Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Çıkarılan AB İle İlgili Yasaların Uygulanmaması Birilerinin İşine mi Geliyor Yoksa?

Çıkarılan AB İle İlgili Yasaların Uygulanmaması Birilerinin İşine mi Geliyor Yoksa?
Tarih: 30 Mayıs 2012 Çarşamba 16:26
Çıkarılan AB İle İlgili Yasaların Uygulanmaması Birilerinin İşine mi Geliyor Yoksa?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Ülkemiz AB üyeliğiyle ilgili aldığı mesafelerin değerlendirilmesi hakkındaki ilerleme raporuna son şekil vermiş olup; son dönemlerde raporlarla ilgili attığı adımlar önemli sayılsa da AB’nin uygulamalara ne denli önem verdiği birkez daha birkez daha ortaya çıkmış oldu.
      Daha önceki yollarda verilen raporlarla kıyaslandığında son derece ılımlı bir ifadenin kullanıldığı gözden kaçmamaktadır. Verilen ana mesaj; attığınız adımları takdir ediyoruz. Ancak bunların kağıt üzerinde kalması kimsenin işine yaramaz, uygulamada eksikleriniz var” oldu.
      Gerçektende atılan adımaların  ve bu konuda alınan mesafelerin kağıt üzerinde kalması ülkemiz yurttaşları olarak bizleri derinden etkilemektedir.
      Hazırlanan uyum yasaları ve bunlara bağlı olarak çıkartılan yönetmeliklerin hayata geçirilmesi halkımızı her konuda rahatlanacaktır. Yapacaklarımızı kendimiz için hayata geçirmeliyiz.
      5 Kasım’da Avrupa Komisyonu üylerinin onayına sunulacak olan ilerleme raporu 2004 yığlı sonunda tam üyelik müzakereleri öncesinde Türkiye’nin artılarını ve eksilerini ortaya koyması bakımından oldukça önemlidir.
      Bu raporda öne çıkan unsurları şöyle sıralayabiliriz; başta yargı sistemimiz insan ve azınlık hakları özgürlükler, kültürel haklar, Kıbrıs sorunu, yolsuzluklar, ekonıomi, MGK, Bürokrasi, özelleştirme vb.
      Yargılama sürelerinin oldukça uzun olması, davaların ve dosyaların çokluğu, mahkme ve personel eksikliği, ceza yasası maddeleri, ifade özgürlüğü söz konusu olduğunda uygunsuz kullanılmaktadır.
      MGK yasal değişikliğe giderek kurul içinde sivilleşme oranının arttırılması olumlu karşılanmayla birlikte RTÜK ve YÖK’te yetkili bulundurmaları olumsuz.
      Silahlı Kuvvetler hala savunma bütçesi konusunda önemli bir otoriteye sahip sivil kurumlardaki askeri yetkilerin çikelmesi ve meclisin savunma bütçesini denetim altına alabilmesidir.
      İfade özgürlüğü konusunda da tam olarak yeterli düzeyde önlemler alınamadı ve adil yargılama ve savunma hakkı konularında ciddi kaygılar devam etmektedir.
      Ülkemizde işkence ve kötü muamele konularında önemli adımlar atılsa da hala işkence yapılmaya devam edilmektedir. Bu tür uygulamalarda vatandaşların cok ciddi kaygıları bulunmaktadır. Ayrıca “AİHM”nin vermiş olduğu para cezaları zamanında yerine getirilmemektedir.
      Basın özgürlüğüyle ilgili gerçekleştirilen değişiklikler gereği gibi uygulanmamakta ve bu durumda endişe vericiliğini muhafaza etmektedir.
      Vatandaşın enflasyon karşısında (Memur, işçi, emekli) reel kaybı nedeniyle, gıda harcamalarında önemli ölçüde tüketim giderinin gerilemesi söz konusu oldu. Bu da enflasyonu aşağıya mecburen çekti.
      Yolsuzluklarla mücadele önemli mesafeler alınmaya başlasa da, hala ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Bu durum yabancıların yatırım yapmaları hususundaki en büyük engeli teşkil etmektedir.
      Yapısal reformlardaki ilerlemeler oldukça yavaş gitmesine rağmen uygulanan önlemler cesaret vericidir. Enerji piyasasının liberalleştirilmesi konusunda ilerleme sağlandı. Ülkemizde bölgeler arası sosyal, ekonomik, kültürel farklılıklar hala önemli düzeyde bulunmaktadır. Reel sektör yeteri kadar güçlendirilemedi. İşsizlik, adaletsizlik ve yolsuzluk hızla artarken gelir dağılımı da hızla bozulmaya devam etmektedir.
      2003 Temmuz’unda çıkarılan 7. Uyum paketi önemli fakat uygulamalar da yavaş ve kaygısız bir durum  sergilendi. Ülkemizin tarım ve hayvancılık politikası acilen ciddi bir şekilde gözden geçirilmeli, üretimin ve kalitenin arttırılması yönünde kısa, orta ve uzun vadeli planlama yapılarak hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. AB’yle ilgili çıkarılan yasaların kağıt üzerinde kalması elbette birilerinin işine gelirken birilerinin de işine gelemyecek; birileri fayda sağlarken birileri de zarar görecektir mutlaka!
Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1