Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

2022’de Lojistik Yönetimini Şekillendirecek Eğilimler

15 Şubat 2022 Salı 18:47
Ahmet Akın
Herhangi bir sektördeki yazılı olmayan kural, kuruluşların teknoloji hakkında düşünme, iş yapma ve geleceğe bakma biçimlerini yeniden şekillendirmesidir. Elbette, pazar eğilimlerinin sektörleri büyük ölçüde etkilediği lojistik sektörü için de geçerlidir. Yeni teknolojilerden keşfetmek ve yararlanmak için, uyumluluğu sağlamak, yeni stratejiler ve taktikler gerektiren değişen düzenlemelere kadar, lojistik şirketleri, rekabetçi kalabilmek için yeni ve ortaya çıkan eğilimlere bağlı kalmalıdır. Başarılı olan şirketler, en son eğilimlerin kombinasyonunu benimseyen ve bunları geleneksel ve yerleşik teknolojilerden yararlanacak şekilde kullananlardır.
 
On yıldan fazla bir süredir, Radyo Frekanslı Kimlik (RFID) çipleri, gerçek zamanlı izleme bilgileri sağlama sözü vermesine rağmen teknolojiden henüz gerçek bir yatırım getirisi elde edilemedi. Yatırımın önündeki fiyat engeli, geleneksel ve yeniye yönelik harmanlanmış bir yaklaşımın mantıklı olmasının önemli bir nedendir. Etkin bir şekilde entegre edildiğinde RFID sistemleri gerçek zamanlı olarak kesin konum ve miktar verileri sağlayabilir.
 
Çok kanallı sipariş karşılama, perakende sektöründe müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik değişen bir yaklaşımla teşvik edilen lojistik sektöründe artan bir gerçekliktir. Bu bağlamda, başarılı lojistik şirketleri, tedarik zinciri içinde büyüyen çok kanallı karmaşıklıkların üstesinden gelmesi için nakliyeye daha yaratıcı yaklaşımlar sunmak üzere evrimleşen şirketlerdir.
 
UPS (United Parcel Service) lojistik endüstrisindeki büyük veriler için en büyük başarı öyküsü olabilir. Veri toplama, analiz ve talep tahmini yoluyla şirket, operasyonel verimlilik ve maliyet tasarrufunda büyük adımlar attı. Yaklaşık 80 bin aracın her birinde hız, frenleme, geri gitme, konum ve rölanti süresini ölçen 200’den fazla yerleşik sensör bulunur. Bazı sensörler, araç aküsü, lastik basıncı hakkında teşhis verileri toplayarak önleyici bakıma olanak tanır.
 
Lojistik şirketleri müşterileri arasında verileri güvenilir bir şekilde ileri geri sorunsuz bir şekilde paylaşmak için bir veri taşıma platformuna gereksinimleri olduğunun farkındalar. Yerleşik entegrasyon yetenekleri, lojistik alanındaki SaaS (Software as a Service) şirketlerinin lojistik ve tedarik zinciri verileriyle ilgili katma değerli hizmetler sunmasını sağlar.
 
Küreselleşme ve uyum, birçok lojistik şirketini maliyetleri kontrol altında tutarken teslimat KPI’larına (Key Performance İndicater) ulaşma stratejisine odaklanmaya zorluyor. Tedarik zinciri genelinde artan esneklik gereksinimi, artan karmaşıklığa yönelik tek bir çözümün herkese uyan tek bir çözüm olmayacağını kabul etmenin yanı sıra çok önemlidir.
 
 
E-ticaret beklenen boyutların ötesine geçmeye devam ederken, birçok şirket entegre 3PL  (Üçüncü Parti Lojistik) hizmetlerinde de oldukça fazla potansiyel görüyor. Müşteriler kendi modern teknolojilerini kullanarak ilerlerken, lojistik şirketleri, E-ticaret mağazalarını geleneksel EDI’ye (Elektronik Data Interchange) ek olarak bir sipariş karşılama merkezine bağlamak için API (Application Programming Interface) entegrasyonlarını kullanarak lojistik otomasyon eğilimlerini benimsiyor.
 
