Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

TÜED Başkanlar Kurulu, Afyonkarahisar’da Toplandı

Sonuç Bildirgesi Açıklandı
Tarih: 16 Kasım 2017 Perşembe 17:47
TÜED Başkanlar Kurulu, Afyonkarahisar’da Toplandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu, Afyonkarahisar' da toplandı.
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'da Başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı.
 
Toplantıya TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, Genel Başkan Yrd. Gazi Aykırı, Genel Mali Sekreteri-Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri Arif Yıldız ve Genel Başkan Danışmanı Hilmi Şimşek ile diğer şube başkanları katılım gösterdi.
 
Toplantı kapsamında Afyonkarahisar’da tarihi mekanlar gezilip, ziyaretlerde bulunuldu.
 
Toplantının sonuç bildirgesi ise şu şekilde oluştu:
 
“TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ BAŞKANLAR KURULU  SONUÇ BİLDİRGESİ
 
            14 – 16 Kasım 2017 tarihlerinde AFYONKARAHİSAR’da toplanan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu, emeklilerinin sorunlarını kapsamlı olarak  değerlendirmiştir. Derneğimiz 16 Kasım 2017 itibariyle 48 Yaşına ayak basmıştır. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Emekliler Derneği her zaman emeklinin yanında olmuş, sorunlarına çözüm aramıştır. Derneğimizin kuruluşundan itibaren görev alan ve aramızdan ayrılan değerli yöneticilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve mutluluk diliyoruz.
            Ülkemizin içte ve dışta karşılaştığı sorunların birlik ve bütünlük içerisinde aşılacağına dikkat çeken Başkanlar Kurulumuz, tarihi bir geçmişi olan AFYONKARAHİSAR‘da toplanmasından dolayı büyük bir memnuniyet duymuştur.
            AFYONKARAHİSAR Kurtuluş savaşının kazanılmasında ve  Cumhuriyetimizin kurulmasında tarihi öneme sahip bir ilimizdir. 26-30 Ağustos 1922 tarihlerinde bu topraklarda destan yazılmış, düşman ağır bir yenilgiye uğratılmıştır. Cumhuriyetimizin kurulmasında ve bağımsızlığımızın ilan edilmesinde büyük emekleri olan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz.
            Başkanlar kurulu toplantımızı onurlandıran AFYONKARAHİSAR Belediye Başkanı sayın Burhanettin ÇOBAN, emeklilerimize ve yaşlılarımıza sahip çıkmada örnek bir belediye başkanı olmuştur. Türkiye Emekliler Derneği’ni temsilen Merkez Yönetim Kurulumuz heyet halinde, AFYONKARAHİSAR Valisi sayın Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı sayın Burhanettin Çoban’ı makamlarında ziyaret etmiş ve emeklilerimiz için termal tesisi yapılması  ile ilgili talebimize olumlu cevap verilmiştir.  Bu nedenle ,sayın Valimize ve Belediye  Başkanımıza, Derneğimiz ve emekliler adına şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.
            Başkanlar Kurulumuzda müzakere edilen ve değerlendirilen konular aşağıda sıralanmış ve kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir.
•          1 Ekim 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, emekli aylıklarını temelden etkileyen bir değişiklik getirmiştir. Aylık hesaplama parametreleri olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranları önceki dönemlere göre düşürüldüğünden, sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylıklarında kayıplarla karşılaşılması büyük bir mağduriyet yaratmaktadır. Bu nedenle; aylık bağlama hesaplama sistemi değiştirilmeli ve aylık bağlama oranı en az %60 olarak belirlenmelidir.
•          2016 yılında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ikramiye taahhütü olarak 100 TL seyyanen zam yapılması olumlu karşılanırken, bu uygulamanın 2017 yılından itibaren emekli olanlara verilmemesi, yeni bir eşitsizlik yaratmıştır. Bu nedenle 2017 sonrası emekli olan ve bundan böyle emekli olacaklara seyyanen 100 Lira zammın güncellenerek  verilmesini talep ediyoruz.
•          Emeklilerimiz harcamalarından KDV ve ÖTV gibi yüksek oranda vergiler alınmaktadır. Emeklilerimize vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarları yetersiz kaldığından, ek ödeme oranları en az yüzde 8-9 olarak yeniden belirlenmelidir.
•          Gelir ve aylıklara yapılan artış sistemi değiştirilmelidir. Altı aylık TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamlar emeklilerin harcamalarını temsil etmekte yetersiz kaldığından, yeni bir artış sistemi getirilmelidir. Emekliler üzerinde yaptığımız araştırmalardan da görüleceği, gibi emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması ve milli gelir artışından refah payı verilmesi talep edilmektedir.
•          2000 Yılı öncesi SSK emeklilerine yapılan intibak kriterleri esas alınarak aynı uygulama 2000 yılı sonrasında emekli olanlara da yansıtılmalıdır. Bütün emeklilerimizin beklentisi bu yöndedir. Hükümetimiz,  bu çağrımızı değerlendirmeli ve emekliler arasında norm ve standart birliğinini sağlamalıdır. 
•          Başkanlar kurulu toplantımızda  ağırlıklı olarak gündeme getirilen emeklilerimizden katkı payı alınmaması  talep edilmektedir. Emeklilerimiz, çalıştıkları dönemde Yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödediklerinden,  kamu ve özel  sağlık kuruluşları ayrımı olmaksızın bu önerimizin değerlendirilmesini Hükümetimizden bekliyoruz. 
•          Patenti Türkiye Emekliler Derneğine ait olan TOKİ vasıtasıyla evi olmayan emeklilerimizin uygun koşullar ile konut sahibi olması için girişimlerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir. Evi olmayan emeklilerden toplanan talepler yetkili makamlara sunulmaktadır. Aynı zamanda devlet taahhütü olan bu projemize valiliklerimiz ve belediyelerimizin desteklerini esirgememesi durumunda zorluk içerisinde yaşayan emeklilerimiz ev sahibi olacaktır.
•          Başkanlar Kurulu üyelerimize geniş kapsamlı bir eğitim programı uygulanmıştır.Sosyal güvenlik sistemi , dernekler mevzuatı , mali işler ile birlikte bilgi işlem alanında uzmanlarımız tarafından bilgilendirmeler  yapılmıştır.  .
            Kamuoyunun bilgisine sunulur…”
 

 
Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1