o kişilere tıkayın “sen mi bunu başaracaksın?”  “Hayal aleminde yaşama!” “çok duyduk biz bu sözleri!” diyen herkese inat çabalayın ve mutluluğun, başarının en zirvesine ulaşın
 
Kendi başınıza çözemediğiniz kaygılarınız varsa herzaman yanınızdayız,profesyonel destek almak için ORTADOĞU TIP MERKEZİ NÖROLOJİ POLİKLİNİĞİNE başvurabilirsiniz.

 
Bu yazı toplam 1351 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Baş dönmesi nedenleri? 26 Ocak 2018 Cuma 17:40
 • Sıcak Havanın Etkileri8 Ağustos 2017 Salı 08:56
 • Başarısızlık Kaygıları2 Ağustos 2017 Çarşamba 08:52
 • Migrenliler İçin Ağrısız Oruç Tutmanın Yolları9 Haziran 2017 Cuma 13:59
 • Başağrısı Önemsenmeli4 Nisan 2017 Salı 09:30
 • Bahar yorgunluğu deyip geçmeyin!24 Mart 2017 Cuma 17:27
 • Sürekli üşümenin nedenleri nelerdir? 3 Şubat 2017 Cuma 15:02
 • Soğuk Havada Yüz Felcine Dikkat15 Ocak 2017 Pazar 18:55
 • Takıntılar Hayatınızı Etkiliyorsa Dikkat16 Aralık 2016 Cuma 08:40
 • El Uyuşmalarına Dikkat!2 Aralık 2016 Cuma 08:45
 • Unutkanlık her yaşta görülebilir mi?21 Eylül 2016 Çarşamba 16:38
 • Yağmur ve Soğuk Sırt Ağrılarını Artırır Mı?21 Eylül 2016 Çarşamba 10:17
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1