COVID-19 ilk başladığında, lojistik şirketlerinin toparlanmaya başladığı yollardan biri, pandemi sırasında gıda, kağıt ve ambalaj gibi en çok gelişen sektörlere odaklanmak için hizmet hatlarını yeniden en iyi duruma getirmek olmuştur. Bu durum lojistik işletmelerin, tahsis edilmemiş düzensiz bir filo yerine daha düzenli bir filoya sahip olmalarını sağlamıştır.
 
Lojistik şirketleri, eski ortamlarını yükseltmenin ve modern bir entegrasyon platformuna geçiş yapmanın önemini kabul ediyor. Yukarıda özetlenen pazar eğilimleri lojistik sektörünü gelecekte de etkilemeye devam edecek. Bununla birlikte yeni gelişen teknolojilerin başarısı, mevcut çözümler ve altyapı ile entegre olmalarını gerektiriyor.
 
Pandemi dönemi tüm tedarik zincirini altüst etti ve lojistik sektörü de bundan nasibini aldı. Lojistik sektörü belirsizlik ve aksamalarla boğuşmaya devam ediyor. Ancak, aynı zamanda dijital dönüşüm için de olgunlaştı.
 
ahmetakinmersin@gmail.com
www.ahmetakin.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Başarılı Girişimcilerin İyi Alışkanlıkları21 Haziran 2022 Salı 08:29
 • Mersin Girişimci Kadın Kooperatifleri Buluşması Sonuç Bildirgesi 14 Haziran 2022 Salı 10:57
 • Okul Öncesi Eğitimin Önemli Olmasının 15 Nedeni4 Haziran 2022 Cumartesi 16:22
 • Etkili Pazarlama Trendlerinde Sosyal Medya ve Yapay Zekanın Yükselişi13 Mayıs 2022 Cuma 13:01
 • Dünya Biter, Fosil Yakıtlar Bitmez9 Mayıs 2022 Pazartesi 08:40
 • 2022 Ambalaj Sektörü Trendleri29 Nisan 2022 Cuma 18:26
 • Akademik Enflasyon25 Nisan 2022 Pazartesi 14:34
 • 2022 Yılında Devam Edecek Olan 10 Ticari Eğilim16 Nisan 2022 Cumartesi 20:40
 • Banka Kredisiyle Alınan Araca Ait Faiz ve Masraflarının 11 Nisan 2022 Pazartesi 09:20
 • 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası Kapsamında Teknokentlerde Yürütülen Ar-Ge Hizmetlerinde Kurumlar Vergisi İstisnası2 Nisan 2022 Cumartesi 18:49
 • “Fruıt Logıstıca” Fuarı 4-7 Nisan 2022 Tarihlerinde Berlin’de Yapılacak28 Mart 2022 Pazartesi 12:51
 • Mali Müşavirler Odalarında Seçim Dönemi Yaklaşırken Durum Tespiti19 Mart 2022 Cumartesi 17:15
 • Nükleer Enerjinin En Büyük 7 Dezavantajı12 Mart 2022 Cumartesi 17:00
 • Firma Tarafından Üretilen Ürünlerin İşletme Bünyesinde Kullanılmasının Vergi Kanunları Karşısındaki Durumu5 Mart 2022 Cumartesi 18:11
 • Serbest Bölgeye Verilen Taşımacılık Hizmetinde Katma Değer Vergisi İstisnası26 Şubat 2022 Cumartesi 14:44
 • Türkiye Mersin’e Aşık Ama Mersin’in Bundan Haberi Yok19 Şubat 2022 Cumartesi 18:17
 • 2022’de Lojistik Yönetimini Şekillendirecek Eğilimler15 Şubat 2022 Salı 18:47
 • Dünyada Turizm Sektöründeki Yeni Eğilimler4 Şubat 2022 Cuma 17:57
 • Amerika Birleşik Devleti’nde Tarım Teknolojisinin Önemi28 Ocak 2022 Cuma 18:31
 • 2025 Yılında Küresel Ekonomiyi Dönüştürecek 10 Teknoloji21 Ocak 2022 Cuma 18:00
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Oluşturma süresi(ms): -1