Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Araştırma ve İncelme

Araştırma ve İncelme
Tarih: 5 Ekim 2012 Cuma 09:02
Araştırma ve İncelme
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Herkes kendi düşüncesi ve doğrultusunda kendi haklarını savunur ve elde etmeye çalışır. İnsanların birbirlerinin düşünce ve haklarına saygı göstermediği bir toplumda hukuka dayalı bir yaşam düzeni olanaksızdır.
      Demokrasinin ana yapısında çoğulculuk vardır. Ve bu çoğulculukta hoşgörü ile insanların birbirlerine katlanmalarına dayanır. Demokrasi, Hoşgörüden, sevgiden, paylaşmadan katlanmaya kadar uzanan çeşitlerin hepsiyle tanımlanmaya açık bir kavramdır. Anlayış ve değerlendiriş ayrıcalıklarıyla çeşitli yaklaşımlarla demokrasiyi açıklamaya çalışmışlardır; ama katlanmaya dayanan açıklama en ileri tanımlamalardan biri olmuştur.
      Bireylerin birbirlerine katlanması sorunu bir bakıma tarihin ilk dönemlerinde çözülmüştür. Ne var ki; bu demokratik yoldan değil baskı ve güç yöntemi ile başarılmıştır. Gücü, gücü yetene kuralı gereğinde güçlüler güçsüzlere katlanamamışlar ve onları kendi egemenlikleri altına almışlardır. Katlanamayanlar iç savaşımda kazanımlar ya yöneten olmuşlar ya da yitirmişler ve yönetilen duruma düşmüşlerdir.
      Katlanma olayı Aileden-Aşirete sonrada uluşlaşmaya kadar değişik süreçlerden geçerek günümüze kadar gelmiştir.
      Ortak amaçların ön plana geçmesi, insanların birbirlerine katlanma olgusunu geri plana itmiş ve toplumsal bütünleşme daha çabuklaşmıştır.
      Toplum içindeki çelişkilerin birbirlerini yok edemeyecekleri durumlarda çelişik olanların bir arada taşıma zorunluluğundan doğan katlanma olayı tarihsel süreç içerisinde düşünülürse, demokrasi rejimlerinin de hazırlayıcısı olmuşlardır.
      Toplumsal kesimlerin sve sınıfların birbirlerini  altedemeyeceği ve kendi yöntemlerini kuramayacağı anlaşılınca, katlanmak olgusu daha da oturmuş ve demokrasiye geçişi sağlamıştır.
      Demokraside kökeni gereği bir katlanma rejimidir. İnsanlar, sınıflar, çeşitli toplumsal kesimler hep birbirinne katlanmak, iyi ilişkiler içinde olmuk karşılıklı dialog ve hoşgörü ortamı içinde beraberce yaşamak zorundadırlar.
      Hoşgörü gösteren insanlar veya yönetimler diğerlerine hatta karşıtlarına bile daha kolay katlanabilirler ve onlarla beraber yaşayabilirler. Hoşgörü insanlara veya yönetimlere bakılmamalıdır. Toplumun her kesimi her üyesi bu konuda elinden geleni yaparak, yönetimleri hoşgörülü davranmaya zorlamalı ve dolaylı  bir denetim düzeninin oluşması için elerinden gelen çabayı göstermelidirler. Yoksa durduk yerde kimse kimseye katlanamaz.
      Yörenetimleri demokratikleştirecek toplumun her kesimine ve her düşüncesine katlanmaya yönlendirecek, kendiliğinden her yapının oluşabilmesi vatandaşların uyanık bekçiliğine bağlıdır. Her yönetim demokratik de olsa antidemokratik yollara yönelmeye,  baskı yöntemlerine başvurmaya eğilimlidir.
      Bu olumsuz eğilimin dengelenebilmesi için vatandaşların siyasal sorunlar üzerinde bilinçli olmaları  ve bu bilinçle yönetimleri hoşgörüye zorlamaları yararlıdır.  Böylesine bir tutum toplumda geçerlilik kazanmazsa ne demokrasiden ve ne de insan haklarının geleceğinden söz edilemez. İnsanların birbirlerini yok etmesi düşünülemeyeceği gibi yönetimlerinde halkı veya bireyleri ortadan kaldırması olanaksızdır.
      Demokratik hoşgörü ile toplumun değişik kesimlerine katlanmak devleti yöneten güçlerin üzerine düşen bir görevdir. Bazen benzer yapılarda da değişik düşünceler ortaya çıkabilir ayrı tutunmalarla bölünmeler meydana gelebilir. Bazen benzeşenlerin bölünmesiyle  nitelenebilecek ayrışımlarda temellenmiş toplumsal taraflar gelenekler ve kişilikler birbirine katlanabilen sınıfları, anlayışları ve insanları ortaya çıkarabilmektedir.
      Farklı olana katlanmak konusunda eksiklik gösteren toplumlar, geleneksel kültürleri ve toplumsal yapılarındaki alışkanlıkları  biran önce durumundadırlar. Demokratik rejimlerin toplumsal temellerinin ve alt yapılarının oluşabilmesi için atılacak bir adım budur.
      -Devam Edecek-
Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1